Kuka tekee eniten ateisteja?

a) raamattu
b) Heikka
c) hihhulivanhemmat
d) terve järki
ö) Nasse
v) joku muu, mikä?
m) IPU?

K) katolisen kirkon näkemys paljaalla panemisen autuudesta.
14749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tietoisen päätöksen ateistisesta näkemyksestä kait jokainen tekee kohdaltaan eli jokaisen kodalla tekijöitä on tasan yksi. Miten paljon mainitsemasi seikat ( kohdat A-K) päätöksen vaikuttavat en käy arvailemaan.

Äänestä

Eli näin ollen oikea vastaus on d)


-bbd-

Äänestä

Tai sitten ei...

Kyllä nyt on niin, että veikkaan kohtaan d, olenhan optimisti. Tuolle siis häviää pipliakin.

Äänestä

Uuuh, itse lankeaisin heti K-vaihtoehtoon, paljaalla paneminen kun on niiin autuasta ! Ja seksi muutenkin, nam ! Ei se saaminen, vaan se antaminen. Onko mitään niin upeata kuin nähdä kumppanin kiemurtelevan orgasmi-syöverin pauloissa, huutaen, täristen ja väristen, aaaaaah uuuh ooh..

on se vaan niin kivaa, etenkin auringon paisteessa purjeveneen kannella !

Äänestä

Jos hiukankin tietää petkuttamisesta.. taikuudesta, illuusiosta, valheesta ja ihmisen motiiveista saada toiset ihmiset uskomaan omia ajatuksiaan, oivaltaa jotakin perusluontoista uskonnoista.

Uskonnossa etsitään totuutta. Mutta samalla on vaarassa ajautua petkutetuksi.

Uskonto sisältää toki välineet välttyä petkutukselta, useita eri opetuksia, mutta samalla se itse voi huijata sinut uskomaan asioihin joilla ei ole päätä eikä häntää, mutta niin se vain on.

Äänestä

Olisko toi v)

Eli jokaisella ihmisellä oleva oivalluskyky?

Jossain vaiheessa oivaltaa miten asiat lienevät.

Äänestä

aivan erityisesti tämän GWB:n, jonka kahdeksanvuotisen valtakauden aikana jokainen on voinut tutustua kristilliseen lähimmäisenrakkauteen ja vastuullisuuteen esim. ilmastonmuutoksesta aivan käytännössä.

Mutta oisko se a d -yhdistelmä se suurin, ollenkaan Irmelinkään panosta väheksymättä.

Äänestä

v) joku muu, mikä?

Hevetillä pelottelevat hihhulit. Tuo ei voi tehota muihin kuin lapsiin, ja sekin katoaa d:n, eli terveen järjen myötä. Väitän että aikuisissa ihmisissä helvetillä pelottelu herättää lähinnä vastenmielisyyttä koko ajatusta kohtaan. En jaksa uskoa, että uskovatkaan ovat uskossa vain siksi, etteivät helvetin pelon vuoksi uskalla muutakaan vaihtoehtoa ajatella.

Äänestä

Nasse-täti eikä setä.

Äänestä
  • Heikka.

    Äänestä

Muslimien jatkuva metelöinti. Se saa minut ateistiksi. Oikea kauhuesimerkki mitä uskonnot saavat ihmiset tekemään

Äänestä

Kyllä toi A C D on tappavan tehokas yhdistelmä. Kun omaa normaalin terveen järjen, niin alkukantaisen taikauskon säälittävä ääliömäisyys suorastaan hyppää silmille.

Järkyttävän ahdasmielinen ja kaikenkattava suvaitsemattomuus ja todellisuuden jyrkkä kieltäminen (maapallo ON 6000 vuotta vanha, hehhee) ovat jotain sellaista, jota ei voi toimivilla aivoilla mitenkään sulattaa.

Ja tietysti vielä pisteenä iin päällä ovat nämä palstan yhdyssanoja osaamattomat heikkolahjaiset ja henkisesti jälkeenjääneet sivistymättömät idiootit, jotka niin selkeästi todistavat miten usko ja normaali terve järki eivät millään mahdu samaan päähän.

Äänestä

D. On mun mielestä vahvin vaihtoehto.

Äänestä

Uudestaan !! v) joku muu, mikä?
Saatana tietysti !!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7878883 kirjoitti:

a) raamattu
b) Heikka
c) hihhulivanhemmat
d) terve järki
ö) Nasse
v) joku muu, mikä?
m) IPU?

K) katolisen kirkon näkemys paljaalla panemisen autuudesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu