Jos kuuntelee heviä niin onko samantien kova jätkä? Näen päivittäin hevareita (läskejä/tikkuja) joilla ei ole mitään tekemistä "kovan jätkän" kanssa. Miksi täytyy kuunnella heviä? Onko se jotain kapinaa? Itse kyllä kuuntelen heviä mutta tuntuu siltä että on siirryttävä kuuntelemaan myös jotain muutakin, ei kuitenkaan mitään räppipaskaa. Jotkut kuuntelevat heviä jotta saisivat turhautuneen energian pois, mutta ei sekään toimi. Rumpuja/kitaraa soittaessa se onnistuukin. Ja liittyykö heviin aina Jumalanvastaisuus?
kysymyksiä
4
346
Vastaukset
- Raaruu
Tässä vastauksia henkilökohtaisen elämänkokemukseni ja pohdintojeni pohjalta:
"Jos kuuntelee heviä niin onko samantien kova jätkä?"
Ei. Voi olla myös poser, sunnuntaihevari, menneeseen juurtunut kalkkis tai trendien perässä juokseva teini. Metallin kuuntelijalla tulee olla "kova" asenne musiikkiin - intohimo - mutta sen ei ole pakko näkyä ulospäin apinamaisena käytöksenä.
"Miksi täytyy kuunnella heviä? Onko se jotain kapinaa?"
Ehkä jollekin murrosikäiselle se voi olla, jos vanhemmat eivät satu 'hevistä' pitämään. Samoin voi olla kapinaa punkin, teknon tai hip hopin kuuntelu. Pääasiassa kuuntelun syy on siinä, että se liikuttaa jotain omassa sisimmässä. Kenties auttaa näkemään omaa elämäänsä laajemmasta perspektiivistä.
"Ja liittyykö heviin aina Jumalanvastaisuus?"
Niin. Perinteisesti ns. rankempaan rockiin on liitetty tietynlainen demonisuus, josta haetaan voimaa musiikkiin sekä tosissaan että kliseillä leikitellen. Usein latteasti säikytellen, joskus ajatuksia herättäen ja huimaavia näköaloja avaten. Auktoriteetteja kyseenalaistetaan, siinä samalla myös yksiselitteistä "hyvää" uskonnollisuutta. On toki runsaasti white metal -yhtyeitä, jotka rymistelevät jonkin uskonnollisen sanoman nimissä.
Että sellaista. - metallikukko
on imetty melkein äidimaidosta kun vanhemmat serkut kuuntelivat Kissiä,Waspia,Venomia ym.
Ja ei sitä hohtoa ole löytynyt muista musiikkityyleistä.
Ja kun muutenkin kiinnostaa kaikki outo mystiikasta aina murhamiesten sielunelämään,niin näkisin tässä tietynlaisen luontaisen jatkuman.
Ja tuolla kovuudella ei ole mitään tekemistä metallin kuuntelun kanssa.
Se kovuuden vaikutelma välittyy ehkä enemmän stereotyyppisen metallistipukeutumisen kautta.
Näyttäähän kukkakärpänenkin ampparilta muttei kuitenkaan pistä :) - Mielibidee
Mä olen ainakin helkkarin kova jätkä, paitsi naispuoleinen ja kolmen lapsen äiti :)
Kuuntelen heviä/metallia siitä yksinkertaisesta syystä, että siinä musiikissa on sielua niin paljon, että elämässä ei paljon muuta tarvitsisikaan jos niikseen tulee. Kapinoida mun ei tarvitse ketään vastaan. Toisaalta on se ihan jees tässä iässä ja elämäntilanteessa kuunnella jotain muuta kuin Lauri Tähkää tai Ari Klemiä.
En ole Jumalan vastainen, koska en edes usko Jumalaan. Tosin en ole ateistikaan, olen ainoastaan realisti joka uskoo asiat vasta kun faktat on pöydässä. Näin ollen en ole myöskään mikään satanisti, tosin olen suosiolla tuon pimeimmän metallin jättänyt muille. - jatikka
Aina kun mulla on liikaa energiaa, eli noin kerran pari vuoteen, otan kitaran käteen ja rummut jalkaan ja vetäsen painkillerin nih johan lähtee taju.
Kovan jätkän näin viimeksi vuonna -97 Möysän Essolla. Ei paljon puhunu, veti vaan norttia ja turpaan. En tiiä oliko hiivari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203315
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512965Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222839Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182590Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92199
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135