puhutte paljon lähimmäisen rakastamisesta, mutta ette toteuta sitä omassa elämässänne? Me ateistit olemme vapaita ja onnellisia, mutta te kiellätte itseltänne kaiken hyvän miellyyttääksenne sadistijumalaanne. Pitäisikö meidän uskoa teihin?
Miksi uskovaiset
12
536
Vastaukset
- partunut
Meitä uskovaisia hävettää, ja sisälle koskee, kun Jumala EI auta, rukouksiin vastaa..
Pakko kai se on purkaa turhautuminen jonnekin, kun rukoukseen "taltuta taudit, ja sammuta SODAT!! rukous ei toteudukkaan!!!!!!!!!!!!!
BUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU!
Jumala, ja Jeesux myös.
tv:nimim. parantunut ,eli nyk.> partunut - 17goingto18boy
Ja mitäs me nyt taas kiellämme itseltämme?
Senkö että ei esiaviollista seksiä, ei aviorikosta, ei tappamista, ei huumeita tai yleensäkin ei mitään pahaa?
"Mitä sillä on väliä että ihminen voittaisi koko maailman mutta tuomitsisi itsensä samalla kadotukseen"
Ei teidän meihin tarvitse uskoa vaan Jumalaan ja Jeesukseen ja Pyhään Henkeen.
Ja voitko todellakin sanoa että tiedät miten me toteutamme lähimmäisen rakastamista?
Vaikka ette uskoisikaan Jumalaan niin Jumala ei koskaan ole lakannut uskomasta teihin :)
Jumalan siunausta :)- 17goingto18boy
ON HEIKKOUTTA LAKATA USKOMASTA, JOS JUMALA EI AUTA MILJOONAA IHMISTÄ , JA SALLII SODAT :d
- original17goingto18boy
17goingto18boy kirjoitti:
ON HEIKKOUTTA LAKATA USKOMASTA, JOS JUMALA EI AUTA MILJOONAA IHMISTÄ , JA SALLII SODAT :d
Jumalan siunausta :)
Hän antaa anteeksi :)
Hän ei ikina lakkaa luskomasta sinuun :)
Jumalan siunausta :) - original17goingto18boy
original17goingto18boy kirjoitti:
Jumalan siunausta :)
Hän antaa anteeksi :)
Hän ei ikina lakkaa luskomasta sinuun :)
Jumalan siunausta :)Ktsokaa uutisia, niin tiedettE!
Sotia ja tauteja :(
Eroa kirkosta!
Etsikää jonkun toisen ja lempeän Jumalan siunausta,kun Raamatun "jumala" ei auta! :) - theoriginal17goingto18boy
original17goingto18boy kirjoitti:
Ktsokaa uutisia, niin tiedettE!
Sotia ja tauteja :(
Eroa kirkosta!
Etsikää jonkun toisen ja lempeän Jumalan siunausta,kun Raamatun "jumala" ei auta! :)Sodat ovat ihmisten aloittamia ja ihmiset myös saavat ne päätökseen.
Meillä on tietoa saada rokotteita tauteihin mutta laitamme näemmä rahojamme mielummin avaruusraketteihin.
Jumala on antanut ihmiselle vapaan tahdon joten se on myös meistä aika paljon kiinni mitä teemme omalla ja muiden elämillä.
Jumalan siunausta sinulle :)
- DarkNinjaHiiri
Kyllä ihminen jos on ihminen osaa määrittää sen mikä on pahaa tai hyvää kanssaihmisilleen. Nämä uskovaiset vaan väittävät että moraali tulee jumalasta.. he eivät tiedä mihin uskovat. Autuaita olkoon yksinkertaiset.
kyllä kaikkien pitäsi rakastaa lähimmäisiään eli kaikkia ihmisiä.. kyse ei siis ole pelkästään uskovista ihmisistä. katso nyt kuitenkin ensin itseäsi ja mieti onko sinulla varaa tulla epäilemään toisia ihmisiä...Minä ainakin myönnän etten kaikkia ihmisiä pysty rakastamaan..
Saanko muuten kysyä että mitäköhän sellaista hyvää sinulla on mitä minulla ei olisi?? Mitä minä kiellän itseltäni?? Luultavasti saamme molemmat tehdä aivan samoja asioita..
Eikä sinun tai muidenkaan ateistien pidä meihin uskoa vaan Jumalaan ..;)- ketkä täällä
melskaavat Jumalasta ja Jeesuksesta eivät todellakaan rakasta ateisteja. Moni ateisti ei halua olla missään tekemisissä uskonnollisten asioiden kanssa, koska uskonnot ovat aiheuttaneet kaikkea pahaa ja aiheuttavat niin kauan kuin usko menee tiedon edelle.
Tiedän, että jokainen suomalainen, joka osaa lukea, pääsee irti uskomuksista, jos vain itse tahtoo. Jumalalla ei ole mitään tekemistä tosiasioiden kanssa.
- meihin..
..uskoviin saakaan uskoa, vaan Jeesukseen Kristukseen, me uskovat emme voi pelastaa ketään!
>>puhutte paljon lähimmäisen rakastamisesta, mutta ette toteuta sitä omassa elämässänne?- konna
"eihän teidän meihin uskoviin saakaan uskoa, vaan Jeesukseen Kristukseen, me uskovat emme voi pelastaa ketään!"
Mitäs täällä sitten vouhkaatte?
Tuo ehdotuksesi sopii varmaan kaikille ateille, että jäädään odottamaan sen jessen kutsua kaikessa rauhassa. Palstakin rauhottuisi oikeille keskusteluille:)
Sitten tuo uudestisyntyneet ja tosikristityt, jne. määrittely alkaa minua jurppimaan aivan oikeasti, koska se on niin puhdasta soopaa kuin olla voi.
Tosikristitty tekee sitä ja tätä, muttei tee sitä tai tätä. Jos tekee tai jättää tekemättä sitä tai tätä ei olekaan tosikristitty, koska tosikristitty tekee vain sitä ja tätä, mutta jättää ne muut tekemättä.
Tuolla määrittelyllä tosikristitty on aivan yhtä todellinen kuin jumalansakin. Kuin siivekäs sika, joka ottaa siivet irti tai laittaa ne taas paikalleen, sen mukaan tarviiko sika siivet ollakseen sika, vaiko eikö.
Mitä mieltä muuten olet: jos täysin puhdasverinen ateisti antaisi sinulle tarpeeseesi vaikkapa rahalahjan, niin ottaisitko sitä edes vastaan?
Vai olisiko sekin saatanasta, vai ilmentäisikö sittenkin jotain jumalallista oikkua? Kaikki hyvä kun on tulevinaan jumalalta ja paha saatanasta. Paitsi tietenkin niissä tapauksissa, joissa jumala tosiuskovaistakin vähän kasvattaa.. - meihin..
Nimeni on "meihin.. " minulla ei ole persoonaa, nimen merkeissä, joska quulun Jeesus-lahkoong.!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1404399Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja453309Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12443Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v231623KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2281594Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2211162Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka241105- 711093
Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1581089- 62813