Seksi

Laitoin yksinkertaisesti seksi sanan otsikoksi, kun sitä viimeiset aloitukset käsittelevät.

Hyvin monet naiset ovat loukkaantuneita, kun he kokevat, että miehet heiltä haluavat vain seksiä.
Heitän nyt ilmaan muutaman kysymyksen.

Miten te naiset, ketkä olette tuohtuneet tapaamienne miesten seksihaluista,
reagoisitte, jos mies ei haluaisikaan teitä esim. edes seksiin?

Olisiko parempi, ettei mies mitenkään näyttäisi sen suuntaista kiinnostustaan?

Millaiselta teistä tuntuisi olla täysin ei-haluttava?

Entäs teidän omat seksihalunne?

Eikö teille tule mieleennekään, kun tapaatte miehen, kuka viehättää teitä,
että millaista mahdollinen seksi olisi hänen kanssaan?


Seksi on yksi monista olennaisista tekijöistä miehen ja naisen välisessä kanssakäymissä.
Nyt eletään 2000-lukua, jolloin ollaan avoimempia näyttämään joskus muinoin piilossa olleet tekijät kuten esim. seksuaalisuus.

Jos puhutaan yleisellä tasolla, niin miesten seksuaalinen käyttäytyminen johtuu myös siitä, että naiset ovat mahdollistaneet sen, suostumalla nopeaan seksuaaliseen kontaktiin.
Tämä ei ole syyllistämistä vaan totesin tosiasian.

Ne naiset, ketkä ovat niin ovat toimineen, ovat tehneet sen vapaasta tahdostaan.
Kuten on vapaa tahto myös niillä naisilla, jotka eivät halua kiirehtiä seksiin.

Vaikka miehet vaatisivat seksiin mahdollisimman pian, on naisella aina viimekädessä
oikeus ja vapaus kieltäytyä.

Jos kieltäytymisen seuraamuksena mies häipyy, oletteko miettineet, ehkei syy häipymiseen ole pelkästään seksistä kieltäytyminen vaan se miten se kieltäytyminen tehdään?
Miehet saattavat ymmärtää kieltäytymisen syyksi seksihaluttomuuden, josta he ovat kärsineet esim. ex-liitoissaan ja he väistävät.

Tietyt naiset odottavat, että heitä piiritetään, viekoitellaan ja suitsutetaan suuria tunteita ennen kuin he ovat suostuvaisia seksiin, mutta…
Jos mies näin toimii ja lopputulos on yhteinen seksi ja mies häipyy kuvioista, saa hän huijari-leiman.
Kuinka monella miehellä voi olla todellisia syviä tunteita naista kohtaan lyhyen tuttavuuden jälkeen?
Onko naisillakaan sen suuntaisia tunteita samantein?
Harvoin ihastuminen tapahtuu hetkessä puhumattakaan rakastumisesta. Se on teinien käyttäytymismallia, ei aikuisten.

On totta sekin, että miehet, ketkä ovat oppineet samaan helppoa seksiä, he jäävät siihen kiinni ja jatkavat valitsemallaan tiellä, vaihtaen naista kuin sukkiaan.

Uskon, että tuonkin käyttäytymismallin takana on muutakin kuin halu helppoon seksiin.
Siellä voi olla esim. syviä pettymyksiä naisten kanssa ja mies suojaa tunnepuoltaan ja valitsee vain seksin.

Seksuaalisuus on yksi perustarpeistamme niin naisilla kuin miehillä.
Väitetään jopa karkeasti, että muut elämää ylläpitävät voimat ovat valjastettu siihen, että ihminen kykenee seksiin.

En kuitenkaan yllytä ketään toimimaan vastoin omia periaatteitaan.
Mihin yllytän, on se, ettei asetettaisi omia odotuksia epärealistiseksi.

En ole yhdenillanjuttujen suurkuluttaja, mutten myöskään syytä miestä siitä, jos
kiinnostus hiipuisi kieltäytymiseni takia.
Annan miehen mennä ja toivotan hyvää etsintää.
Pidän itselläni oikeuden valita ja kannan myös valinnastani vastuun ja sen seuraamuksista ilman,
että syyttäisin siitä miestä.

Koko tämä nettideittailu vaatii todellista kärsivällisyyttä, tarkkavaisuutta, avoimin mielin asennoitumista, omien odotustensa kartoittamista, ja ennen kaikkea valmiutta pettymyksiin,joita vääjäämättä tulee eteen.

Kun oma seksuaalinen tarpeeni tulee ylivoimaisen vaativaksi, saatan tehdä poikkeuksen, sillä
en aliarvioi sen voimaa itsessäni, mutta kannan siihen suostuessani vastuun itse.
En poikkeusta tehdessäni ole mieheen ihastunut vaan toteutan omaa tarvettani, minkä
myös miehelle aivan suoraan sanon.

Ne muutamat kerrat kun näin olen toiminut, on minulla ollut vaikeuksia saada miehiä kimpustani pois (he eivät muuten ole olleet sellaisia miehiä, joiden kanssa olisin pysyvään suhteeseen halunnut).
Mikä tukisi sitä väittämää, että miehen kiinnostuksen ylläpitämiseen, on seksi.
(mitä väittämää en näin pienellä otannalla vielä allekirjoita)
Mutta...iso mutta, tätäkään ei pidä yleistää kenenkään kohdalla, ei miesten eikä naisten.
131941
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

tapansa toteuttaa seksuaalisuuttaan. Kun valinnan tekee omasta tahdosta, niin se ei loukkaa omia tunteita, kuitenkin toisen tunteet tässä pitää myös ottaa huomioon. Seksuaalisuus on mitä suuremmassa määrin vuorovaikutteista ja hyvin herkkää toimintaa. On totta, että toiset vaistoavat herkemmin tunteet ja tunnetilat, siksi varmaan monia naisia loukkaa, kun mies haluaa suoraa toimintaa, siinä ikään kuin ohitetaan tunnepuoli ja seksi jää konemaiseksi, tunteettomaksi eikä siitä jää kauniita muistoja. Nainen tuntee itsensä objektiksi ja se juuri luokkaa häntä. Seksuaalisuuden ja rakkauden tunne säilyy monella läpi elämän siksi en menisi sanomaan, että ikä muuttaa halua tuntea syvää, intohimoista suhdetta.

Kirjoitat:
"Ne muutamat kerrat kun näin olen toiminut, on minulla ollut vaikeuksia saada miehiä kimpustani pois (he eivät muuten ole olleet sellaisia miehiä, joiden kanssa olisin pysyvään suhteeseen halunnut). Mikä tukisi sitä väittämää, että miehen kiinnostuksen ylläpitämiseen, on seksi".

Saattaa se näinkin olla, mutta voihan se yhtä hyvin olla niin, että ne miehet tunsivat itsensä luodatuiksi, kun eivät sinulle muuhun kelvanneet. Eli tavallaan käyttäytyivät samoin kuin naiset.

Tai jos asia käännetään toisinpäin.
Monet naiset jäävät kiinni mieheen, kun ovat hänen kanssa seksisuhteessa. Mutta yleensä sitä ei tulkita, että naisen kiinnostus johtuisi seksihalusta. Monesti nainen leimataan riippuvaiseksi miehestä, rasittavaksi tai jotain muuta alentavaa. Miksi näin?

Jokaisella kuitenkin on valinnan vapaus, mutta ketään ei saisi tahallaan loukata, käyttää hyväsi tai nimitellä. Ihmisyyteen kuuluu toisen tunteiden huomioon ottaminen, oli sitten kysymyksessä mies tai nainen.

Äänestä
  • "Monet naiset jäävät kiinni mieheen, kun ovat hänen kanssa seksisuhteessa. Mutta yleensä sitä ei tulkita, että naisen kiinnostus johtuisi seksihalusta. Monesti nainen leimataan riippuvaiseksi miehestä, rasittavaksi tai jotain muuta alentavaa. Miksi näin?"

    Koska se on todellisuutta. Todella harvalle naiselle seksisuhde on vain ja ainoastaan seksiä. Sen sijaan useimmille miehille seksisuhde on juuri sitä.

    Minusta on aivan turhaa yrittää tehdä miehistä ja naiaista tässä asiassa yhteismitallisia, kun asia ei niin voi olla jo biologisen perustan vuoksi. Siis sen perustan, jota ilman ihminen ei olisi koskaan jatkanut sukua.

    Äänestä

Piti oikein lukea toisenkin kerran tuo tekstisi ja samalla miettiä omaa "käyttäytymistä".

Tiedän miltä tuntuu elää parisuhteessa josta puuttuu seksi. Torjutuksi tuleminen ei ole itsetuntoa kohottavaa vaikka miten koittaa järjelläkin ajatella. Erohan siitä loputa tuli. Syitä oli toki muitakin kuin seksin puute. No, useamman vuoden kun oli "saamatonna", niin sauvahan sitten piti hankkia. Eron jälkeen sitä alkuun vain halusi löytää tasapainon eloonsa, mutta lopulta sitä onneksi tuli taas lähdettyä mukaan ilonpitoonkin. En todellakaan ekan miehen sänkyyn kaatunut, mutta sitten osui kohdalle mies jonka kanssa ajauduin sänkyynkin ja hän oli täydellinen seksipartneri ja nautin suunnattomasti. Tiesimme myös heti, että vaikka meillä oli kivaa yhdessä muutenkin, niin sitoutumaan emme olisi pystyneet kumpikaan. Ei meistä paria olisi tullut mitenkään, mutta elämäntilanteemme oli otollinen juuri tuohon seksisuhteeseen (moraalisaarna tarpeeton). Kumpikaan ei siis sekstaillut siinä ohessa muualla (joku jo naurahtaa että kunhan luulen, tiedän!). Aikaa kun kului, niin pikkuhiljaa aloin kaivata kuitenkin sellaista suhdetta josta ehkä voisi tulla muutakin. Lopetimme tuon tapailun ja olemme yhä ystäviä.

