Eli miten onnistuu vapautus suomalaisesta peruskoulusta koraanikouluvuosiksi?
Lapsi koraanikouluun Somaliaan?
ja laki
191596
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Suomalainen koulusystemmi on maailmanlaajuisesti-kin niin arvostettu, ettei kannata viedä kakaraa
musumaihin radikalisoitumaan.Sen jälkeen on tulevaisuus täälläkin tuhottu.
Opiskelijavaihtoa ja kansainvälisyyttähän kannustetaan nykyään eli sinne vaan ja äiti perässä "korottamaan numeroita".
Siis mitä ihmettä?? Älä lähetä lasta sinne! Koita jo herätä todellisuuteen.
tottakai pitää lähettää, jos isä niin toivoo. pitää ottaa huomioon muutkin kulttuurit eikä olla niin itsekäs!
muuttaa somaliaan, sillähän se ratkeaa. vai jäisitkö itse tänne????
minä en ainakaan olisi pienestä lapsestani erossa!
hyvähän se on lapsen koraanikin tuntea, jos isänsä on sen kannalla, mutta suomessa on niiiin hyvä koulutus, että älä sitä hukkaan heitä
on se silti kumma, että lapsia voi lähettää somaliaan vaikka se on moninkertaisille rikollisillekin kuulemma liian vaarallinen paikka.
Ei voi olla tosissaan esitetty kysymys.
Ei kai tässä maassa voi olla yhtään niin hölmöä ja niin täydellisesti todellisuudentajunsa menettänyttä vanhempaa, että lähettäisi vapaaehtoisesti lapsensa sivistysvaltiosta koraanikouluun?
Huh huh.
Ei kai siinä mitään eroa ole, saahan Suomesta muuttaa ulkomaille ja panna lapsen sinne kouluun. Et ole ensimmäinen lapsen ulkomaille kouluun lähettävä. Ja ehtiihän se lapsi siellä Somaliassa myös koraanikoulun ohella käydä tavallista paikallista peruskouluakin.
Eikö siellä pitäny olla sota jonka perusteella ukkos tuli PAKOLAISENA tänne sua riiaamaan?
Nyt sitten valtion kustannuksella lapsi sinne kouluun?
Mitä ihmettä???!!
Miten voi olla mahdollista lähettää pieni lapsi maahan jossa on SOTA, jos ei raavas mieskään siellä voi olla kun sorretaan ja heti tapetaan jos jalallaankaan astuu maan kamaralle?
Nyt maahanmuuttoviranomaiset äkkiä kenkää näille loisille täältä...takaisin TURVALLISEEN maahan jokainen joka kuppaa rahaa suomalaisen veronmaksajan selästä.Omatkin pummit sais lähettää sinne samalla koneella.
Tämä ilmiö ei todellakaan ole enää mitenkään harvinainen edes Pohjoismaissa. Tässä mm. viimesyksyinen uutinen Norjasta:
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2007/09/563345
Yli sata maahanmuuttajalasta jättänyt saapumatta Oslon kouluihin. Ilmiö on todella huolestuttava ja tätä tapahtuu myös Suomessakin. Varmasti on myös Somaliaan viety Suomesta lapsia kulttuurikoulutukseen.
Siis nimenomaan siinä mielessä huolestuttava ilmiö, että vanhemmat lähettävät lapsensa ulkomaille jääden itse asumaan Suomeen tai siihen maahan missä nyt asuvatkaan. Naurettavaa onkin kuinka somalit sitten itkevät kun katuryöstelijöitä uhataan palauttaa Somaliaan niin kyllä on sitten isot miehet itkemässä, ettei niin vaarallisessa maassa muka pärjääkään. Samoin Vihreän liiton kunnallisvaltuutettu, Ilta-Sanomien viime vaaleissa jo kansanedustajaksikin vahvistettu, Zahra Abdulla vieraili ennen viime vuoden eduskuntavaaleja Somaliassa. Kyllä naiset ja lapset aina pärjäävät ja voivat maahan matkustaa, mutta kun miesrikollista uhkaa karkotus niin kyllä on taas itkijät liikkeellä. Sanoisin, että on hyvin kaksinaamaista toimintaa.
Suomen on tehtävä kaikkensa perheiden yhdistämiseksi. Jos lapsi on lähetetty Somaliaan on mielestäni valtion kustannettava muun perheen menomatka samaan maahan. Hävytöntä miten ulkomaalaisvirasto on ollut veltto tässä asiassa.
Miksi ihmeessä lapsesi pitäisi lähettää jonnekkin koraanikouluun? Meillä ainakin lapsen isä on opettanut lapselle koraania ja selittänyt mitä siinä sanotaan niin että lapsikin ymmärtää, lapsi käy myös ihan tavallista peruskoulua.
Islamissa oppiminen ja sivistyminen on suuri hyve, miksi tämäntasoinen koulutus pitäisi jättää ja lähteä jonnekkin somaliaan oppimaan koraania, kun sitä voi suomessakin opiskella.
pyhäkoulua.
Ei pyhäkoulun käymisen takia saa vapautusta peruskoulusta. Juttu on järjestettävä toisella tavalla.
En tosiaankaan suosittele maailman parhaan peruskoulun keskeyttämistä ja vuosikausiksi Afrikkaan pyhäkouluun lähtemistä.
Herää hyvä ihminen koomastasi!
Enpä menisi vertaamaan jotain somalialaista madrassaa pyhäkouluun. On nimittäin aivan eri mittaluokan asioista kyse. Koraanikoulut eivät ole mitään kevyttä Koraaniin tutustumista.
On se hyvä, että suomestakin lähetetään penskat kehitysmaihin opiskelemaan islamismia, kun on alan koulutusjärjestelmä täällä vähän retuperällä. Takaisin ne tulee radikalismin ja länsivihan siemenet syvälle aivoihin kylvettynä. Sitten odotellaan vaan, että saadaan satoa.
viestin aloittaja ei ole oikeastaan kommentoinut asiaa enempää. luulen että viesti oli ihan läpällä heitetty.
Onko tullut mieleen kysyä lapselta, mitä hän itse tahtoo?????
Lapsi tahtoo varmaankin karkkia, hampurilaisia, pitsaa, kokista, konsolipelejä, urheiluvarusteita, mp3-soittimen, kännykän ja katumuodikkaat tossut.