Temesta, tenox, serenase ja leponex

Äidilläni on ataksia (syyt ei ole selvinnyt). Hän on masentunut ja ahdistunut.Ekaks sille annettiin mirtsapania, mutta siittä rupes äidin jalat polttamaan.Sitten se vaihdettiin johonkin muuhun lääkkeeseen (nimeä en muista), mutta se aiheutti ihan hirveän rahattomuuden.Viime viikon keskiviikkona aloitettiin 1mg temesta 2 aamulla, 2 päivällä ja 4 illalla lisäksi unilääke tenox ja tarvittaessa serenasea ja leponexia.... Minusta aivan hirveä lääkemäärä ja äiti ahdistu vielä enmmän, nukuttua ei saa, rauhaton ja silmät seisoo päässä, puhua ei jaksa. Juttelin sitten lääkärin kanssa ja hän myönsi, että liikaa lääkkeitä antteu päälekkäin, siitä oireet. No nyt on kulunut kolme päivää siittä, kun lääkärin kanssa puhuin.... Tulos se, että annosta laskettiin kaksi tablettia. Eli edelleen saa temestaa 2 aamulla, 2 päivällä ja 2 illalla.... Ahdistus taas vaan lisääntynyt, ei edelleenlään saa nukuttua. Miksi lääkärit sitten syöttävät näitä vieläkin, vaikka oireet ei ole mennyt ohi vaan on pahentunut? Vai voiko haittavaikutukset mennä vielä ohi?
22436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kirjoituksesi on kummallinen. Tarvittaessa Serenasea ja Klotsapiini. Kyseessä ovat psykoosilääkkeet ja vahvimmasta päästä. Leponexia ei saa ottaa tarvittaessa, vaan määrättynä jatkuvasti mukaanlukien labrakokoita säännöllisin välein. Ehkä tuo äitisi huono kunto voi johtua kokonaan lääkemäärän sekavuudesta. Niitä kun on väliin yks, sun toinen rukkaamassa, niin olisi viisainta ostaa dosetti ja laittaa viikon lääkkeet siihen etukäteen, niin ei tulisi ikäviä yllätyksiä tai sekaannusta siitä, ottko ottanut lääkkeet. Parhaassa tapauksessa äitisi on jo ottanut ne kahteen kertaan.

Äänestä
  • äitini on sairaalassa, joten hoitajat antavat lääkkeet. Olen aika varma itse, että äitinmi huono kunto johtuu juuri noista lääkkeistä. Menen nyt puhumaan lääkärin kanssa. Noi lääkkeet pitää kyllä lopettaa kokonaan, koska niistä ei ole muutakuin haittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


++++ kirjoitti:

Äidilläni on ataksia (syyt ei ole selvinnyt). Hän on masentunut ja ahdistunut.Ekaks sille annettiin mirtsapania, mutta siittä rupes äidin jalat polttamaan.Sitten se vaihdettiin johonkin muuhun lääkkeeseen (nimeä en muista), mutta se aiheutti ihan hirveän rahattomuuden.Viime viikon keskiviikkona aloitettiin 1mg temesta 2 aamulla, 2 päivällä ja 4 illalla lisäksi unilääke tenox ja tarvittaessa serenasea ja leponexia.... Minusta aivan hirveä lääkemäärä ja äiti ahdistu vielä enmmän, nukuttua ei saa, rauhaton ja silmät seisoo päässä, puhua ei jaksa. Juttelin sitten lääkärin kanssa ja hän myönsi, että liikaa lääkkeitä antteu päälekkäin, siitä oireet. No nyt on kulunut kolme päivää siittä, kun lääkärin kanssa puhuin.... Tulos se, että annosta laskettiin kaksi tablettia. Eli edelleen saa temestaa 2 aamulla, 2 päivällä ja 2 illalla.... Ahdistus taas vaan lisääntynyt, ei edelleenlään saa nukuttua. Miksi lääkärit sitten syöttävät näitä vieläkin, vaikka oireet ei ole mennyt ohi vaan on pahentunut? Vai voiko haittavaikutukset mennä vielä ohi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu