Kysymys sinulle, koska arvostan matemaattisia taitojasi:
Kenotasoilla 5 ja 10 on samansuuruinen voittokerroin (200) jos osuu 5/5 tai 8/10.
Kumpi on todennäköisempi jos ajatellaan nyt asiaa puhtaasti matemaattisesti, unohtaen pelin manipuloiminen?
Kiitos jos viitsit vaivautua laskutehtävään.
Gambler1?
7
738
Vastaukset
- aaaaaaaaaaassssssssddddddddd
Saattaa olla näin että 5/20 on todennäköisempi (1/15504) ja tuolla toisella (1/125970).
8 oikein 10 tasolla 0,03890 % ja 5 oikein 5 tasolla 0,12810 % Eli 5 oikein 5 tasolla todenäköisempi.
Kaikki todenäköisyydethän rpo on jo laskenut ja ne näet täältä. http://koti.mbnet.fi/rpopas/veikkaus/keno/
Muuten kenoa pelataan myös monella erillaisilla casinoilla. Esim. las vegasissa.
Täältäkin näkee, että kenossa myös las vegasissa on todellakin kyse matemattisesta laskennasta eikä mistään manipuloinnista.
http://wizardofodds.com/keno- Original Kampela
Joo, kiitän kovasti tuosta vastauksesta.
Olin itsekin epäillyt että tuo 5/5 olisi todennäköisempää saada, koska kenotutkimuksemme aikana noita 5/5 -osumia on ollut selvästi enemmän kuin 8/10-osumia myös niinä aikoina kun pelasimme yhtä paljon tasoja 5 ja 10 (runsaasti siis molempia.
Se tässä ihmetyttää, että miksi sitten veikka on voinut antaa molemmille samansuuruisen voittokertoimen, vaikka ero todennäköisyyksissä on noinkin huomattava?
Jotain epäilyksiä herättää tuo samansuuruinen kerroin todennäköisyyksien erotessa noinkin paljon. - asdfasdfasdfasdfasdf
Original Kampela kirjoitti:
Joo, kiitän kovasti tuosta vastauksesta.
Olin itsekin epäillyt että tuo 5/5 olisi todennäköisempää saada, koska kenotutkimuksemme aikana noita 5/5 -osumia on ollut selvästi enemmän kuin 8/10-osumia myös niinä aikoina kun pelasimme yhtä paljon tasoja 5 ja 10 (runsaasti siis molempia.
Se tässä ihmetyttää, että miksi sitten veikka on voinut antaa molemmille samansuuruisen voittokertoimen, vaikka ero todennäköisyyksissä on noinkin huomattava?
Jotain epäilyksiä herättää tuo samansuuruinen kerroin todennäköisyyksien erotessa noinkin paljon.Eipä tuo kummosempia ihmetyksentunteita herätä. Veikka on monopoliasemassa ja se voi iskeä vaikka 10/10 voitolle vain 20 000 kertoimen ja ihmiset pelais silti.
- Sokea Iitakin
Tostahan näkee sokea Iitakin vasemmalla kuurolla pois mädänneeltä korvallaankin, että Keno on ensiluokkaisen kehno palautusmielessä. MITÄ IHMETTÄ TE MEUHKAATTE TOSTA KUSETUKSESTA ? Tossa EI TARVII YHTÄÄN kusettaa. VEIKKAUS VOITTAA AINA. Se on TÄYSIN sama kinata teidän kanssanne matikasta, kuin lukutaidottoman kanssa lukemisesta. Jos jossain lukee KISSA, niin SE sana ON KISSA. SE ei muutu koiraksi se sana pelkästään väittämällä, että kusetuksestahan tässä on kyse. OSAAMATTA LUKEA.
http://koti.mbnet.fi/rpopas/veikkaus/keno/- riginal Kampela
..pelkkää valmiiksipureskeltua totuutta, vaan asioita on monasti syytä ja hyväkin tarkastella kriittisemmin.
Hyvä esimerkki taaskin oli tuo, että 5/5 ja 8/10 ovat todennäköisyyksiltänsä vahvasti eroavaiset, mutta kerroin molemmille sama! - näköisyys!!!
riginal Kampela kirjoitti:
..pelkkää valmiiksipureskeltua totuutta, vaan asioita on monasti syytä ja hyväkin tarkastella kriittisemmin.
Hyvä esimerkki taaskin oli tuo, että 5/5 ja 8/10 ovat todennäköisyyksiltänsä vahvasti eroavaiset, mutta kerroin molemmille sama!Tuotteen ominaisuudet (voittojen koot, antosuhteet,...) on ositain markkoinnin päätettävissä. Voihan se olla jotenkin selkeämpää markkinoida peliä, jos samanlaisia voittojen kokoja on useammalla erilaisella voittotavalla. Toisaalta, huonolla kertoimella annettu voitto jollekin voitolle antaa mahdollisuuden antaa isommalla kertoimella jollekin toiselle voitolle. Periaatteessa voisi olla mahdollista tehdä sellainen peli, jossa jollekin yhdistelmälle annettaisiin suurempi voitto kuin on voittoyhdistelmän todennäköisyys. Kyseessä olisi kylläkin virhe pelintekijältä - ja tuollainen virhe voisi olla taloudellisesti aika suuret tappiot tuottava, koska joku kuitenkin saisi laskemalla asian selville jossain vaiheessa. Todennäköisyyksillä ja voittokertoimilla on yleensä vain se yhteys, että todennäköisyyksien avulla lasketaan, kuinka pienet voittokertoimet tulee olla, jotta suunniteltu antosuhde saavutetaan pitkällä aikavälillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611169- 42891
- 51651
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että325647Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
- 93600
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 75566
- 56564