Eli olen suuri oluen ystävä ja olen aina todella luullut että olut olisi jotenkin todella lihottavaa.Mutta todellisuudassa desissä kevyt maitoa on enemmän kaloreita kun oluessa,tietysti jos sitä kaljaa päivittäin litra tolkulla kittaa niin kyllä sillon rupeaa kumpu kasvamaan.
Olutko
muka lihottavaa?
6417
0Äänestä
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos juot vaan sen desin päivässä niin ei mitään hätää.Turha se on sanoa,että olut tai viina lihottaa.Kyllä sitä mies voi mäyriksen vetästä päivässä,kun ei sitten pöhnäpäissään vedä kaksin käsin kaikkea makkara ja hampurilais herkkuja.
Onnea vaan valitsemallasi tiellä.
Alkoholin kalorit ei ole niin tehokkaita kun taulukot väittää. Tärkeintä dogatessa on se ettei syö samaan aikaan mitään, sillä se lihottaa. Aloita ryyppääminen muutama tunti ruokailun jälkeen. Käy pienempi määrä päähän ja sapuskaa vasta seuraavana aamuna. Poikkeuksena suola pähkinät, niitä voi vetää pari kourallista kaljan kanssa. Sokeripitoiset juomat lihottaa alkoholilla tai ilman.... Kerran viikkoon, noh joskus kakskin oon mäyriksen tempassu laihdutuksen aikana. Huonona puolena pitäisin alkoholin palamisen hitautta laihtuneena, kun dogaat saman määrän kuin läskinä, niin laihempana selviät huomattavasti hitaammin. Kannattaa muistaa autoillessa. Niin tietty jos kortti vielä on tallella, meillä neste laiduttajilla se tuppaa välillä oleen kuivumassa;-(
että läski ei polta alkoholia,eli vaikka olisit 200kg niin elimistösi ei polta alkoholia sen nopeammin kun 80kg henkilön!
Kyllä se vaan läskikin polttaa! Alkoholin palaminen lasketaan painokiloa kohden eikä rasvatonta painokiloa. Käytännössä olen itse tämän tosiasian todennut alkometrillä. Aikoinaan painoin 100kg ja nykyään 75kg ja mäyriksen polttaminen kehossa kestää huomattavasti pitempään nykyään kuin ennen :-(
Lihasmassa määrää alkoholin palamisnopeuden; 70-kiloisella miehellä alkoholi palaa yhtä nopeasti kuin 80-kiloisella, jolla on rasvaa 10 kiloa enemmän. Rasvan määrä elimistössä ei nopeuta alkoholin palamista. Tästä syystä alkoholi yleensä palaa miehillä nopeammin kuin naisilla, koska naisilla on tavallisesti miehiä korkeampi rasvaprosentti.
Lähde: wikipedia
tai lauantai sixpäkin verran ja makkarat päälle.
Muuten kyllä menee viikot aika tasasee ilman alkoholia, kuntoillen, jne.
Paino on ollut tasaseen 70 kg ja siinä pysyy.
On vaan mielenterveyden takia kiva hieman irroitella perjantaisin tai lauantaisin.
En sylkäise pullon muutenkaan, jos on jokin erikoistapaus.
Se on elämää. Kaikki liioittelu on liikaa se pitää älytä.
Kapakoista olen aina muijat kaapannut ja aina kehutaan mun sixpäkkiä. Ei sitä, minkä olen juonut vaan sitä, mikä on kropassa.