Minulla on seuraavanlainen ongelma:
Vaimollani on alkoholi ongelmaa ja hän on syönyt antabusta,muttei nyt suostu syömään,kun kuulema tulee paha olo siitä.
Olemme olleet aviossa vasta vajaan vuoden ja hän on ottanut alkoholia sinä aikana ainakin 4-5 kertaa,useamman pullon päivässä, vodkaa (700ml),päivä annos yleensä on 2-3 pulloa.
Olen hakenut hänestä eroa 2 kertaa,mutta perunur ja jatkanut avioliittoa.
Lisäksi hän on ns. pettänyt minua avioliiton aikana,chattailemalla suomi24sen chatti palstalla ja tekemällä treffejä miesten kanssa ja antamalla puhelinnumeroaan miehille.
Tämä on nyt kuulema loppunut häneltä,eikä ole tietääkseni tullut enään miesten puheluita hänelle.
Hän sanoo minulle,että epäilen häntä aina,mutta olen sanonut,että olet antanut aiheen epäillä hänen touhujaan.
Minusta lisäksi näyttää,että hän on kiinnostunut aivan erityisesti ns. tummista ulkomaalaisista miehistä.
Ainakin niille hän on antanut numeroaan ja tehnyt treffejä.
Olen sanonut hänelle,että ne ulkomaalaiset miehet ovat kylläkin muiden naisten puheiden mukaan todella inhottavia miehia,eivät arvosta naista lainkaan,mutta niistä saa hyvin äkkiä sellaisen mukavan miehen kuvan.
Ainakin näin on minulle sellaiset naiset kertoneet,joilla ulkomaalainen mies ollut.
Nyt olemme riidelleet reilun kk melkein joka päivä ja erokin on taasen lähellä,hän taasen joi reilu 3 viikkoa sitten 6 tölkkiä olutta ja jousuin soittamaan poliisit viemään hänet pois,mutteivat vieneet.
Me olemme umpikujassa,eroa en haluaisi,mutten voi sietää sitäkään,että vaimoni taasen saattaa alkaa juomaan,kun hänellä on se ongelmana.
Olen ns. keljuillut näistä asioista,kun meillä tulee riitaa ja hän alkaa olla henkisesti loppu myös näiden riitojen takia.
Itse en haluaisi viel erota,vaikka joskus tuntuu,että se olis paras ratkaisu.
Mitäs muut tuumii meidän tilanteestamme?
Sen verran voin mainita,ettemme asu Suomessa enään,vaan ulkomailla.
Mitä mieltä muut ovat?
6
725
Vastaukset
- *kaikkensa antanut
ei millään pahalla eikä väheksymällä sinun ongelmiasi mutta toihan on suorastaan paratiisi verrattuna omaan elämääni ja menneisyyteeni..
- on tappava annos!
Jos nainen juo 2 - 3 ploa vodkaa päivässä, luulisi jo olevan haidassa. Eikö siinä ole aikamoinen annos alkoholia ja alkoholimyrkytys noilla määrillä aika todennäköistä.
- Make.
Miksi kiusaat itseäsi? Ota nyt jos se lopullinen ero ja anna sen vaikka juoda itsensä hengiltä. Sulla on vielä elämää elettävänä. Ei tuollaista kannatta katsoa. Joka päivä hänen kanssaan. on menetetty päivä sun elämästä.
..todellakin pitää erota. Mikähän tässä nyt mahtaa olla se syy OLLA yhessä? Miks pitää tehdä elämästään noin vaikeeta? Mitä kaikkee paskaa sulle oikein pitää tehdä, että huomaat saanees tarpeeksi? Ei sinun tarvii uhrautua ja sitä ihmistä parantaa. Itse sinä tuota menoa sairastut.
En nyt tarkoita sua, mutta joskus jos ihminen on elämässään ehkä lapsesta asti tottunut tietynlaiseen "meininkiin", niin ei sen meiningin tarvii jatkua läpi elämän sentään. Sitä meininkiä pystyy muuttamaan ihan ite.
Tässä asiassa se riskinotto kannattaa, kun siitä erittäin tod näk seuraa onnellisuutta =)- kittam
Älä hyvä ihminen pilaa omaa elämääsi tämän takia. MUISTA ET SINULLAKIN ON VAIN JA AINOASTAAN YKSI ELÄMÄ. Ei taida olla enää oikeasta rakkaudesta kyse;oletko luonteeltasi liian kiltti ja itsesi unohtava!!!Pelkäätkö suvun sanomisia tms? Mieti, YKSI ELÄMÄ!!!Eikä hän ole sinun vastuullasi, onhan hän aikuinen!Tee ratkaisusi ennenkuin on liian myöhäistä. Meinaan se aika kuluu turhan nopeaan!!
- onneton mies
Laitoin avioero hakemuksen sinne suomeen viime torstaina,vaimo haki eilen tavaroitansa pois työkavereiden avustuksella ja tänään oli puhe hakea lisää,muttei se tullut,kun taisi selvittää päätään,en ole saanut häntä puhelimella tänään kuin muutaman kerran kiinni,kun olisin sopinut loppu tavaroiden hakemisesta.
Hän muutti 30km päähän nykyisestä asuinpaikastamme,pieneen paikkakuntaan.
Kait minulla on ollut kiltteyttä ja rakkautta vielä häntä kohtaan,kun kestin näin kauan tätä touhua,sillä olen perusluonteeltani todella kiltti mies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2364135Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t472877Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401820- 1091757
Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991711Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161579Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e521540- 151490
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1731457Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251272