Lopetin Yasmin- pillerit ja sen jälkeen mulle on tullut ihan kamalasti finnejä. Aiemmin ei ainuttakaan. Elämäntavat muuten samanlaiset kuin ennen ja vettä juon runsaasti. Onko näihin jotain muuta hoitokeinoa vai täytyykö aloittaa pillerit uudestaan?:/
Apua hormonifinneihin!
Maria_-_-_
2454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
minulla Yasmin pillereiden jälkeen. Otsaan ja toiseen poskeen puhkesi oikein kunnon hormooniacne. Mä marssin ensiksi ihotautilääkärille joka määräsi minulle tehokasta geeliä tälle acne alueelle. Ei tarvinnut käyttää kun noin viikko ja acne oli hävinnyt. Sen jälkeen varasin ajan kosmetologilta jossa tehtiin ultraääni-ihonpuhdistus. Nyt ihoni näyttää normaalilta. Joku patti saattaa nousta silloin tällöin (varsinkin ennen menkkoja) mutta muuten saan elää finnitöntä elämää:)
se on kuule ihan normaalia että pillerien lopetuksen yhteydessä tulee finnejä. tämä vaihe voi kestää useamman kuukaudenkin kunnes taas oma hormonitoiminta normalisoituu. jos akne vaan jatkuu, on siihen joku muu syy esim. hormonaalinen häiriö, joka kannattaa tutkituttaa huolella gynekologilla. Se voi olla esim. PCO, joka on itselläni. Se aiheutti minullekin pahan aknen puhjetessaan noin parikymppisenä. Teininä minulla ei ollut aknea ollenkaan.