teki Englannin Ford oman versionsa V4 -moottorista. Kovin jäi lyhyeksi niitten historia - miksi? Ainakin jotain kolinaa niistä muistan valitetun, mutta mikä niissä moottoreissa oli huonoa? Olin aikanaan vain vähän aikaa niitten kanssa tekemisissä ennen siirtymistäni toiselle alalle enkä siksi tiedä, mihin yritys kaatui. Kuka muistaa?
60-luvulla
8
1444
Vastaukset
- ollut
Oliskohan se nyt kuitenkin ollut ihan saksalainen moottori mitä sitten käytettiin eri Fordeissa, niin saksassa kuin briteissäkin, erillaisina kuutiotilaavuus versioina vuosien varrella. Myös Ruotsalaiset käyttivät sitä Saabin 95- 96 mallissa.
Tuotannossa se oli kait 70-luvun loppuun saakka.- pitkään
V4 tuli Saab 95/96:n nokalle, kun kaksitahtimoottorista luovuttiin 60-luvun puolivälin jälkeen. Ratkaisuun vaikutti ilmeisesti, se, että auton nokalle ei mahtunut normaalia rivinelosta, V4 oli selvästi lyhyempi.
Viimeinen Saab 96 valmistui Uudessakaupungissa 7.1.1980. Kunnioitettava elinkaari 40-luvun loppupuolella suunniteltuun 92-malliin perustuvalle autolle. pitkään kirjoitti:
V4 tuli Saab 95/96:n nokalle, kun kaksitahtimoottorista luovuttiin 60-luvun puolivälin jälkeen. Ratkaisuun vaikutti ilmeisesti, se, että auton nokalle ei mahtunut normaalia rivinelosta, V4 oli selvästi lyhyempi.
Viimeinen Saab 96 valmistui Uudessakaupungissa 7.1.1980. Kunnioitettava elinkaari 40-luvun loppupuolella suunniteltuun 92-malliin perustuvalle autolle.saksalainen vaan englantilainen. Eroina ainakin tasaiset sylinterinkannet ja palotilat männissä kuten Kent-moottoreissa. Virranjakajakin oli kaasuttimen takana, saksalaisissa kaasuttimen edessä. Vai oliko se päinvastoin?
Eri moottori joka tapauksessa. Virranjakaja ja startti Lucaksen eikä Boschin.
Käytetty ainakin jossain Transitissa ja Zephyrissä. Saattoi olla Zephyrissä V6:kin saatavilla; en ole varma.
Onkohan kaikki menneet jo sulattoon?- olet...
sitroen kirjoitti:
saksalainen vaan englantilainen. Eroina ainakin tasaiset sylinterinkannet ja palotilat männissä kuten Kent-moottoreissa. Virranjakajakin oli kaasuttimen takana, saksalaisissa kaasuttimen edessä. Vai oliko se päinvastoin?
Eri moottori joka tapauksessa. Virranjakaja ja startti Lucaksen eikä Boschin.
Käytetty ainakin jossain Transitissa ja Zephyrissä. Saattoi olla Zephyrissä V6:kin saatavilla; en ole varma.
Onkohan kaikki menneet jo sulattoon?Se kone mitä haet on siis Ford V-4 ja V-6 Essex.
Virranjaka on siinä kaasuttimen edessä. Kai niitä jollain vielä on nurkissaan, siis kokonaisia autojakin.
Alla suora lainaus Wikipediasta:
# 1961-1977 Essex V4 - (United Kingdom: Used in Cortina Mk.1-Mk.2, Transit Mk.1, Granada Mk.1/Consul, Capri Mk.1)
# 1962-1969 Taunus V4 - (Germany) Shared with Swedish Saab automobile 95 and 96 until 1980. - sitroen.
olet... kirjoitti:
Se kone mitä haet on siis Ford V-4 ja V-6 Essex.
Virranjaka on siinä kaasuttimen edessä. Kai niitä jollain vielä on nurkissaan, siis kokonaisia autojakin.
Alla suora lainaus Wikipediasta:
# 1961-1977 Essex V4 - (United Kingdom: Used in Cortina Mk.1-Mk.2, Transit Mk.1, Granada Mk.1/Consul, Capri Mk.1)
# 1962-1969 Taunus V4 - (Germany) Shared with Swedish Saab automobile 95 and 96 until 1980.sitten kukaan muista, miksi moottorikontruktio osoittautui sudeksi? Itse siirryin niihin aikoihin muihin tehtäviin toiseen maahan ja takaisin tullessa kyseiset moottorit oli jo mennyttä kalua.
Ainakin jotain kolinaa muistelen niistä valitetun. Joku varmasti tietää enemmän. - oliskohan ollu
sitroen. kirjoitti:
sitten kukaan muista, miksi moottorikontruktio osoittautui sudeksi? Itse siirryin niihin aikoihin muihin tehtäviin toiseen maahan ja takaisin tullessa kyseiset moottorit oli jo mennyttä kalua.
Ainakin jotain kolinaa muistelen niistä valitetun. Joku varmasti tietää enemmän.ollut syynä siihen kolinaan.mahtoiko laakeripukit murtua ja öljynpaineet romahtaa juuri sen tasapainoakselin takia.jotakin tälläistä muistelisin kuulleeni jostakin v nelosesta
- sama kone
ollut maijan nokalla myös ja ei kait se niin huono olut, kun tuolloin ne ajettiin aika loppuun! Kaverilla oli tuollainen huutokaupasta huudettu maija ja sillä oli ajettu ainakin 500 000km..
- V4-
Eikös niitä käytetty englantilaisissa Ford Transiteissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1032179
- 611311
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2301149Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971115- 101066
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos671015IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56939Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.91932Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175908Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸43878