Minulla on kuvankaltainen peugeot 206 ja väriltään musta, mutta hounokuntoisempi.
Olen käyttänyt puskurin muoviosiin joko mustavahaa tai kumiosien kirkastetta, mutta aina nämä haalistuvat ja muuttavat harmaaksi.
Nyt haluaisin maalata nämä osat samalla metallivärillä kuin autokin.
Onko mielestänne järkevää, ja onko iso työ?
http://img248.imageshack.us/img248/4629/peugeotqx7.jpg
Olen käyttänyt puskurin muoviosiin joko mustavahaa tai kumiosien kirkastetta, mutta aina nämä haalistuvat ja muuttavat harmaaksi.
Nyt haluaisin maalata nämä osat samalla metallivärillä kuin autokin.
Onko mielestänne järkevää, ja onko iso työ?
http://img248.imageshack.us/img248/4629/peugeotqx7.jpg
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sammakko?
Metallivärillä menasit muovia maalata, tuota, tuota varmaan helpommalla pääset kun kyhäät jonkun hirvittävän tuuning härpäkkeen ja maalaat sen.
Työn määrä on tietenkin suhteellista, auton iästäsi en tiedä, mutta joskus kun oli vanhempia autoja pidin ne niin uskomattoman paskasina että väristä oli tosi paha sanoa yhtään mitään, eikä ruosteetkaan näkyneet.
Maalauksesta kannattaisi ehkä kysyä jostakin automaalaamosta. Kun ostat maalit, liuottimet ja kaikki muut tarvikkeet sekä työkalut, saattaa homma tulla itse tehdenkin lähes yhtä kalliiksi, mutta jälki tuskin on samaa tasoa kuin ammattilaisen tekemänä. Nuo vahat ja kumille tarkoitetut kiillokkeet saattavat muodostua maalausta ajatellen jonkinlaiseksi ongelmaksi. Ennen maalausta ne pitäisi onnistua poistamaan täysin puskurin pinnasta, mikä saattaa olla hyvinkin vaikeaa, varsinkin jos joku aine on sisältänyt silikonia.
Koska puskurit ilmeisesti ovat läpivärjättyä muovia kun olet niitä kumiosien kirkasteella yrittänyt saada mustiksi, yksi ehkä kokeilemisen arvoinen vaihtoehto saattaisi olla se että kuumailmapuhaltimella kuumennat puskuria. Se saattaa palauttaa värin. Kannattaa tosin aluksi kokeilla jonnekin alareunaan huomaamattomaan paikkaan, jos homma ei toimikaan.
uudet puskurit! Eivät maksa edes mahdottomia tarvikeliikkeessä! 406 pösön puskurin hinta oli jotain 140e