Olen leikkauttanut pitkät hiukseni muutama kuukausi sitten polkatukaksi,nyt olen huomannut että en saa hiuksia pysymään koholla siis irti päänahasta,ne ovat aina lättänät vaikka tupeeraan, lakkaan jne. Nyt harkinnassa tukikäsittely siis suurilla rullilla,onko kellään kokemusta,kannattaisiko?
Tukikäsittely
Kaipaa tietoa
25564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tukikäsittely on siis permis sekin, joka tehdään suuremmilla rullilla. Jos tukikäsittely tehdään niin suurilla rullilla, ettei hiuksiin tule lainkaan aaltoilevaa kiharaa, ei käsittelystä juurikaan ole hyötyä. Nimenomaan kiharuus on se tuki hiuksessa, ja siis pesun jälkeen sitten föönattava, kammattava rullilla tms.
Näkemättä hiuksiasi on mahdoton sanoa, onko hiuslaatusi sellainen, että ns. loivan permiksen teko onnistuu. Valitetavan usein suomalaishius on luonnostaan hieno ja veltohko, jolloin loiva permis jää suoraksi, eikä näin anna toivottua tukea hiukseen.
Asia on nyt kuitenkin niin, ettei tällaisella keskustelupalstalla voi kysymykseesi vastata, koska yhden hiuksissa tukikäsittely toimii loistavasti, toisen hiuksissa siitä ei ole mitään iloa.
Kiitos vastauksestasi,tiedän kyllä että permanentilla voi pilata hiukset ja yksi sopii yhdelle ja toinen taas toiselle, Aikoinaan asuessani Ruotsissa laitatin ns. vaahtokäsittelyn hiusten juureen ja se antoi hyvää rakennetta. Ilmeisesti se vaahtokäsittelykin tehdään permanttiaineella,mutta siinä ei käytetä rullia vaan vaahto jotenkin tökötetään hiusten juureen. Täällä Suomessa kysellessäni kampaamoista,ei moista vaahtokäsittelyä tunneta?? Ongelmani onkin siinä että hiukseni ovat hyväkuntoiset ja haluaisin ne kohoamaan päälaelta,nyt ovat siis aivan päätä myöten. Mutta en taida uskaltaa ottaa suomalaista tukikäsittelyä jos se on yhtäkuin permanentti,joka lähtee vain kasvamalla pois.Ainoa vaihtoehto taitaa olla lyhyiden tukihiusten leikkaus päälaelle...sekään ei kyllä kuulosta kivalle.Vaihtoehtoja??