Olen toipilaana ja tilanteeseen kuuluu, ettei seksi ole mahdollista. Pitkäaikaisessa liitossamme olen jo aiemmin kokenut ettei välillämme ole riittävästi hellyyttä muuten ja ajoittain mieheni omaa narsistin piirteitä. Eilen sitten yritin käpertyä hänen viereensä ja vastakaikua en saanut, ainoastaan kommentin, että tuntuu mahtavalta olla suosittu?!! Pahoitin mieleni tilanteesta, reagoinko mielestänne tarpeettomasti?
Hellyydenosoitukset
tyhjä olo
81277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pahoitit mielesi, sellainen reaktio tulee kyllä ilman erikoisempaa miettimistä, ihan luonnollinen reaktio.
Tunnistin tuon tilanteen. Meilläkin pitkä liitto, jossa ei minusta ole lainkaan tarpeeksi läheisyyttä, hellyyttä eikä edes seksiä. Olen yrittänyt miehelleni puhua, että pitäisikö niitä asioita herätellä, mutta jostain syystä ei onnistu. Tietenkin se kuvio pyörii vanhasta tottumuksesta, en tiedä kuka sen aloitti joskus aikoinaan,mutta siihen on ajauduttu. Muutaman kerran, kun on ollut hiukan paha mieli tai sairas tai muuta sellaista, olen mennyt sängyssä kainaloon ja kyllähän se loukkaa, että mitään vastakaikua ei saa. Toinen makaa vain selällään, vaikka kuin silittäisi ja yrittäisi saada kontaktia. Teen sitä muulloinkin, kuin sairaana tai kun on paha mieli, mutta joskus kaipaisin todella toisen ihmisen läheisyyttää muutenkin, silloin sellainen välinpitämätön käytös loukkaa.
En tiedä onko se ylireagointia, kukapa on se oikea sen kertomaan. Mutta edelleenkin väitän, että ihmisillä on sellainen perustarve, eikä pitkä parisuhdekaan saisi aiheuttaa sitä, että läheisyys katoaa kokonaan.
Olenkin miettinyt, että jos tilanne ei muutu ja mieheni ei kiinnostu suhteemme elävöittämisestä, mikä on se syy miksi olen liitossa. Lapsetkin ovat jo isoja. Onko helpompi elää yksin, silloin ainakaan ei joudu pettymään. Ajoittain ihmisellä on tarve nojata toisen olkapäähän, hakea turvallista kainoloa ja silloin se torjuminen satuttaa.
Mitä,jos olisit vieläkin sairaampi, saisitko osaksesi minkäänlaista läheisyyttä tai hoitoa, lämpöä. Vain ruuan ja ylöspidon. Sitä olen miettinyt osaltani. Minulta sellaista saa, ihan varmasti ja miehenikin sen kyllä on kokenut. Onko väärin odottaa joskus jotain itselleenkin. Sekin on outoa, jos kaikki läheisyys tapahtuu vain seksin toiveessa.
mutta mitä me oikeastaan odotamme miehiltämme?? kun käperrymme kainaloon, ja mies antaa olla siinä, eikä hätistä pois (vaikkakin on välinpitämätön, lukee esim.kirjaa). Miksi se ei riitä?
Osaatteko te muut sanoa, mitä odotatte? (siis jos ette kuitenkaan seksiä halua)
Minä tunnen jotenkin itseni syylliseksi ja huonoksi, jos vaadin tuon lisäksi jotain muuta. enkä edes tiedä mitä.
No kyllä minä seksiäkin haluaisin, sitä on aivan liian vähän. Joskus huvittaa miesten jutut, antavat ymmärtää, että haluaisivat aina, mutta vaimo pihtailee.Kuinkahan monessa tapauksessa se on toisinpäin. Ja täällä jos sattuu sen mainitsemaan, heti joku mies heittää, että pitäisit huolta itsestäsi :) Niinpä oletuksena on vielä sekin, että nainen on hirvittävän rupsahtanut, siksi miehellä ei kiinnosta. Voisihan se ihan hyvin olla toisinkinpäin. Mutta siitähän se ei ole kiinni, vaan jostain muusta.
Pitäisikö sitten ajatella, että pitkässä liitossa ei enää voi odottaa läheisyyttä ja lämpöä ? Jotenkin minä en sitä usko.. mutta voihan se olla niinkin, vai onko kaksi väärää ihmistä yhdessä, jos niinkin perustavaa laatua oleva asia kuin läheisyys puuttuu siksi, että toinen ei sitä halua. Vai onko kysymys siitä, että se lukko on ruostunut kiinni, se pitäisi avata.
kun ex-puoliso otti mieluummin koiran viereensä, rapsutteli ja hellitteli sitä. Ohikulkiessaan aina taputti ja tarjoili herkkupaloja pitkin päivää.
Siinä kun tajusin koiran saavan paljon enemmän hellyyttä ymmärsin rajat.
Nyt on uusi hoivaaja, eikä taloon tule lemmikkiä jota hellittäisiin enemmän kuin minua.
Täällä myös yksi toipilas, vasta tulleena sairaalasta. Minä oisin kaivannut nähdessämme halausta ja pusuja, mutta ei...hymyjä sain. Nyt myöhemmin kaipasin kainaloon, mutta kun toinen ei- aina kiire jonnekin. Kaipaisin myös ihan poskesta tai hiuksistä silittämistä, käsivarren hivelyä, pikku pusuja, kädestä pitämistä..Pitänee jatkaa yrittämistä - jos ei tyhmä tajua, niin vaadin hellyydenosoitukset. Täytyy kai herättää toi ukko!
Valitettavasti teillekkin jonkun on kerrottava se ikävä totuus... Ne miestenne hellyydenosotukset menee muille, kun toipilaille, terveille rakastajattareille...norjille hempukoille...Älkää miettikö tollasia ukkojanne vaan pankaa ne ulkoruokintaan...typerää kitinää naiset!!!!!!!!!!!!!!! Ei niiden herätä tarvi, sellanen on mihen luonto nääs.
Toivottavasti tää kolahtaa sun omaan nilkkaas ja sairastut vielä itse pahasti, kun oot noin ilkeä ihminen!!!!! En yleensä kenellekään toivo sairautta, vaan tervettä elämää, mutta jos joku voi olla noin julma ihminen, niin ei kyllä ansaitse mitään hyvää. Voin nyt suorastaan vaan toivoa, että sinä ja muut kaltaisesi saatte vielä rangaistuksenne..
että on turha kasata sitä sairauden taakkaa omien rakkaiden niskaan. Ne ei vaan jaksa ja halua nähdä sitä miten kurjasti heidän lähimmäisellään menee. On myös miesten puolelta helppoa vähätellä sairautta jotta ei tarvitse katsoa totuutta silmiin ja toisaalta taas naisten puolelta on helppo käpertyä sairauteensa niin ettei näe muuta kuin itsensä, vaivansa ja sairauden. Olen kokenut molemmat joten kokemusta valitettavasti on:)
Itse sairastin syöpää kaikkine hoitoineen noin vuosi siinä meni mutta sen pahimman lastin kaadoin sellaisten ihmisten niskaan jotka oli saman kokeneet ja vain hän tajusi jokaisen vaiheen minkä sairastanut kävi läpi. En usko että miesystäväni olisi sitä kaikkea kestänyt jos ei olisi ollut vertaistuksea syöpäyhdistyksen kautta.
Toisaalta voihan nainen vaikkakin toipilas helliä miestään ilman sukupuoliyhteyttä jos se on mahdotonta ja näin pitää yllä suhdetta sekä "miehisiä tarpeita" :) Näin saada myös itselleen sitä läheisyyttä..