Aloitin viime viikolla e-pillereiden syönnin(Yasminelle), ohjeiden mukaan vuodon ekana päivänä. Olen syönyt niitä nyt neljä päivää ja koko ajan on ollut kuukautiskipuja muistuttavaa jomottavaa kipua alavatsassa. Välillä kipu on niin kova, että tulee ihan tuskan hiki. Yleensä minulla on menkkakipuja vain ensimmäisenä ja joskus toisena vuotopäivänä. Sain huomiseksi ajan lääkärille, mutta olisi kiva kuulla onko muilla ollut vastaavia kokemuksia ja että mistä tämä voisi johtua.
Järkyttävä mahakipu
e-pillereistä
4335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ainoa ero mitä syön minipillereitä. E-pillereiden aikana ei mitään! Kivut katosivat. Mutta eräiden asiahaarojen vuoksi en saa enää e-pilsuja, pitää syödä minipillereitä. Ja niistä ne kivut alkoivat. Olen yhden laatan syönyt enkä valehtele sanoessani että olen kärsinyt kuvaamistasi kivuista jokainen päivä.
Sinun tapauksessasi ainakin oireet voivat johtua ettei elimistö ole tottunut vielä pillereihin. Tai sitten ne eivät vain sovi sinulle, joillekin aiheuttaa jotkin merkit kipuja. Jos kuitenkaan ei kivut laannu, niin lääkäriin (jonne oletkin jo menossa). Ei hätää, lääkäri kyllä osaa asiansa. Eikä ole mitään vakavaa, todennäköisesti vain omalla keholla kestää aikaa tottua.
Itse e-pillereitä syödessäni söin Merciloneja, sitten Marveloneja. Eikä niillä tullut kipua, pikemminkin pääsin niistä eroon. Jokainen vain reagoi tavallaan.
selvinne
selvinne
Yasminellea on kohta eka liuska hujahtanut, hyvin toimii mutta itellä oli kanssa mahakipua aluks :( Onneks loppui sitten :)
En tiiä vaikuttaako alkomahooli mitenkään mutta ekaa kertaa olin huppelissa viikonloppuna pillereiden aloituksen jälkeen ja mahan veti täysin kramppiin, jumalaton kipu, ei voinut edes seisoa. Ja tämä tuli ihan vähästä määrästä siideriä, normaalisti alkoholi ei vaikuta miun mahaan :) Mutta pitää varmaan sitten vähän varoa :)