Hampaiden pesu ruokailun jälkeen

Joku sanoi että hampaita ei saa pestä heti ruokailun (esim . iltapalan) jälkeen koska happohyökkäys on päällä, ja silloin hankaaminen kuluttaa hammasta.

Eli pitäsi odottaa kuulemma 30 min. Kertokaas onko tottta ja minkä ihmeen takia 30 min eihän happohyökkäys kestä niin kauaa???
215632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Kun minä aloin harjaamaan hampaitani kohta ruokailun jälkeen, seuraavassa hammaslääkärin tarkastuksessa ei löytynyt yhtään reikää. Aikaisemmin löytyi aina jokunen. Harjasin myös hammasväliharjalla joka hampaanvälin. Se oli selvästi hyödyllistä.

Äänestä
  • aiheuttaa juhannusraskauksia. Voi tsiisus mikä logiikka!

    Äänestä

Proteesin käyttäjät muistakaa puhdistaa tekarit muulakin kuin vedellä, minä siiryin Bonyfin suunhoitotuotteisiin.ainoa sarja jolla on tutkittuatietoa.

Äänestä
  • keskustelun säännöt?

    Mainostaminen on kiellettyä. Lisäksi kirjoituksesi ei liity millään tapaa aiheeseen.

    Äänestä

Jep jep, ruokailun jälkeen pitäisi odotella puolisen tuntia - tunti ennenkuin pesee hampaansa. (Jos haluaa hampaansa pestä, sillä pesu aamuin-illoin on ihan riittävä)

KOSKA varsinkin happamat ruuat pehmentävät hampaan kiillettä ja jos sitten menee heti jynssäämään hampaansa harjalla, niin hinkuttaa kyllä kiilteensäkin veks.

Ja kiillehän ei ole uusiutuvaa. Kun kiille tarpeeksi kuluu, niin hammasluu tulee kiilteen alta esille ja se on paljon huokoisempaa ja vihloo ja reikiintyy helposti.

Siksi kannattaakin ottaa heti ruokailun jälkeen suuhunsa (täys-)ksylitolituote! Ksylitoli pysäyttää happohyökkäyksen.

Äänestä
  • hätätilassa-juusto tai pähkinät-happohyökkäyksen katkaisuun.

    Äänestä

  • käsillä käyvät nämäkin kirjoitti:

    hätätilassa-juusto tai pähkinät-happohyökkäyksen katkaisuun.

    Kyllä'hän kaikki neste käy kai? jos ruokaillessa juo maitoa ja lopuksi tyhjentää lasin niin eiköhän loppunut happihyökkäys siihe?

    Äänestä

  • käsillä käyvät nämäkin kirjoitti:

    hätätilassa-juusto tai pähkinät-happohyökkäyksen katkaisuun.

    Huuhtelee suunsa vedellä.

    Äänestä

  • vesilasi kirjoitti:

    Kyllä'hän kaikki neste käy kai? jos ruokaillessa juo maitoa ja lopuksi tyhjentää lasin niin eiköhän loppunut happihyökkäys siihe?

    neutralisoivat hapon. Vedellä voi toki huuhdella, mutta se ei ole yhtä tehokasta.

    Äänestä

  • Mirka kirjoitti:

    Huuhtelee suunsa vedellä.

    on huomattavasti tehokkaampi. Ks. muut kirjoitukset.

    Äänestä

  • vesilasi kirjoitti:

    Kyllä'hän kaikki neste käy kai? jos ruokaillessa juo maitoa ja lopuksi tyhjentää lasin niin eiköhän loppunut happihyökkäys siihe?

    Maito on todella hapanta. Ota mieluummin jotakin neutraalia tai vain pese me hampaat!

    Äänestä

Minä olen kuullut kanssa,ettei hampaita saa pestä heti ruokailun jälkeen. En itse pese,vaan huuhtelen vedellä ja myöhemmin harjaan tahnan kanssa. Proteesin käyttäjin pitäisi huuhdella suu jokaisen suupalan jälkeen ja ottaa myös tekarit pois suusta ja huuhtoo myös ne. Tietty aamuin illoin pestä tahnalla.

Äänestä
  • ei tahanaa tarvita pesuss aollenkaan, ei se ole mikään pesuaine

    Äänestä

tuleva happo tosiaan vaikuttaa niin kauan. Jos siinä sitten lähdet kiillettä "raapimaan" harjalla, niin ei hyvä.

Ateria kannattaa lopettaa maito- tai piimäkulauksella tai vaikkapa palalla juustoa. Se neutralisoi suun happamuutta. Vielä parempi keino on ottaa aterian päätteeksi xylitolipurkka tai -tabletti.

Ja hampaat pestään sitten vasta myöhemmin.

Yksi asia jäi askarruttamaan: Minä ainakin pesen hampaat juuri ennen nukkumaanmenoa. Mutta ei kai kukaan syö viimeiseen valveillaolominuuttiin asti? Ei kai se puoli tuntia voi olla mahdoton odottaa?

Äänestä
  • Sanoit että maitoa parempi neutraloija on xylitol purkka. Sulla on varmaan tutkimustietoa asiasta? Jos . Eli saanko linkin tuohon tutkimukseen?

    Itse juon maito ruokailun aikana eikä oo reikiä

    Äänestä

Minulle oli uutta että hampaita ei saisi purkuttaa vedellä harjauksen päätteeksi. Sinnehän ne liat jää suuhun ellei huuhdo. Jos pakko niin mieluummin fluori tabletti purkista pesun päätteeksi.

Äänestä
  • ohjeen mukaan suositella otettavaksi harjauksen jälkeen, jos tahna sisältää fluoria.

    Äänestä

  • siinähän sulla on tahnatuupi kädessä senkun puserrat vähän tahanaa suuhun harjauksen lopuksi, tulee raikas suu ja fluorattu myöskin. Mihin tarvit vielä erillisiä tabletteja?

    Äänestä

Koska hampaita voi mennä ihan paskaksi kuule

Äänestä
  • Onneksi aloittaja ei lue KYMMENEN VUOTTA myöhässä tullutta herjaviestiäsi.

    Äänestä

Kyllä se on totta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kielletty??? kirjoitti:

Joku sanoi että hampaita ei saa pestä heti ruokailun (esim . iltapalan) jälkeen koska happohyökkäys on päällä, ja silloin hankaaminen kuluttaa hammasta.

Eli pitäsi odottaa kuulemma 30 min. Kertokaas onko tottta ja minkä ihmeen takia 30 min eihän happohyökkäys kestä niin kauaa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu