Olen siis ostamassa autoa joka on rahoitusyhtiön ja haltija kaveri x. Kaveri x on autosta vielä jotain sinne velkaa eli ei voi siis myydä autoa ennen kuin se on maksettu.
Mikä tässä olisi hyvä kuvio hoitaa homma?
Mennä porukalla rahoitusyhtiöön jossa maksan auton loppusumman ja sitten maksan kaverille lopunhinnan autosta..
Mikä tässä olisi hyvä kuvio hoitaa homma?
Mennä porukalla rahoitusyhtiöön jossa maksan auton loppusumman ja sitten maksan kaverille lopunhinnan autosta..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tein itse myyjänä saman tempun muutama kuukausi sitten. Ja tietenkin on myös mahdollista tehdä rahoituksen siirto uudelle omistajalle eli sinulle.
myyjä maksaa loppusumman rahoitukseen esim. ottamalla pankista ihan lainan ja silloin omistusoikeus on hänen
Tein muutama viikko sitten kaupat rahoitusyhtiön omistaman auton haltijan kanssa. Varasimme ajan pankkiin, jossa minä maksoin sopimamme kauppasumman ja haltijamyyjä loppuvelkansa molemmat suoraan rahoitusyhtiölle, josta pankki oli selvittänyt loppuvelan määrän. Kauppakirja faxattiin samassa yhteydessa rahoitusyhtiölle. Kauppakirjasta ilmeni, että osamaksuvelan tultua kuitatuksi rekisteriotteen ilmoitusosa lähetetään ostajalle eli minulle. Ja näin sitten muutaman päivän kuluttua tapahtuikin. Aika helppoa.
Toinen vaihtoehto on se, että tulet auton myyjän/haltijan sijaan velalliseksi/uudeksi haltijaksi ja rahoitusyhtiö pysyy omistajana. Tämän tosin maksaa uuden osamaksulainan perustamiskulut n. 150 euroa ja lisäksi rahoitusyhtiön pitää hyväksyä sinut osamaksuvelalliseksi että luottotiedot pitää olla ok.
Itse suosittelen ensimmäistä vaihtoehtoa. Ei rahoitusyhtiöllä ole väliä kenelle se ilmoitusosa lähetetään (kauppakirja pitää tosin olla), kunhan vaan osamaksuvelka tulee kokonaisuudessaan kuitatuksi.
Noinhan se sitten varmaan menee, meneepä pankit aikaisin kiinni 16:30 ja aukee 10:00. Sangen erikoiset aukioloajat.