Olen lähdössä pian Ruotsiin auppariksi (yli vuodeksi) ja kävin tänään Kelassa kyselemässä Eur. sairaanhoitokorttia, mutta sanoivat että pitää täyttää lomake ja ilmoittaa että lähden, sitten mennä paikalliseen "kelaan" ja hoitaa siellä noi sairaushommat. Olen täältä aiemmin jo lueskellut että ei ole välttämätöntä ilmoittaa Kelalle lähdöstäni, mutta vaikeuttaako tämä asioiden hoitamista Ruotsissa? siis jos olen edelleen Suomen papereilla ja siellä kuitenkin kirjoittaudun Ruotsin papereille..... Hyvin sekava viesti ehkä kun en ihan oo mukana näissä jutuissa mutta olisin tosi kiitollinen neuvoista! Lähden muuten yksityisesti, en järjestön kautta.
Vakuutus
Ruotsissa
9513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mun mielestä toi menee noissa yli vuoden pesteittä eri tavalla ku mitä sillon ku on alle vuoden.. itseltäki kysyttiin että oonko varma että oon vaan sen alle vuoden etten ole yli että sit pitää heti ilmoittaa paikalliseen Kelaan tms. jos aion jäädäkin pidemmäksi aikaa. Joten kannattaa vaan uskoa sitä Kelaa ja tehdä niinku käskevät ettei tuu ongelmia!
Nytku selailin noita Kelan sivuja ni löysin tämmösen:
Työharjoittelijat ja au pairit
EU/ETA-maat ja Sveitsi
Työharjoittelijat ja au pairit työskentelevät usein niin lyhyitä jaksoja tai saavat työstään niin vähäistä palkkaa, etteivät he pääse työskentelyvaltionsa sosiaaliturvan piiriin. Näissä tapauksissa voit säilyä Suomen sosiaaliturvassa, jos oleskelu ulkomailla kestää enintään vuoden. Jos työ kuitenkin ylittää työaikaan ja palkkaan liittyvät vähimmäisvaatimukset, siirryt työskentelyvaltiosi sosiaaliturvan piiriin, etkä samanaikaisesti voi kuulua Suomen sosiaaliturvan piiriin.
Olen yli vuoden, joten täytynee kirjautua ulos Suomesta. ENtä jos en kirjaudu ulos Suomen sosiaaliturvasta tuleekohan ongelmia Ruotsissa?
enpä usko että tulee ongelmia,kun olet ylivuoden. mäolen itse 11kk ja Skattesta ilmoittivat mulle ette saa ruotsalaista henkilötunnusta koska olen täällä alle vuoden.
mulla oli kanssa hirveesti ongelmia ton lähdön kanssa. suomesta sanottiin etten jostain kumman syystä saa euroopalaista sairaskorttia ja etten kuulu suomen terveyspiiriin. täällä taas paikallisen kelan täti rupes vaan nauramaan kun menin sinne "sä olet varmasti ensimmäinen au pairi koko mun urani aikana!ei kukaan tännne mitään ilmota!miksi sä ilmotit?" suostui se kuitenkin ottamaan mun henkilötunnus hakemukseni, mutta kuten jo aikaisemmin sanoin, se hylättiin.
hyvin on kuitenkin mennyt ja muutama kk sitten tuli postista tuo euroopalainen sairaskortti(vai mikä lie nyt onkaan)
luulenpa että saat personalnumberin ihan helposti kun oot niin kauan.
Niin siis, oikeastihan Kelaa, tai ketaan muutakaan ei kiinnosta nama asiat, niin kauan kun olet EU:n sisapuolella.
kun yritän saada itseni Ruotsin ssiaaliturvaan ja hoitaa näitä asioita siellä. Ääh. No ei kai siitä haittaakaan ole jos ilmoitan sinne Kelaan
Mitä ruotsalaista sosiaalipalvelua ajattelit kayttaa?
Sairaannhoito maksaa siella niinkuin Suomessakin mutta jonot ovat vielakin pidempia.
Mutta siis jotain vakuutushommia siellä pitäis saada hoidettua ja koska oon siellä yli vuoden niin joka tapauksessa täytyy kirjautua Ruotsiin, eli onnistuuko tämä jos olen edelleen Suomen sosiaaliturvassa.
sosiaaliturvassa yhtäaikaa. Sotu on kummassakin maassa asumisperustainen, käytännössä yli vuoden oleskelu toisessa maassa katsotaan ko. maassa vakituiseksi asumiseksi. Ainut poikkeus taitaa olla suomalaisten yhtiöitten ulkomaankomennukset, joissa voi erikseen anomalla pysyä Suomen sotussa usemmmman vuoden.