Camel-kengille suutari?

Omien polkujensa kulkija

Olen pitkäaikainen Camel boots -fani. Laatuunsa nähden itseasiassa koht'silleen edulliset kengät.
Mutta, mutta. Perus-Camelit, joissa on ns. raakakumipohja, kuluvat pohjastaan nopeammin kuin muista osistaan. Pohjiin tulee ihan rehelliset reiät. Useampikin suutari on jo Cameleitani katsellut ja todennut, ettei voi korjata, koska raakakumipohjia ei ole saatavilla.

Onko tilanne todellakin tämä?
Tietääkö kukaan koko Suomesta suutaria, joka osaa korjata Camelien pohjat (eli vaihtaa pohjat uusiin)?

26

22040

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marlboro-mies

      Itse pidän Camel bootseja parhaimpina kenkinä. Samaa sanoi myös eräs vanhan kansan suutari(siis valmiskengistä, custom kengät ovat asia erikseen). Valitettavasti valmistus lopetettiin, muka tupakan piilomainontaa. Paskat sanon minä, tuhottiin vain perinteikäs ja hyvä kenkämerkki. En Camelin jälkeen ole löytänyt yhtä tyylikästä ja laadukasta kenkämerkkiä. Kaikki tämä EU:n holhouksen takia!

      Olen joskus miettinyt teettää kopiot vanhoista Cameleista, mutta saattaa olla kallista hommaa. Esim. 500€ olisin valmis maksamaan, mutta ei taida tuolla hinnalla irrota. Jos joku on joskus teettänyt kengät, niin paljonko on maksanut?

      Kenkien korjausta kannattaa varmaan kysellä kunnon suutarilta, eikä esim. joltain Citymarketin "suutarilta", joka lähinnä osaa kopioida avaimen ja vaihtaa korkolapun kenkiin.Toivottavasti saat Camelisi kuntoon.

      • niin että

        ymmärsinkö oikein että camel-kenkiä ei enää myydä???olen etsinyt niitä jokapuolelta ja vähän turhankin kauan...masentavaa....


      • Marlboro-mies
        niin että kirjoitti:

        ymmärsinkö oikein että camel-kenkiä ei enää myydä???olen etsinyt niitä jokapuolelta ja vähän turhankin kauan...masentavaa....

        Näin valitettavasti on, kiitos EU:n direktiivien.

        Raakakumipohjaisilla kengillä tarkoitat varmaan Camelin Pampas-talvikenkää? Samaa mallia löytyy esim. K-kengästä, mutta eri merkillä (muistaakseni Yellomiles ja Sioux). Muita Camelin perinteisiä malleja ei ole enää saatavilla, valitettavasti.


      • niin että kirjoitti:

        ymmärsinkö oikein että camel-kenkiä ei enää myydä???olen etsinyt niitä jokapuolelta ja vähän turhankin kauan...masentavaa....

        Meillä olisi myytävänä Boot Factoryn Camel Bootsit, ruskeat, koko 45. Poikani osti ne ja käyttikö peräti 2 kertaa. Nahkavuoret, ihan kuin uudet. Harmittaa kun hyvät kengät jäi käyttämättä.


    • linkistä
      • Marlboro-mies

        Camel Active ei ole sama kuin Camel Boots. Camel Active on ollut olemassa jo silloin kun Camel Boots oli vielä hengissä. Mulla on kahdet parit noita Camel Activeja, ei mitään kovin hyviä kenkiä. Muuta yhteistä kuin samankaltainen nimi näillä brändeillä ei ole.

        Camel Boots lempattiin EU:n toimesta siksi, että merkin logo oli sama kuin tupakkamerkin (Camel lights).


    • Omien polkujensa kulkija

      Jos joku toinenkin tätä asiaa on miettinyt, voin nyt kertoa, että vein Camelini Kaivokujalla olevalle Suutarille (Aladdin). Siellä tehtiin se, mitä kymmenen muuta suomalaista suutaria ei ollut suostunut/osannut tehdä: Camelit saivat uudet pohjat. Ei tietenkään ns. raakakumipohjia, koska niitä ei ollut saatavissa (eikä ilmeisesti tule olemaankaan) mutta uudet pohjat ovat hyvät ja tehty useammasta päällekkäin liimatusta kerroksesta. Jos liimaukset vain kestävät Suomen kosteaa säätä (eivätköhän kestä), uskon että 60 euroa menivät todella hyvään käyttöön.

    • Mango.Kid
    • ----

      Teet kipsistä muotin kengän pohjalle ja sulatat siihen esimerkiksi vanhoja auton renkaita, vaikka ovatkin mustia, eikä vaaleita kuten Camel boots. Kun uusi pohja on viilentynyt viet sen suutarille, joka liimaa sen kiinni kenkiin.

      Saako mistään vaaleaa kumia?

    • 645567

      ostin vuosia sitten alennusmyynnistä kahdet villavuorelliset camel pampakset. aidot ovat, oikea kameli keikkuu joka kengässä. toiset otin käyttöön heti ja toiset pakkasin kellariin odottamaan. nyt otin käyttämättömän parin esiin, mutta niitten läskipohja on kovettunut koppuraksi; kengät ovat jopa vaarallisen liukkaat.

      Näytin kenkiä yhdelle suutarille, mutta sanoi, ettei voi tehdä mitään. En usko aivan heti, mutta tietääkö joku hyvän suutarin tai sitten kotikonstin pohjan pehmittämiseen?

      • jannnu78

        Itselläni oli kanssa Naftaliinissa Kyseiset Camelit ja tuskailin kanssa niiden kanssa kun pohja oli kova´kun peruskallio , mutta kun niillä vaan kävelee niin pikkuhiljaa rupeaa pohjakumi pehmenemään , itselläni tähän meni puolitalvea : ) teitty jos kenkä on tosivanha sitten en tiedä , mutta sulla taisi olla uudet kengät . Älä missään nimessä tuhoa niitä pohjia et saa vastaavia mistään tilalle , et edes rahalla


      • Anonyymi

        Camel-kengistäni irtosi pohja kun olivat niin kovettuneet. Myllyn kauppakeskuksen suutari Raisiossa liimasi pohjat kiinni ja teki joitain taikoja ja nyt vanhat kovettuneet pohjat pehmeät kuin uutena. Viikon päivät olivat suutarilla.


    • perillä oleva taho

      Löysin tämän keskustelun nyt sattumalta. Tiedän hiukan tätä historiaa, joten valaisen.

      Camel Bootsin Pampas-malli on alunperin Salamander´in omistaman Sioux-merkin mallistosta siirretty Salamander´in omistaman Camel Boots -merkin mallistoon. Camel Boots -merkillä Pampas nousi suureen suosioon. Sittemmin Salamader ajautui konkurssiin ja Camel Boots -merkki lopetettiin. Pampas tuote on kuitenkin olemassa ja voi hyvin Sioux-kenkätehtaan mallistossa. Pampas on kulkenut ympyrän ja on taas takaisin 'kotona'.

      Pampasia saa Suomestakin laatukenkiä myyvistä kenkäkaupoista. Siis sekä lesti, materiaalit että tuotantopaikka ovat entiset.

      • mistä??

        Saisiko näitä tilattua suomen rajojen sisältä??


      • Pampas

      • ekoilija

        Missä nuo Pampasit tehdään? Onko tietoa, miten ympäristönäkökulmat on otettu huomioon tuotannossa?


    • hukassa3

      Hei! Nyt olisi kiire, joululahjaksi etsin Yellow Mielsin naisten kenkiä seinäjoelta. Missä on jälleenmyyjiä/mistä minä sellaiset löydän ?! Tarvitsen äkkiä apua, mielellään jo tämän päivän sisällä.

    • 18 15

      Niin saako niihin vaihdettua tavalliset pohjat?

    • Pampas-mies

      "Saako niihin vaihdettua tavalliset pohjat"
      -> saa kyllä mutta saattaa maksaa enemmän kuin uuden kengän ostaminen. Käsityö Suomessa on vain kallista. Ongelman voi tehdä, ettei suutarilla ole materiaalia, jolla homman tekisi (liittyy sekin tuohon hintaan: sellaista ei ole, mille ei ole riittävästi kysyntää). Suutarilta kysmällä selviää. Pikasuutarilla ei ehkä onnistu mutta jollain perinteisellä käsityöammattilaisella saattaa onnistuakin.

      Pohjien kovettuminen: luonnonkumi kovettu ajan mittaan. Olen huomannut, että lämpö kuitenkin auttaa pohjaa pehmenemään uudelleen. Hetken aikaa vesikiertoisen patterin päällä (ei ole liian kuuma) saattaa auttaa. Sähköpatteri todennäköisesti polttaa nahan pilalle.

      • Sikikoni

        Eikö silikoni auta kumin kovettumiseen?


    • Camelmies

      Ostin mun Camelit juuri ennen kuin tämä viestiketju aloitettiin. Edelleen ihan täydessä kuosissa. Veikkaisin, että noin 100 päivää vuodessa oon käyttänyt. Nyt meni juuri toiset nauhat poikki :D

      Nykyään myydään Sioux-merkkisenä näköjään, mutta kysymykseni kuuluu: onko tämän Sioux-kengän nahka yhtä kovaa/paksua kuin noiden Cameleiden aikoinaan oli? Muistan että tuolloin 2007/2008 myytiin jämäeriä Cameleita, joista ostin omani ja sitten Pampas-merkillä vastaavia, jotka olivat ehkä aavistuksen tummempia sävyltään ja myös nahka oli huomattavasti pehmeämpää. Miten nämä nykyiset suhtautuvat noihin vanhoihin? Mietin, että ensi talveksi voisi investoida uusiin, joita voisi käyttää arjessa ja siirtää vanhat enemmän vapaa-ajan käyttöön.

      • Anonyymi

        Nahka on vähän ohentunut Sioux malleissa, mutta aika identtinen muuten, koska tehty samoilla tehtailla ja periaatteessa saman firman toimesta. Alkuperäisissä oli aika jämäkkää tavaraa ja siouxin malleissa kymmenen vuoden takaa. Ei suurta eroa nykyisiin.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Minulla löytyi varastosta veljen lähes käyttämättömät aidot Camel Bootsit 90-luvulta. Koko 8 eli taitaa olla 41-42. Olisiko kiinnostuneita? Voitte laittaa spostia janitta6x(at) hotmail.com

      • Anonyymi00025
        UUSI

        Hei, vieläkö näin monen vuoden jälkeen sinulla on camel bootsit myytävänä? 😀


    • Anonyymi

      Lämpö auttaa pehmentämään läskipohjan. Pidä kenkiä saunassa pohjat ylöspäin pari tuntia, niin pitäisi pehmetä kovempikin pohja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      107
      6231
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      368
      5896
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      61
      5229
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      332
      3859
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2315
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      143
      2277
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      111
      1348
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1141
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      178
      987
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      813
    Aihe