tietoa kaipaava

voisiko joku neuvoa mistä ostaa halvan ja äänittävän MB3-soittimen jota olisi helppo käyttää.vai onko jotain pieniä nauhureita joka sopisi taskuun.nämä asiat ovat mulle outoja mutta tarvisin pakosta nyt tälläisen laitteen.kiitos etukäteen neuvoista
2188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mihin tarvitset. Digitaalisia sanelimia löytyy kirjakaupoista, marketeista ja kodinkoneliikkeistä, just katselin Prismassa tuollaista n. 50 euroa.

Monissa mp3-soittimissa on myös äänitysmahdollisuus mutta äänenlaatu on huonompaa. Katso vaikka verkkokauppa.comista, siellä on hyvä vertailla ominaisuuksia ja hintoja.

Äänestä

Jos tarkoitus on nimenomaan nauhoittaa laitteen mikrofonilla puhetta niin suosittelen ehdottomasti kunnon digitaalisen sanelimen hankkimista. Noita saa vaikka Anttilasta tai isommasta S-marketista jos verkkokaupat eivät nappaa.

Kuten edellä jo todettiin, muutamissa mp3 soittimissa on sisäänrakennettu alkeellinen mikrofoni jolla periaatteessa saa nauhoitettua mutta äänenlaatu on todella surkea eikä niihin saa kytkettyä ulkoista (suunta)mikrofornia joka on aivan välttämätön vähänkin meluisemmassa paikassa kuten kahvilassa haastattelua tehdessä.

Käyttömukavuus on sitten aivan toiselta planeetalta. Kunnon sanelimissa nauhoitusta voi "pikakelata" mitä yksikään mp3 soitin ei tee ja mp3 soittimet eivät yleensä tallenna mikrofonilta pakattuun muotoon vaan nauhoitus talletetaan tolkkuttomasti tilaa vievään VAW muotoon joka tukkii muistin heti kättelyssä.

Digitaalisanelimissa nauhoitus yleensä pakataan lennosta raudalla ja laitteiden sisäiseen muistiin voi sopia jopa kymmeniä tunteja puhetta. Mukana tulee yleensä ohjelma jolla nauhoitukset saa purettua, editoitua ja arkistoitua tietokoneelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


???????? kirjoitti:

voisiko joku neuvoa mistä ostaa halvan ja äänittävän MB3-soittimen jota olisi helppo käyttää.vai onko jotain pieniä nauhureita joka sopisi taskuun.nämä asiat ovat mulle outoja mutta tarvisin pakosta nyt tälläisen laitteen.kiitos etukäteen neuvoista

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu