Mitä mieltä ootte, jos hampaan ikivanhan amalgaamipaikan alapuolella kulkee ohut viiva, aivan kuin hammas olisi halennut ja aina kun puren ruokaa, alkaa noin kymmenen minuutin hirveä vihlonta. Onko vika hampaassa vai paikassa? Eli selviänkö pelkällä paikan vaihdolla? vai pitääkö juurihoitaa koko hammas?
AMALGAAMI
4
419
Vastaukset
- paikasta
Tiedämmehän elohopean ominaisuuden, jota amalgaamipaikassa on noin puolet.
Lämmetessään se laajenee ja jäähtyessään taas supistuu.
Tätä ominaisuutta on käytetty hyväksi mm. lämpömittareissa, joissa sitä aikoinaan käytettiin , mutta nykyäänhän se on kielletty aine myös siihenkin tarkoitukseen.
Jos sinulla on amalgaamipaikka, niin todennäköisesti sama toistuu myös siinäkin.
Kun juot tai syöt kuumaa, paikka todennäköisesti voi hieman laajeta, elohopean ominaisuuksien mukaisesti.
Jos paikalla ei ole tilaa laajeta, niin tuskinpa on yllätys, jos hammas paukahtaa halki, jolloin syntyy tällainen ohut viiva.
Onpa aiheesta myös valitettavaa henk. koht. kokemusta.
Voimakkaita kipuja yritettiin selvittää jopa vuosikausia, mutta mitään ongelmallista ei vain havaittu.
Vasta suurien sattumusten jälkeen ongelmat vihdoinkin rupesivat selviämään, jolloin todettiin mm. tällaisia haljenneita hampaita, hammaskontakti ja -purenta ongelmia ym. ym.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Elohopea - hhoitaja
Milloin olet viimeksi käynyt tarkistuksessa ???
Kysyitkö silloin tuota ??
On paljon mahdollista että olet voinut myös purra koko hampaan halki eli sen vuoksi suosittelisin käydä näyttämässä hammaslääkärille. Tuo että paikka laajenee kuumetessaan kuulostaa melko kaukaa haetulta sillä ei tuo amalgaami ole pelkkää elohopeaa vaan se on sekoitettuna amalgaamijauheeseen ja tuo klöntti on kovettuntut parissa tunnissa. Ei se elohopea sieltä sisältä mihinkään noin vaan lähde leviämään.
Mulla on vaikka kuinka monta amalgaami paikkaa suussa eikä niistä ole yksikään laajentunut.- selvennystä
Voiko puremalla saada takahampaat halki, suorastaan irti palasiksi, ylhäältä alas asti?
Paikan korrodoituminen kasvattaa myös paikan halkaisijaa aikojen kuluessa.
...> Ei se elohopea sieltä sisältä mihinkään noin vain lähde leviämään.
Minne sen sieltä pitäisi levitä?
Kuten varmaan tiedätkin, myös näiden amalgaamipaikkojenkin koostumus vaihtelee, samoin suut joihin niitä laitetaan, joten kaikissa suissa on erilainen ympäristö, ja eri materiaalit voi niissä käyttäytyä myös hieman eri tavalla.
...> Mulla on vaikka kuinka monta amalgaami paikkaa suussa eikä niistä ole yksikään laajentunut.
Kuinka olet asian mittaillut ja varmentanut? Mulla oli kyllä amalgaami oli laajentanut omaa hammasta. Muovi joustaa ei pysty tapahtumaan kyseistä tapahtumaa. Hammaslääkärini näin kertoi ihan n. pari viikkoo sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk525416Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit5873472SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit842919Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2712719"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –961810Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6571730Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4851424Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141301Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re221248Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183917