Minun ystäväni on ollut paras ja rakkain ihminen vuosia. Hän käy luonani lähes päivittäin, soittaa ja olemme yhdessä kokeneet vaikka kuinka. Nyt kaikki on toisin, hän ei käy luonani, ei soita, ei vastaa puheluihin, ei halua tavata minua enää. Mitä tarkoittaa se, en ole loukannut häntä käytökselläni, vaikka mietin ja mietin olenko. Avokkiini hän oli ihastunut, vaikka onkin avioliitossa oleva nainen. Hän oli kovin maireaa aina avokilleni. Oliko bestikseni ystäväni vain avokkini takia, hänestä kovin kiinnostunut kyselemään kun aina oli ja kun avokkini oli sitoutunut minuun, lähti bestikseni???auttakaa nyt???
Tekeekö ystävä
näin?
6647
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
..siltä, että jos hän on ihastunut avokkiisi ja tuli "torjutuksi" niin hänen vaikea olla sinun kanssasi. Varsinkin, jos epäilee sinun tietävän asiasta. Äh, paha sanoa. Oletteko edes puhuneet hänen ihastumisestaan? Vai onko tämä siis oletusta?
Äskeinen tyyppi on varmaan oikeassa että miehesi on voinut joutua torjumaan hänet ja siksi seurassasi olisi nyt epämukava olla. Toinen syy siis mikä kuitenkin on varmaan erittäin erittäin epätodennäköinen on että jos miehesi ja kaverisi välillä tapahtui "jotain" ja kaverisi on siksi nyt etääntyvä koska tajusi millaisen virheen hän teki. Älä kuitenkaan tee vääriä johtopäätöksiä ja mene syyttämään ketään ennen kuin olet VARMA. Tiedän että toinen mahdollinen syy saattaa koskea mutta ei sitä koskaan tiedä?
bestikseni ei ole lähennellyt avokkiani, mutta keskustelimme avokin kanssa kuinka hän oli flirttaillut avokilleni avoimesti, eli mitään ei ole tapahtunut heidän välillään, eikä avokkini ole torjunut häntä koska bestikseni ei ole ehdottanut mitään heidän välilleen. Ihmettelen miksi hän ei halua enää seuraani kuten ennen. Onko ystävyys joskus kiinni vain bestiksen miehestä (sen kiinnostavuudesta), hän nimittäin tietää että minäkin tiedän hänen ihastumisestaan, tiesi jo vuosi sitten, muttei välittänyt siitä mitään vaan flirttaili avokilleni avoimesti siitä huolimatta. mitä tarkoittaa tämä?
olla ystävyytenne kiinni hänen ihastumisestaan. Tai siis, ihastumisen vuoksi luulisin ettei hän voi/pysty/halua nähdä teitä kumpaakaan. Mutta olette varmaan ystävystyneet paljon ennen hänen ihastumistaan?
kyllä bestikseni oli kauan bestis ennen avokkiani, kun osaisin ymmärtää syyn hänen muuttuneille tavoille?
surullinen ex-bestis
että kun ennen kaveerasitte niin paljon yhessä, nyt suurin osa huomiostas menee avokilles?
Miksi kaverit vaihtuvat siitä kun olimme nuoria? Koska kaikki asiat muuttuvat jossain vaiheessa, kuten myös käyttäytyminen niitä asioita kohtaan.
Ennen:
Olitte ennen bestiksii, teitte paljon asioita yhdessä, enemmänkin. Huomiota riitti.
Sitten:
Menit naimisiin, vaikka pystyisittekin tekemään kaikkee samaa kuin ennen, niin jokin muuttui, nimittäin ajan käyttö. siitä tuli rajoitetumpaa.
Nyt:
Et pystynyt tarjoamaan hänelle sitä samaa huomiota kuin ennen, siispä hän käyttää sen muuhun. Asiat ei ole enään niinkuin ennen. Muutoksen edessä käyttäytyminen luonnollisesti muuttuu.
Monesti käy silleen, että kun ei pysty mukautumaan muutoksiin, vähempiosaiselle tulee tarve lähteä muualle etsimään sitä, mikä tarjoaa samaa mitä ennen oli... Ehkä hän ei hyväksynyt sitä, ettette pystyneet elämään sitä samaa bestis elämää niinkuin ennen?
Kokemusta on muutenkin kuin omalta osalta, ja tää on vain yks vaihtoehto, mut oletko ajatellut asiaa näin?