Olen tutustunut 35-vuotiaaseen mieheen, jolla on takana useita parisuhteita. Suhteet ovat kestäneet maksimissaan pari vuotta. Uskaltaako sellaisen miehen kanssa aloittaa mitään vakavampaa suhdetta kun pelkään että parin vuoden päästä hän kuitenkin kyllästyy? Mies on itse lähtenyt jokaisesta suhteesta paitsi ensimmäisestä josta tuli jätetyksi.
Miehen menneisyys
uskallanko?
11621
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
aloitat varovasti....
Tämä on ollut täällä käänteisenä jo monta kertaa.
Ja olen vastannut: eikö parisuhdehakuisuus ole parempi kuin yhdenyönpanot?
Jos neitsyen haluat, niin etsi joku muu.
Mitä voit voittaa, mitä voit hävitä. Jos tykkää niin aika huono syy jättää kokeilematta mitä kaunista tuostakin voisi tulla. Jos taas löytyy vakavampia syitä harkita onko mies kunnollinen niin siinä tapauksessa ymmärrettävää epäröintiä.
Mies on ollut alkoholisti tai kai on edelleen mutta ei nykyään juo kovin usein. Olen aika vahvasti ihastunut mutta en tiedä uskallanko antaa tunteen syventyä.
Älä kadu tekemisiä vaan tekemättäjättämisiä. Mistä sinä voisit tietää, tuleeko teistä jotain, jos et kokeile? Menipä syteen tai saveen, niin sittenhän ei tarvitsisi jossitella.
Mieti mitä haluat tulevaisuudelta miehen kanssa.
Perheen, lapsia?
Onko alkoholistikoti hyvä paikka lapsille kasvaa?
Uskotko siihen että mies voisi lopettaa juomisen, oikeasti?
"Älä kadu tekemisiä vaan tekemättäjättämisiä. "
No tuo kyllä vääntyy myös muotoon "kuinka moni hyvä mies jää tapaamatta, sillä aikaa kun heilastelen tämän juopon kanssa"
miehen ensimmäinen suhde kesti pari vuotta, hän automaattisesti ajautuu noin kahden vuoden kuluttua eroon.
Miten miehen vanhemmat, eronneet vai ei?
Mikäli eronneet, voi vaikuttaa asiaan
Miehen vanhemmat ovat eronneet. Kaiken lisäksi äiti on hyvin uskonnollinen ja isä oli alkoholisti ja naistenmies joka alisti henkisesti poikaansa.
yhdistelmä sanoisin.
Et kuitenkaan seurustele miehen vanhempien kanssa, mikäli pidät miehestä, riski kannattaa ottaa ja nauttia hänen seurastaan.
Vaikka se kestäisi nuo kaksi vuotta.
Ikinä ei tiedä, miten pitkään suhde kestää.
Koska miehen isä alisti, syyllisyydentunto omasta pahuudesta voi johtua myös siitä.
Joku psykiatri on sanonut että pahinta pojan psyykkiselle kehitykselle on vähättelevä ja väkivaltainen isä. Alistaja ei ole kaukana tuosta.
Jos koet elämäntehtäväksesi hänen terapeuttinaan toimimisen, niin jatka suhdetta. Hän tarvitsee jonkun tuekseen, sillä nuo ongelmat tavallisesti seuraavat läpi elämän. Ole kuitenkin varma asiastasi. Jos nimittäin haluat aivan toisenlaisen suhteen, ette ole sopivat toisillenne.