Miks Kaikilla Pitää Olla Lapsia?!
Miten jotkut kestää pikkulapsia!?
Mä en ole ikinä eläessäni halunnu lapsia!
ne vaa itkee ja niil on koko aika jotain
ongelmia.Minä olen ainaki saannu nukkuu rauhas ku ei oo kukaa lapsi siin vierel itkemäs et mörkö on sen sängyn alla!
ja jos mä haluun kattoo jotain ohjelmaa sitä ei mitkää pirun teletapit pysäytä!
Mua rupee ketuttaa ku täälki on koht kakaroit ja oon niit ikävä kyllä saannu 6 - 7 vuotta kestämääm! MIKSI! Kaikilla! Pitää!
Olla! LAPSIA! Lapsia Lapsia ja Lapsia Ja Parisuhteitki.Ei Ihmiset osaa mistään muusta puhuakkaan! En Kommentoi Tämän Enempää!
Miks Kaikil Ees Pitää Olla Lapsia!?
6
573
Vastaukset
- normaalia
Ei kaikilla tarvitsekaan olla lapsia. Kahden lapsen äitinä ja kaiken tämän maan elämästä nähneenä ajattelen usein maailman liikakansoittumista ja sen mukanaan tuomia ongelmia. Jos meillä on vain tämän verran asukkaita mutta monensorttisia ongelmia lasten elättämisen suhteen - niin millaista se on suhteutettuna koko maailman väestöön. Monin paikoin kurjuus on hirvittävä lasten elättämistäkin ajatellen. Silti on ihmisen sopeuduttava.
On hyvä että kaltaisiasi on olemassa, jonka biologinen ja perinteisesti säädetty kello ei vaadi lisääntymistä. Arvostan ihmisiä joilla ei asiaan ole tarvetta, etenkin nykyisessä maailmantilanteessa. Kunpa minulla olisi ollut sellainen perimä, en ehkä olisi niin vaikeita tilanteita koskaan joutunut kohtaamaan, kuin perheellisenä, vastuullisena, toisten ihmisten elämän vartijana ja huolehtijana, oma elämä taka-alalla. Joten tiedät kyllä mistä kirjoitat. Toivottavasti jokainen noudattaa oman sydämensä ääntä, vastuullisesta näkökulmasta.- 2 lasta
Olen iloinen siitä,että ap.kirjoittaa noin.
Minulla on ystävä joka on jo pienestä pitäen päättänyt ettei tee lapsia koskaan.Nimenomaan pointtina se että maailmassa on jo liikaakin lapsia,kuka missäkin oloissa.
Ystäväni sen sijaan keskittyy eläinten hoitoon.
Minä itse olen ylpeä lapsistani(vaihtuvalla menestyksellä tosin),mutta jos olisin tiennyt mihin kaikkeen joudun murrosikäisten kanssa,olisin jättänyt tekemättä.
Mutta ihan hyvä näin :D - Mah B01
Minulle tuli paljon helptuneempi olo .. kiitos
- olla
Ei pidäkään olla. Eikä kaikilla ole.
- Hienoelämä
Mä oon ny noi nelikymppinen äijä enkä koskaan oo tääl perkeleen Kotkas päässy ees juttelee näitten Helvetin naisten kans joten ei tartte miettii mitää lapsii
- velavampyyri
Onneksi kaikilla ei tosiaan TARVITSE olla lapsia eikä lapsihaaveita. Ei ole mikään kiveen hakattu laki, että lapsia pitäisi hankkia. Itsekään en aio.
Tosin kysymyshän onkin retorinen ja suunnattu tarkoittamaan juuri niitä ihmisiä, joiden pieniin päihin ei todellakaan mahdu se tosiasia, ettei kaikkien tarvitse hankkia tai haaveilla tai edes tykätä lapsista. Syitähän hankkimatta jättämiselle on suunnilleen yhtä paljon kuin on vapaaehtoisesti lapsettomia ihmisiäkin, mutta siitä huolimatta lapsia hankkineiden/haluavien on jotenkin hyvin vaikea hyväksyä sitä, että vapaaehtoisesti lapsettomat ovat oikeasti onnellisia ilman lapsia.
Koska heidän on hyvin vaikeaa hyväksyä sitä, että joku uskaltautuu poiketa perinteisestä kaavasta ja olla vieläpä onnellinen siitä, heidän elämänsä päätarkoitus (lastensa hyysäämisen lisäksi) on mustamaalata kaikki lapsettomat ihmiset. Sitä tehdessään he käyttävät mieluusti ilmauksia "itsekäs" ja "jostain merkittävästä paitsi jäänyt". Olenpa sellaiseenkin törmännyt netissä, että lastenomistaja on väittänyt parisuhteensakin olevan aidompi parisuhde, kuin lapsettoman pariskunnan parisuhde. Lastenomistajilla kun on taipumus nostaa itsensä jollekin jalustalle, jolta he esittävät olevansa nöyriä, epäitsekkäitä, aidosti rakastavia, onnellisia, ylipäätään "kaikkea sitä, mitä vela ei koskaan voi olla".
Itse en usko velan olevan onneton, kun jäi paitsi asiasta, jota ei koskaan edes halunnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443022Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362641Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532594Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1042277Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482104Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501556
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231228Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185