Vihreitä hiuksia

Minulla on vaaleat hiukset, mutta nyt minulle on ruvennut tuleen vihreitä hiuksia (takahiuksia). Miten saisin vihreyden pois? olisiko mitään shamppoita? tai jotain muita keinoja? kiitos etukäteen :-)
4334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Auttaa. Osta sitruuna ja puristat (halkaiset sen ensin) sen kosteisiin hiuksiin niin paljon kuin hiukset vain imevät, anna olla hetki ja huuhtele ja pese normaalisti. Itse pistin ensin kuiviin ja toisella kerralla kosteisiin hiuksiin, auttoi, ei enää vihertävät! :)

Äänestä

mulla OLI sama ongelma.. sain lähtemään askorbiinihapolla, ja käytän viikon välein CX corrector mineral removing shampoota ja hoitoainetta.
näin sain kertahoidolla vihertävyyden hiuksistani: laitoin ämpärilliseen vettä askorbiinihapon ja liuotin hiuksia pari minuuttia vedessä ja annoin vaikuttaa n. 5 min. hirvee haju siitä lähtee kyllä:D ihan raudan haju.. huuhtelin hyvin, ja sen jälkeen vielä syväpuhdistin noilla aineilla mitä mainitsin ohjeiden mukaan, annoin vaikuttaa kunnolla. Ja vielä tungin tehohoidon päälle! kyllä tuli puhdas tukka, vihertävyys katos kokonaan. Askorbiinihappoa saa apteekista, maksaa n. 4€. Noi syväpuhdistavat ostin hairstoresta, ja makso yhessä 24€.

Äänestä

Mulla auttoi Herbinan syväpuhditava shampoo. Ei maksanut kun jonkun kolmisen euroa.

Äänestä

Vihreys tulee vaaleisiin hiuksiin usein pesuvedn sisältämistä metalleista, kuparista ym. Siis mm. ihan juomakelpoinen kaivovesi usein sisältää riittävästi metallia värjäämään vaaleita (ja varsinkin vaalennettuja) hiuksia. Metalli saattaa tulla muös huonokuntoisesta putkistosta. Uimahallien vesi myös saattaa värjätä hiuksia.
Ihanteellista siis olisi välttää värjäävää syytä, mutta usein se on mahotonta. Ylläolevat ohjeet ovat kaikki kokeilemisen arvoisia, helpoimmalla ehkä pääsee syväpuhdistavalla shampoolla, mutta jos sen teho ei riitä, ascorbiinihappo (= C-vitamiinia) on oiva konsti poistaa metalli hiuksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viherhius kirjoitti:

Minulla on vaaleat hiukset, mutta nyt minulle on ruvennut tuleen vihreitä hiuksia (takahiuksia). Miten saisin vihreyden pois? olisiko mitään shamppoita? tai jotain muita keinoja? kiitos etukäteen :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu