Heippa,
haluan poistaa kasvoistani suht ison luomen enkä tietenkään haluaisi että siitä jää mitään arpea?!
Mikä olisi paras tapa välttyä arvilta ja voiko joku suositella jotakin paikkaa pääkaupunkiseudulla? Vinkit ja kokemukset otetaan kiitollisina vastaan! :D
haluan poistaa kasvoistani suht ison luomen enkä tietenkään haluaisi että siitä jää mitään arpea?!
Mikä olisi paras tapa välttyä arvilta ja voiko joku suositella jotakin paikkaa pääkaupunkiseudulla? Vinkit ja kokemukset otetaan kiitollisina vastaan! :D
Vastaukset 9
Vanhimmat
Luulisin, että siitä luomesta jää joka tapauksessa arpi. Luomet poistetaan aina paikallispuudutuksessa. Jos ihostasi otetaan pala pois ja kursitaan takaisin kiinni, siitä tulee väistämättä arpi. Minulta on poistettu luomia (ei kasvoista) ja arvet niistä on jääneet, tosin vaaleat.
Toisten iho arpeutuu helpommin kuin toisten, joten mahdollista arpeutumista pystyy ennustamaan lähinnä tarkkailemalla, miten omat haavat ovat parantuneet aikaisemmin. Hyvä kirurgi osaa tietysti ommella haavan nätisti, mikä auttaa jonkin verran. Kannattaa hakeutua kosmeettista kirugiaa harjoittavan lääkärin vastaanotolle.
Laserilla?
http://www.euromed.fi/fin/luomenpoisto.php
Itselläni atooppinen iho ja aion poistattaa 3 luomea jotka häiritsevät itseäni ihan liiankin paljon.
Jalastani on poistettu luomi tavallisesti lääkärissä, ja minulla jäi hirveät arvet. Eikä se siitä parane, koska omistan atooppisen ihon, tosin lääkärikin meni mokailemaan siinä, kiitos hänelle, ikuinen arpi on todella IHANA.
Mutta kuitenkin, siis laserilla otan pois noi 3luomea, laserleikkaus on kyllä hintava jtn 200euron luokkaa, mutta minun mielestäni se on sen arvoista.
onko kokemuksia tuosta euromed klinikasta? Kuvien jälki näyttää todella hyvältä! Olen kysellyt eri paikoista luomen poistoon liittyvistä asioista ja vastauksena olen saanut, että joko laserilla tai veitsellä. Toiset sanoo että ei jää mitään jälkeä, toiset taas että jää......
Täytyy sanoa, että hintavaa se luomien poisto on perinteisellä menetelmälläkin -jos käy yksityisellä lääkäriasemalla. 1-3 luomea maksaa 200 e jos haluaa että luomet lähetetään tutkimuksiin.
Kaitpa se jälkien jääminen on kovastikin kiinni omasta ihosta, mutta olen melko varma että laserilla jäljet on paljon huomaamattomammat.
Itse olen lähinnä turvautunut perinteiseen menetelmään, sillä luomia on ollut muualla kehossa/ei niin näkyvillä paikoilla. Jäljet on niistä jäänyt, vaikka tosi hyvä ja taitava lääkäri on ollut leikkaamassa ja laittamassa tikit.
Työkaverillani puolestaan oli kasvoissa useampi luomi ja hän kävi poistamassa ne laserilla. Jälkiä ei tosiaan näy, ennenkuin todella tietää mistä etsiä ja katsoo tosi tarkkaan.
Ehdotomasti suosittelen laseria kasvojen alueen luomenpoistoon.
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=4500000000000196&posting=22000000021564422
tosi kauhutarina mitä tapahtui eräälle nuorelle miehelle, jolta poistettiin luomi. Luomessa olikin joku hermopesä, joka tuhoutui samalla.
tarina tosi vai joku urbaanilegenda?
Yksi tosi tarina on myös, että joku kävi poistattamassa luomensa ja siitä löytyi syöpä, joka muutoin olisi jäänyt löytämättä niin varhaisessa vaiheessa.