kahdeksallekin henkilölle!! Mikä homma on kyseessä. Onko kysessä joku lipasahdus, tai porsaanreikä, joka tukitaan kohta? Ko. autoja myydään jo täyttä häkää kehä kolmosella.
Kuorma-autoon saa pehmeät penkit...
5
1058
Vastaukset
- Putki Notkonen
Viittaan Kuorma-autot-palstalle 10-14.7. jätettyyn viestiketjuun: Penkkiohjeet muuttuneet 16.6.2003.
- Veronkerääjä
Eli taisi tulla samassa yhteydessä, kun D1-linja-autot. Myyjät ovat nyt ilmeisesti aktivoituneet, kun edellinen ostajasukupolvi on päässyt jenkkipakuistaan eroon.
Keroivatko Kehä III:lla, paljonko kuorma-autosta joutuu maksamaan vakuutusmaksuja? - Syvä Kurkku
Uuudelleen tiedoksi kaikille
Istuinten hyväksymistä koskeva AKEn ohje on muuttunut 16.6.2003. Ohjeen numero on 1892/208/2003 ja skannasin sen tuohon alle luettavaksi. ( en löytänyt ohjetta netistä, jouduin hakemaan paperisena katsastuspaikalta ) Nyt voi panna pepan alle vähän paksumpaakin pehmustetta... Olisko direktiivit pakottaneet virkamiehenkin hiukan katselemaan EU:n määräyksiä!?
OHJE
Päivämäärä Nro
16.6.2003 1892 / 208 / 2003
Sisältöalue: istuinten hyväksyminen
Toimivallan säädösperusta: Ajoneuvolaki 93§ ja 99§
Kohderyhmät: katsastustoimipaikat
Voimassaoloaika: 16.6.2003 alkaen - toistaiseksi
Istuinten hyväksyminen pakettiauton ja kuorma-auton ohjaamoon tai kuormatilaan katsastuksessa.
1. Alennetun autoveron pakettiautoon lisättävät istuimet
Alennetun autoveron alaiseen pakettiautoon voidaan asentaa tilapäiseen käyttöön tarkoitetut istuimet ainoastaan tavaratilaan (1-3 kappaletta kun tavaratilan tilavuus 7-9 m3; autoverolaki 24 §). Tavaratilassa olevien istuinten tulee olla selkä menosuuntaan sijoitettuna välittömästi kuljettajan istuimen ja sen vieressä olevien istuinten taakse. Istuimien muuta rakennetta ja mitoitusta koskevat yleiset istuinmääräykset ( A 124812002*21 §) ja istuimilta ulos johtavia kulku- teitä koskevat määräykset ( A 124812002 23§). Istuimet voivat siis olla normaalipaksuiset, mutta niiden edellytetään olevan istuinosaltaan ylöskäännettävissä ja lukittavissa yläasentoon - turvavöitä ei edellytetä.
Kyseisistä istuimista tehdään merkintä rekisterin huomautustietoihin tilapäisistuimina ( Tavaratilassa tilapäisistuimet xx henkilön kuljetusta varten), mutta tällöin ei käytetä vanhojen ARVA - määräysten mukaista kooditettua merkintää.
2. Täyden autoveron alaiseen pakettiautoon lisättävät istuimet
Tällaiseen pakettiautoon voidaan lisätä istuimia sekä ohjaamoon etuistuinten taakse että toisaalta tarvittaessa myös tavaratilaan. Istumapaikkojen kokonaislukumäärä pakettiautossa saa olla enintään kuljettaja 6. Auton tavarakantavuuden tulee olla suurempi kuin autoon hyväksyttyjen matkustajien lukumäärä x 68 kg ( A 124812002 9§ 1 mom.). Istuinten suuntausta ei ole rajoitettu ja ne voivat olla rakenteeltaan ns. tavanomaisia.
Kokoontaitettavista tai sivulle suunnatuista istuimista ei edellytetä selvitystä istuimen kiinnityksestä ja sellaisia istuimia ei edellytetä varustettavaksi turvavöillä. Jos ne on varustettu turvavöillä, vöiden kiinnityksen tulee täyttää niitä koskevat vaatimukset. Muunlaisten istuinten tulee täyttää istuinten kiinnitystä ja turvavöitä sekä niiden kiinnitystä koskevat vaatimukset.
