Niin et mä olisin menossa tässä lähiaikoina minimanikyyriin,jonka mä sain joululahjaksi.
Onko joku ollu tämmösessä? kertoisitko mitä siellä tarkalleen tehtiin? Ainaki et kuuluuko siihen vaan pelkkä kynsien laitto vai hoidetaanko siinä kädet samalla?
Kiitos vastauksista!!
Onko joku ollu tämmösessä? kertoisitko mitä siellä tarkalleen tehtiin? Ainaki et kuuluuko siihen vaan pelkkä kynsien laitto vai hoidetaanko siinä kädet samalla?
Kiitos vastauksista!!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse otin sen kasvohoidon yhteydessä ja silloin:
-lyhyt käsikylpy
-laittoi kynsinauhojen poistoaineen
-työnsi kynsinauhat
-viilasi kynnet muotoon
-rasva, puuvilla -ja muovihanskat käsiin (kasvohoidon ajaksi)
-kynsinauhaöljy
Muistaakseni lakkaus kuului myös hintaan mutta sitä silloin en halunut...
Varmaan vaihtelee liike kohtaisesti.
Minulla minimanikyyri tarkoittaa ihan vain käsien kuorinta, kynsinauhojen hoito, kynsien viilaus ja muotoilu, lakkaus ja käsivoide.
Kun otetaan manikyyri niin siihen kuuluu sitten lisäksi käsinaamio ja käsihieronta.
Mä olen käynyt läpi kolmenlaista... Minimanikyyrissä vain muotoiltiin kynnet ja värilakattiin. Manikyyri sisälsi muotoilun, nauhojen siistimisen, värilakkauksen ja käsivoiteen, jonka putelin sai sit mukaansa. Sit oli vielä käsihoito, jossa oli manikyyriosan lisäks kuorinta, naamio ja hieronta.
Me tehdään O.P.In minimanic, johon kuuluu kynsien viilaus, kynsinauhojen hoito, lyhyt hieronta ja vaalea lakka.
Sopiva juurikin esim. jalka- tai kasvohoidon yhteydessä tehtäväksi, koska on tosiaankin MINI manikyyri.