Löytyykö täältä tietoa/kokemusta/arvioita, kuinka paljon käytettyjen autojen pyyntihinnoissa keskimäärin on tinkimisvaraa Saksassa?
Pyynti-/kauppahinta Saksassa
...
73462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kyselin erästä 05 mallista pikkudieseliä.
Sijainti Padenbornin lähellä, autoliike, ei merkkiliike. Hp 12520 €.
No minä tankerosaksallani kyselin kaikenmoista.
Sitten myyjä kysyi, kun olin tiedustellut "sitä viimeistä" hintaa sisältäen ALv:n: Onko Suomi EU:n jäsen ja mikä raha meillä on käytössä?
Selitin, että EU:ssa ollaan ja euroilla maksetaan, ja että lennän ensi maanantaina paikanpäälle. Tällöin kohtelias ja ytimekäs vastaus. 12500 € sisältäen export kilvet 14 vrk.
Että kyllä sitä joustoa löytyy.
Menen kuitenkin. Ja keskimääräistä tinkivaraa en tiedä.
Minua neuvottiin, että jos saku auliisti alkaa jossain kaupantekovaiheessa tinkimään, auto saattaa sisältää "miinan". Koska neuvoja kertoi, että saksasta ei saa hyvää ja halpaa.
kyllä alle kympin ns. normaalihintaisista (lue-> ei Saksan halvimmat autot) löytyy sielläkin n.5-10% tinkivarat joissain jopa enempikin ja mukaan saa lähes aina nuo Saksan sisäiset keltaiset kilvet veloituksetta jos asiasi osaat oikein esittää
Useammin on tullut vastaan paikan päällä auton ikkunassa korkeampi hinta kuin netissä näkynyt. Siitä hinnasta on sitten tinkivaraa ainakin netin hintaan asti. Useampi kauppias on myös ruvennut esittelemään "köyhälle" suomipojalle edullisempaa autoa kun on alettu tinkaamaan.
On turha ainakin kuvitellakaan että Saksassa olisi neuvostosuomen kaltainen pyyntihinta/myyntihinta systeemi. Siellä on toimivat markkinat ja myyjät tietävät aika tarkkaan myytävänä olevien autojensa arvon. Ainahan kysyä voi, kun se ei maksakaan, mutta ei kannata pettyä jos tinkivaraa ei olekaan. Näin ainakin halvemman hintalouokan autoissa.
Saksassa on vanha 3% käteisalennusperinne, joten ainakin se pitää saada. Autot on tarkkaan tutkittu ja hinnoiteltu, joten jos alennusprosentti menee paljon yli viiden, myyjä haluaa jostain syystä päästä äkkiä eroon autosta.
Olen saanut alennusta vioista joita on esiin tullut..Usein ehdotuksen vielä että korjataan tai hinnanalennus.
Erään auton sain 3300 euroon kun pyynti oli 4500 euroa.Autosta löytyi haljennut pakosarja ja muuta työlästä korjattavaa,kauppaan olen kuitenkin tyytyväinen,hieroin kauppaa ajan kanssa ja majailin yönkin hotellissa vieressä,kannatti tuo 40 euron panostus hotelliyöhönkin.
23 890 hintaisen merkkiliikkeestä vuoden takuulla
hinnaksi tuli 23 700 e!!!
ovat melko tiukkaan hinnoiteltuja.
Autokanta on niin suuri,että kauppaa on käytävä nopeasti. Jotkut saattavat närkästyä jos ensiksi aletaan tinkaamaan, joku syy oltava..
Itse ostin 2007, hintapyynnöltään 10500e, kauppahinnaksi tuli 9900e.