Istuinten ja niiltä ulos johtavien kulkuteiden mitoituksen ja rakenteen tulee täyttää edellisessä kohdassa mainitut yleiset vaatimukset ( A 124812002 21 § ja 23§).
Katsastuksessa tällaiset pakettiautoon lisätyt istuimet sisällytetään rekisteritiedoissa tavanomaisiin istumapaikkoihin.
3. Pakettiautoluokittelun ja ohjaamon mitoituksen vaikutus istumapaikkojen lisäämiseen
Ellei auto täytä autoverolain vaatimusta vähintään 3 m3 kokoisesta tavaratilasta,
pakettiauton tulee olla luokiteltu valmistajan toimesta pakettiautoksi ja tämä tulee ilmetä LTJ:n tyyppihyväksyntätiedoista. Tämän lisäksi täyden autoveron alaisen pakettiauton istuinjärjestelyn tulee olla joko
1 . 1-TJ-tyyppihyväksyntätietojen ja niiden tarkoittamien ehtojen mukainen;
tai
2. sellainen, että tavarankuljetukseen tarkoitettu osasto on vähintään yhtä pitkä kuin ohjaamo. Mitattaessa ohjaamon pituutta tarkastellaan ohjauspyörän keskiön ja autossa takimmaisena sijaitsevan istuimen kauimmaisena takana olevan osan välistä pituussuuntaista etäisyyttä. Ohjaamon katsotaan kuitenkin päättyvän mahdolliseen väliseinään, joka on rakennettu erottamaan ohjaamo tavarankuljetukseen tarkoitetusta tilasta.
4. Kuorma-autoon lisättävät istuimet
Kuorma-autoon voidaan lisätä istuimia sekä ohjaamoon etuistuinten taakse että toisaalta tarvittaessa myös tavaratilaan. Istumapaikkojen kokonaislukumäärä kuorma-autossa saa olla enintään kuljettaja 8. Auton tavarakantavuuden tulee olla suurempi kuin hyväksyttyjen matkustajien lukumäärä x 68 kg ( A 1248 / 2002 9§ 2 mom.). Istuinten suuntausta ei ole määrätty ja ne voivat olla rakenteeltaan ns. tavanomaisia.
Kokoontaitettavia tai sivulle suunnattuja istuimia ei edellytetä varustettavaksi turvavöillä. Lisättyjen turvavöiden tulee täyttää turvavöitä sekä turvavöiden kiinnitystä koskevat vaatimukset - 1.7.1997 tai sen jälkeen käyttöönotettuja kuorma-autoja koskien on tällöin esitettävä testaus- tai E/e-hyväksymis- /vastaavuustodistus lisättyjen turvavöiden kiinnityksestä.
Istuinten ja niiltä ulos johtavien kulkuteiden mitoituksen ja rakenteen tulee täyttää edellisessä kohdassa mainitut yleiset vaatimukset ( A 1248/2002 21 § ja 23§).
Katsastuksessa tällaiset kuorma-autoon lisätyt istuimet sisällytetään rekisteritiedoissa tavanomaisiin istumapaikkoihin.
5. Kokoontaitettava istuin
Kokoontaitettavana istuimena pidetään sellaista istuinta, joka on yleensä poissa käytöstä. Rakenteeltaan tällaisen istuimen tulee olla istuinosan taka- tai sivuosastaan saranoitu ja pystyasentoon lukittavissa. Kokoontaitettavan istuimen paksuudelle ei ole asetettu vaatimuksia ( huom. kiinteitä istuimia lievemmät vaatimukset istuinten kiinnityksen ja turvavöiden osalta).
Tekninen johtaja
Juhani Intosalmi
Yksikönpäällikkö
Keijo Kuikka
TIEDOKSI: SAUK Oy, YKI- ry, Autotuojat ry, AKI- ry, YTL, Liikkuva Poliisi- val
Eli tämä tarkoittanee sitä, että esim. kuorma-autoksi rekisteröityyn pakuun voi laittaa viisi istuinta lisää (jos ennestään kuljettan paikka sen vieressä 2 paikkaa) ilman, että lisäyksellä on vaikutusta mihinkään veroon (ajoneuvo, diesel jne...). Penkit saa lisäksi olla miten päin vain ja millaisia vain, kunhan niissä on turvavyöt (ellei istuin ole kokoontaitettava)?
- utelias
Tiedättekö liikkeen nimeä, joka niitä myy?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654190
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363482Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162893Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102134IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121216Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006