Taivas ja Helvetti on totta !

ready

15

821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turha

      Ihmisen kaikki muistot ovat aivoissa ja jos aivot eivät toimi, mikä on kuoleman jälkeen aika yleistä, ei muistiin voi lisätä mitään. On sama asia muistella mitä tapahtui kuoleman jälkeen kuin mitä tapahtui ennen syntymää - mahdotonta. Muistoja kuolemasta ei voi olla, elleivät ne ole kuviteltuja.

      Ainiin, hihhulien muistot tallettuu sieluun, ei aivoihin. Itseasiassa hihhulit eivät tarvitse aivojaan mihinkään, koska he varmaan myös ajattelevat sielullaan.

      • Selena

        Ottamatta sen enempää kantaa alkuperäisen viestin väitteeseen, että taivas ja helvetti olisi olemassa, vastaan sinulle "turha" omasta näkemyksestäni.

        Ajatteluun täällä maan päällä tarvitaan tottakai aivot. Aivot käsittelevät informaation ja edustavat järjen ääntä. En tiedä tuosta sielulla "ajattelemisesta". Sielun ymmärrän meidän ydinolemuksena.

        Sielu edustaa sitä, mitä me tosiasiassa olemme. Egon näen harhana; egolla on mielihaluja ja pyyteitä toisin kuin sillä, mikä me aidosti olemme. Se, mikä me todella olemme, siihen me myös pyrimme.

        Tavoittelemme totuutta, kauneutta, hyvyyttä, oikeudenmukaisuutta jne., koska ne ovat niitä asioita, jotka eivät löydy egon hallitsemasta maailmasta ainakaan kovin täydellisinä.

        Se, että ihmisellä voi olla muistikuvia kuolleena olemisesta, johtuu siitä, että tietoisuus säilyy. Aivot (=ajattelu) ja tietoisuus (=tahtominen) ovat kaksi eri asiaa, vaikkakin täällä maan päällä koemme ne samoiksi asioiksi. Kollektiivinen tietoisuus on kaikkien yhteistä pääomaa.

        Tietoisuus ilmenee siinä, että pystyy tavoittamaan jonkin ajatuksen, asenteen tai tapahtuman itsensä (=egon) ulkopuolelta ilman, että on järkiperäistä tietoa siitä. (Ydinolemus ei ole erillinen toisin kuin ego.)

        Olin kotona, kun kuulin, että posti tuli ja vielä sen, kun postinjakaja meni seuraavalle ovelle ja pudotti sinne jotakin eli jatkoi eteenpäin. Samassa minulle tuli vahvasti sellainen tunne, että kohta postinjakaja soittaa ovikelloa. Ehdin miettiä, miten homssuiselta näytän kotivaatteissa ja meikittömänä, koska en ollut ollut liikenteessä kyseisenä päivänä.

        Meni jonkin aikaa ja ajattelin, että nämä ovat näitä minun "höpö höpö"-juttuja taas. Hetken kuluttua ovikello soi ja postinjakaja antoi paketin - ei ollut mahtunut luukusta. No tämä voi olla sattumaa, mutta ei ole ainut kerta. Tämän koin asiana, jossa tavoitin jotakin kollektiivisesta tietoisuudesta tai ainakin tuon postinjakajan...

        Muistutan vielä, että linkin alla esitelty tapaus ei ole ainoa. Myös erilaisia kokemuksia on, kuten kirjassa Shanti Devi - Kertomus jälleensyntymästä, jota pidetään tieteellisesti todistettuna tapauksena. Tapausta tutkivat Intian korkea-arvoiset viranomaiset ja Mahatma Gandhi.

        Rauhaa ja rakkautta!


      • TUTKIJA

        IHMINEN ITSE ON SIELU-1 MOOS 2:7. IHMISEEN EI TULLUT SIELU . KUN IHMINEN KUOLEE NIIN SIELU KUOLEE (VAIKKAKIN SE VOI OLLA JUMALAN MUISTISSA). rAAMATTU EI MISSÄÄN VAIHEESSA PUHU SIITÄ ETTÄ IHMISELLÄ OLISI JOKIN ERILLINEN OSA JOKA IRTAANTUISI . "SE SIELU JOKA SYNTIÄ TEKEE SEN ON KUOLEMALLA KUOLTAVA." HESEKIEL 18:4, JESAJA 53:12, JOB 11:20


    • Buuu

      Ai helvetti on totta? Onko sitten saatana, perkele, vittu ja paska myös totta?

      • maria

        elikkä saatanaa ja perkelettä. Ne kaksi muuta on ihan varmasti totta ja olemassa.... :)


      • tutkija

        Helvetti on totta- ei niin kuin lut kirkko opettaa. Hebrean kielessä seol ja kreikassa haades tarkoittavat ihmiskunnan yhteistä hautaa. Eli se on tiedoton tila. Esim job pyysi Jumalaa kätkemään hänet helvettiin eli tuonelaan kärsimystensä keskellä. Varhaisen raamatunkääntäjien isepintainen tapa kääntää seol ja haades ja gehenna sanalla helvetti on aiheuttanut paljon sekaannusta.(encylobedia americana 1942). Saatana ja Perkele taas ovat Jumalan luoma henkipersoona. Yksi enkeleistä joka halusi itselleen saman vallan kuin Jumalalla. Vittu sana taas löytyy jo pari tuhatta vuotta sitten käytössä olleesta sanastosta ja jos et vielä tiedä niin kyllä se on olemassa. Jonain päivänä sinäkin saatat löytää sen. Ja vaikka Ido on keksitty niin kyllä ainakin meillä paska tarttuu siihen . Tuu vaikka itte kattomaan jos et usko


      • Buuu
        tutkija kirjoitti:

        Helvetti on totta- ei niin kuin lut kirkko opettaa. Hebrean kielessä seol ja kreikassa haades tarkoittavat ihmiskunnan yhteistä hautaa. Eli se on tiedoton tila. Esim job pyysi Jumalaa kätkemään hänet helvettiin eli tuonelaan kärsimystensä keskellä. Varhaisen raamatunkääntäjien isepintainen tapa kääntää seol ja haades ja gehenna sanalla helvetti on aiheuttanut paljon sekaannusta.(encylobedia americana 1942). Saatana ja Perkele taas ovat Jumalan luoma henkipersoona. Yksi enkeleistä joka halusi itselleen saman vallan kuin Jumalalla. Vittu sana taas löytyy jo pari tuhatta vuotta sitten käytössä olleesta sanastosta ja jos et vielä tiedä niin kyllä se on olemassa. Jonain päivänä sinäkin saatat löytää sen. Ja vaikka Ido on keksitty niin kyllä ainakin meillä paska tarttuu siihen . Tuu vaikka itte kattomaan jos et usko

        Helvettikö tiedoton paikka? Eikä helvetisä ole, jos meinaa raamattua uskoa:

        http://www.av1611.org/hell.html


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kannattaa perehtyä noitten mielikuvitusjuttujen historiaan, jos niihin tuntee noin kovaa kiinnostusta. Kristinuskohan perustuu muinaisten juutalaisten uskomuksiin. Heille helvetti oli täysin tuntematon asia. Sen sijaan he uskoivat, että ulkoavaruudessa leijailee rakennuksia ja kokonaisia kaupunkeja, joissa jumalat ja kaikenkarvaiset mielikuvitusolennot asustelevat.

        Tuosta tietopläjäys vaikka pukinkonttiin: https://www.adlibris.com/fi/kirja/jesus-from-outer-space-9781634311946


    • Anonyymi

      Minusta saatana on totta. Kuinka niin ?
      Löytyy ihmisiä, jotka väittää ettei saatanaa ole.

      • Anonyymi

        Kristityt eivät keksineet Saatanaakaan itse. He pöllivät senkin mielikuvitusolennon muinaisilta juutalaisilta, jotka puolestaan olivat pöllineet sen vielä muinaisemmilta persialaisilta.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Zarathustralaisuus

        Tuosta samasta innoituksen lähteestä syntyivät myös Star Wars elokuvat.


    • Anonyymi

      000000

    • Anonyymi

      Uudestisyntyminen on totta, jossei ole valmis ikuiseen elämään!😇😇😇

    • Anonyymi

      Taivaaseen pääsevät kaikki, jotka ovat tulleet uskoon. Se tarkoittaa, että olemme ottaneet vastaan Jeesuksen Kristuksen syntiemme sovittajaksi ja elämämme Herraksi, sekä sitten pysymme uskontiellä elämämme loppuun asti. Videopuheessa on toimivat ohjeet, miten pysymme uskossa:
      https://youtu.be/y3_k-gmuIqg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      164
      4342
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2494
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2162
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1318
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1261
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1162
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1142
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      935
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      860
    Aihe