Koska sopiva aika..

kysyä...

palkankorotusta?
Pääsin työharjoittelun jälkeen suoraan vakkariksi ja saan silti edelleen alkupalkkaa. Olen kuullut muilta, että heillä on noussut palkka kun ovat päässeet vakkariksi. Sanotaan siis, että täällä firmassa ei ole yhtäkään muuta vakkaria joka sais vähempää palkkaa kuin minä. Olen ollut töissä vuoden.. Onko hyvä aika pyytää palkankorotusta?

4

1762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimessä.

      Palkan alennusta voit pyytää.

    • palkkaa vaan lisää

      Minä olen ollut samassa työpaikassa jo 25v, enkä ole saanut koskaan palkankorotusta.Ainoat korotukset ovat olleet ammattiliiton pakolliset korotukset.Niitäkin työnantaja maksaa hampaat irvissä.Minimipalkalla olen kituuttanut kaikki nämä vuodet.Joskus olen ajatellut jo hirttosilmukkaakin, kun kuuntelen toisten korkeista palkoista.Jos ei palkankorotusta kuulu, hae uuteen paikkaan, ettei sinun käy kuten minun, että juutuin orjaksi.

    • kun siltä tuntuu

      Sopiva aika on silloin kun sinusta itsestä siltä tuntuu ja uskallusta löytyy. Itse olin työharjoittelussa (AMK:n aikana) kaksi vuotta koulun ohella ennen kuin aloin vakinaisiin hommiin. Ensimmäisen palkankorotuksen pyysin 6kk aloittamisen jälkeen, seuraavat korotukset tulivat normaalien TES-korotusten muodossa, seuraavaksi pyysin korotusta puoli vuotta ennen valmistumistani ja valmistuessani sanelin palkan millä suostun tulemaan hommiin.

      Aina kannattaa kysyä ja siinähän näet miten työnantajasi työpanostasi arvostaa. Jos ei korotusta ala tulemaan niin ehkä työpanoksessasi tai työnantajassasi on jotain vikaa. Tuossa tapauksessa kannattaa siirtyä etsimään parempaa työpaikkaa..

    • Nimetön

      jos olet vuoden ollut jos töissä niin mene kysymään samantien. Tämä on minun mielipiteeni.
      Itse tein samalla lailla, Insinööri olen koulutukseltani ja teen kevyttä suunnitteluhommaa, alkupalkka 2100 ja nyt nousi 2520 euroon kun olen ollut vuoden talossa ja lisänä matkapuhelinetu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1886
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1534
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1173
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe