diane novien lopettaminen

Olen syönyt muutaman vuoden Diane Nova pillereitä, ja pari ekaa vuotta intoilin että vau, ei mitään sivuvaikutuksia. Vanhemmalla iällä (24 v) alkanut akne katosi täysin ja mitään pahaa sanottavaa en pillereistä keksinyt. Nyt ajan kanssa kuitenkin olen alkanut ns. hyppiä seinille aivan turhasta ja syyttä, ja lisäksi taukoviikon aikana kärsin semmoisesta jatkuvasta päänsärystä johon ei auta mitkään lääkkeet.
Olen lukenut kauhukertomuksia siitä miten Diane Novien lopettamisen jälkeen akne palaa jopa pahempana (jos mahdollista) joten nyt haluaisin tietää että jos/kun tämä tapahtui, miten hoiditte aknea ja löytyikö joku "pelastus"?

Kauhistuttaa ajatus siitä että taas kärsisi kuukautisista joka kuukausi, kun nyt olen annan niiden tulla vain 5-6 kertaa vuodessa mutta toisaalta, suhdekin tässä kohta kariutuu näiden mulle ilmestyneiden luonnevikojen takia......ei taida olla enää sen arvoista....
kertokaa kokemuksia!!
2209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

moikka

mä jouduin lopettamaan e-pillerit migreenin takia ja diane nova oli mulla käytössä. ei ole tullut mitään kauhu-aknea ja olo on helpottunut huomattavasti. Toki, olen jo yli 40v.

Äänestä

itse popsin kahden vuoden satsin diane novaa, ja päädyin myös siihen tulokseen, että pikkasen hulluksi muutuin. Ajattelin lopettaa kokonaan, mutta silloin jää nämä pillereiden hyvät puolet pois (vähemmän näppyjä, menkkoja) ja vaihdoin todella matalahormoniseen pilleriin. Nyt 1,5 kk takana, ja hyvin menee, eikä näppyjä ole juuri tullut lisää, hieman ehkä kasvot nykyään rasvaisemmat, mutta ei mitään traagista. =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


moodswings kirjoitti:

Olen syönyt muutaman vuoden Diane Nova pillereitä, ja pari ekaa vuotta intoilin että vau, ei mitään sivuvaikutuksia. Vanhemmalla iällä (24 v) alkanut akne katosi täysin ja mitään pahaa sanottavaa en pillereistä keksinyt. Nyt ajan kanssa kuitenkin olen alkanut ns. hyppiä seinille aivan turhasta ja syyttä, ja lisäksi taukoviikon aikana kärsin semmoisesta jatkuvasta päänsärystä johon ei auta mitkään lääkkeet.
Olen lukenut kauhukertomuksia siitä miten Diane Novien lopettamisen jälkeen akne palaa jopa pahempana (jos mahdollista) joten nyt haluaisin tietää että jos/kun tämä tapahtui, miten hoiditte aknea ja löytyikö joku "pelastus"?

Kauhistuttaa ajatus siitä että taas kärsisi kuukautisista joka kuukausi, kun nyt olen annan niiden tulla vain 5-6 kertaa vuodessa mutta toisaalta, suhdekin tässä kohta kariutuu näiden mulle ilmestyneiden luonnevikojen takia......ei taida olla enää sen arvoista....
kertokaa kokemuksia!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu