käyneet oikeesti kuussa??? Lensikö Pentagoniin oikeesti matkustajakone vai jotain muuta?? Jumalauta mä oon nyt tän viikon katellu himassa noita salaliittoteoriadokkareita netistä enkä tiiä enää mihin uskoa. Siis toki mulla on kokoajan mielessä että noi on yhtä puolueellisisa ja tarkoitushakuisia kuin Karpo konsanaan mutta silti alkaa pieni skeptisyyden peikko heräämään jenkki-hallitusta kohtaan. Löytyykö mistään jonkun sortin vastaväitedokkareita tai jonkun tunnetun ja ison tv-yhtiön tekemiä vastaavia juttuja että sais vähän vertailupohjaa noille??
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
oli ainakin tuo kuussa-käyminen..
Ensin oli syyt miksi sitä ei olla tehty ja toisessa seliteltiin..
Järkevät selitykset löytyi jokaiselle asialle.
Hölmöähän se on mennä useaan kertaan kiertämään kuu käymättä siellä.
ja videoiden ristiriitaisuudet vaan vähän ihmetyttää. Toisaalta kun miettii ihan puhtaalla järjellä niin eikait tollasta huijausta pystyis mitenkään salaamaan suurelta yleisöltä. Toisaalta sen ajan maailmantilanne oli vielä aikalailla eri mitä nykyään, se kait on totta että jenkit suunnitteli jotain tekaistua Kuuban ohjusiskua Jenkkeihin jotta saisivat hyvän tekosyyn vallata koko paskan. Jfk sit kuitenkin viimetingassa esti sen ja sai pari vuotta myöhemmin napin takaraivoon mutta heilahti luodin voimasta eteenpäin :-)
"sai pari vuotta myöhemmin napin takaraivoon mutta heilahti luodin voimasta eteenpäin"
Tuskin se vasten luodin tulosuuntaakaan heilahtaa.
Tiede lehti sanoo että ihmistä ammuttaessa ei se heilahda mihinkään.. lyyhistyy vaan.
lastenlehtiä?
Nissä on kivoja kuvia.
joo, toi pään retkahtaminen ei kerro mitään. Mä katoin joskus jonkun prisma-dokkarin missä puitiin tota jfk juttua ja siinä havainnollistettiin tekopäällä mitä tapahtuu kun siihen ammutaan suurikaliiperisella aseella, luodin ulostulosta aiheutuva paine on niin suuri että jos pää johonkin suuntaan retkahtaa niin siihen suuntaan mistä luoti tuli.
rynkyn luotihan hajoo pään sisään.. Mut eniveis.. ei ihmiskeho siihen hirveesti reagoi.
Tästä kuussa käynnistä, on ollu dokkari puolesta ja vastaan. Kaikkeen löyty ihan järkeenkäypä selitys puolestakin. Mut sitä ne skeptikot ei oo selittäny Miten sinne kuuhun on päätyny radiolähetin joka kommunikoi jonki brittiläisen satelliitti aseman kaa. jne...
Sit suurvalta politiikka kylmänsodan aikaan oli jo vähintäänki mielenkiintosta. Kommunisti ja kapitalisti valtataistelu toi aikaan lieveilmiöitä. Esim. CIA joka koulutti vastarintataistelijoita paikallisesta väestöstä ja rahoitti sekä aseisti näitä sotimaan neukkuja vastaan. Ja samaa teki sit neukut länsivalloille. Kun kylmäsota päätty jäi sinne ne vastarintaliikkeet joilla oli koulutus, teknologia, mut ei vihollista. Nää sit aikanaan etti jonku vihan purun kohteen ja synty kaikenmaailman separatisti liikkeet jne.
Nyt ku maailma pienenee ja suurvallat kasvaa niin ne kaverit jotka sillon jätettiin oman onnensa nojaan alkaa perätä asioita omilla keinoillaan...
Näitä konfikteja jotka on räjähtäny silmille... Esim Afganistanin sota. jenkit rahotti ja varusti afgaaneja sillon ku venäjä moukaroi sitä. Sinne jäi iso pino it kalustoa ja muita työkaluja... Näitä yritettiin ostaa pois ennen ku sinne hyökättiin ja asekauppiaille oli maksettu suuriaki summia vanhoista ohjuksista.
CIA koulutti osama bin ladenin.
CIA itse on kärähtäny terrori iskun suunnittelusta, ja toteuttamisyritksestä.
Kannattaa selata vähän bbcn uutisia. Mie tein joskus raportin tsetsenian tilanteesta terrorismin kynsissä ja siinä sivussa sit paljastu kaikenlaista. Enemmän tai vähemmän mairittelevia uutisia siitä kuka on ollu kenenki käsikassara...
kyllä uskomatonta aikaa toi kylmän sodan aika. Jotenkin vitun absurdi ajatus että valtiolla joka on yhtä kuin sen kansalaiset on järjestö joka hoitelee verovaroin pahimmassa tapauksessa omia kansalaisiaan pois päiviltä.
Mistä vitusta sen tietää vaikka samaa tapahtuis vielä tänäpäivänäkin, katotaan nyt saadaanko me grassy noll kakkonen jos tosta Obamasta tulee presidentti. Se saattaa ehkä olla vähän liiankin demokraatti CIA:n vanhojen patruunoiden makuun.
siellä kulissien takana on varmaan maailman mielenkiintosin ja tarkimmin varjeltu salaisuus...
Ja mie oon ihan sata varma että se peli pyörii siellä taustalla edelleen. Suunnilleen niinku 24 sarjassa.
mikäli haluat päästä epäilyistäsi..
katso Penn & Tellerin salaliittoteorioita käsittelevä jakso.
sen jo aikanaan mutta en muista enää mitä siinä oli. Eiks siinä ollu jotain selityksiä noihin kuvien varjojuttuihin ja vastaaviin. Perkele ko on huono muisti.
Mut muistaakseni näiden salaliittoteorioiden luojat oli pääosin kaistapäitä tai jonkun tuntemattoman yliopiston professoreja.
kannattaa askarrella-paskarrella foliohattu:
http://koti.mbnet.fi/roine/salaliitto/foliohattu.php
> käyneet oikeesti kuussa???
No tuo nyt on pahaa neukkujen aliarviointia. Amerikkalaisten ja muun maailman kusettaminen olisi vielä saattanut onnistuakin, mutta miten kuvittelet, että ne olisivat neukkuja kusettaneet? Laukaisualuja ja muuta Kuuhun jäänyttä roinaa voi helposti tutkia kaukoputkella Maan kiertoradalta ja näin neukut ovat tehneetkin. Kylmän sodan hengessä vilunkipeli olisi armotta paljastettu koko maailman tiedeyhteisölle.
Kai sä olet myös Zeitgeistin ja The Money Mastersin kattonut?
se mäkin jäin vähän ihmettelemään että eikö muka löydy sellaista kaukoputkea millä näkee kuun pinnan sen verran hyvin että näkee ne kaikki romppeet mitkä niillä sinne jäi. Mut siinä dokkarissa väitettiin että sellaista ei oo ainakaan vielä. Vitustako mä voin tietää minkälaisia vehkeita nykyään on ja ei ole.
Zeigeist on katottu mutta tota jälkimmäistä en oo kattonu, mikäs se on?? Joku rahan vallan salaliittoteoria kenties??
Kaikki nämä salaliittoteoriat perustuvat siihen, että jätetään tietoisesti tai tiedostamatta jotain olennaista teorian ulkopuolelle. Teoria näyttää toimivalta sellaisen ihmisen mielestä, joka ei satu asiasta enemmän tietämään.
Toi Money Masters on tarina pienestä porukasta pankkiireja, jotka haluavat alistaa maailman säätelemällä rahan arvoa ja määrää. Sitä kai kutsutaan New World Orderiksi. Tuon "dokkarin" mukaan ne ovat mm. aiheuttaneet 1929 suuren pörssiromahduksen jne. Ihan viihdyttävä.
yhdistettynä Haliwuud tuotantoon saa ihmeitä aikaan? :)
Stanley Kubrickia.
Soros ja Britti devalvaatio. Muistan ikuisesti kuinka meidän vanha hienostolutka kansantalouden opettaja hehkutti torttu märkänä kuinka yksi mies heilutti Brittien kokoisen maan kansantaloutta. Vittu mikä ämmä, vanha harppu ja ajeli jollain punaisella pikku urheiluautolla kesät ja mersulla talvet, ei oo mahtanu opettajan ansioillaan moisia ostaa.
Soros on "niihin" verrattuna pikkutekijä, eihän se tee mitään laitonta tai edes moraalisesti arveluttavaa.
Nämä jermut hallitsee dokkarin mukaan mm. USA:n keskuspankkia ja painavat dollareita silloin kun lystäävät.
olevani skeptinen Yhdeysvaltoja kohtaan. Mutta kyllä mä vaan olen noi kaikki jutut uskonu aivan täysillä. Mistäs noita dokkareita löytyy ni vois muodostaa oman mielipiteensä.
hakusanaksi conspiracy.
onki jo päällä taustalla mut kattelin entuudestaan hyvännäkösten miesten videoita. Mutta laitan hakuun näitä dokkareita. Saa nuppinsa entistä enemmän sekasi.
Nehän suunnittelee taas kaikenlaisia high tech-aseita ja miehitettyä Mars-lentoa. Ainahan ne pullistelee lihaksiaan.
Testasivat tänä keväänä esim. sähkömagneettista tykkiä eli raidetykkiä, jossa ei enää käytetä kemiallisten reaktioiden (ruudin) ammukselle aiheuttamaa työntövoimaa, vaan suprajohtavilla magneeteilla kiihdytetään metalliammus, yleensä volframia, jopa kolmen kilometrin sekuntivauhtiin. Ammukset yltävät satojen kilometrien päähän ja menevät tankeista kokonaan läpi ja jatkavat matkaansa.
siitäkin jonkun sortin dokkarin. Ei se vissin vielä muutamaan vuoteen missään panssarivaunun keulalla kuitenkaan oo, toimii vasta labrassa ja vaatii virtaa pienen ydinvoimalan verran.