Sitten tapasin ja tutustuin nykyiseen seurustelukumppaniini. (Tähän väliin mahtuu tasan yksi mies jonka kanssa tavattiin muutaman kerran ja kyllä me seksiäkin harrastettiin aika pian) Nyt sitten ollaan puhuttu kaikesta seksiäkään unohtamatta. Viimeksi viime viikonloppuna hän totesi, että on se mahtanut olla kamalaa näinkin seksuaalisesti aktiiviselle naiselle elää pelkän dildon varassa. Niinpä!!

Eläköön seksi:) Nautitaan siitä kukin tavallamme ilman pakottamista. Ei arvostella muita täällä, sillä jokaisella on oma elämänsä ja tapansa toimia. Se mikä on toiselle normaalia ei välttämättä sovi toisen ajatusmaailmaan mitenkään.

Äänestä

jos olet narttu sun juttu on selvä

Äänestä

jos jostain löytyy "ei haluttava nainen" :=)
Ja ainakaan suomi 24:lla... heheheheheh!!!!!

Minua jos ei mies haluaisi seksuaalisesti, kunnioittaisin miestä..ihmisenä, jolla on terveet aivot ja periaatteet..Ettei ihan kaikki kelpaa, vain sentakia että pussukat pitäs tyhjentää koloon ku koloon.

EI todella hetkauta, kiinnosta tuntematon mies, joka vaikka kolmansilla treffeillä alkaa vihjailla että, lahkeessa paine kasvaa..vetäköön käteensä..jotain käytöstapoja..niinhän täällä moni kehuu olevansa herrasmies..vai olenko vallan ymmärtän sanan merkityksen väärin..?
Miehet kun vallan haukkuvat horoksi, jos ekalla kertaa jalat leväyttää..kappas, kappas kun meikä tuota tunnepuolta kaipaa sinne intiimille puolelle..on niiiiiin makoisaa, kunhan ensin on tutustuttu eikä annettu pelureiden retkuttaa itseänsä ja itkuja sitten itkeä.

Yöäk...hetivalmiit sojojöböt, niit on satoja täällä linjoilla ja kymmeniä samaan aikaan olevia misuja , joita käydään lämmittämässä, valehdellaan, jotta sitä "lovea" irtois...
Kapakasta niit saa yhenyön panoja, mieleisiä uroita ja vaik kuin paljon :=)

Äänestä

En jaksanut lukea tuota pitkää viestiäsi kokonaan mutta vastaan kuitenkin lyhyesti.

Mä aion toimia seuraavassa suhteessa siten, ettei seksiä harjoiteta nopeella kaavalla. Haluan, että tutustutaan rauhassa.

Miten sitten välttää mainitsemasi sudenkuopat?
Se etten harrasta seksiä, niin ei tarkoita ettei seksistä voi puhua. Haluaisinkin, että suhde olisi alusta alkaen sellainen johon sisältyisi
seksiaiheista intiimiä keskustelua muun tunnepitoisen keskustelun ohella. Voisin pyytää mieheltä kunnon alastonvalokuvat ja antaa omani vastineeksi. Voisimme yhdessä saunoa, varsinkin jos miehellä on tarvetta esitellä varustuksensa jo alkumetreillä.

Jos mies häippää tässä vaiheessa deittailua, niin syynä tuskin on seksitön tunnelma.

Äänestä
  • En myöskään jaksanut lukea juttuasi, liian pitkä. Mutta olen varmaan kutakuinkin samaa mieltä.

    Suoraan sanottuna: haen miestä pääosin seksin takia. Olen aikuinen itsenäinen nainen, tienaan omat rahani, mulla on elämää niin töissä kuin vapaalla. Eikä mua suoraan sanottuna voisi vähempää kiinnostaa jos joku nyt huoritteleekin. EEVK

    Tosin pidätän itselläni TÄYDEN oikeuden valita se mies, en ole kiinnostunut kuin sellaisista, joista oikeasti SYTYN, enkä varatuista. Eikä mua kiinnosta itseäni yli 5-10 vuotta vanhemmat miehet, eikä 10-15 vuotta nuoremmat pennutkaan.

    Äänestä

Vastaus ”jokainen tarvitsee”:lle

Toisen ihmisen huomioon ottaminen ilmenee monin eritavoin riippuen persoonasta, enkä tässä kohtaa tekisi siitä sukupuolisidonnaista.
Tulkinnanvaraiseksi jää mikä katsotaan toisen huomioinniksi, sillä siinäkin on tulkinnan tekijöissä eroja, mikä kelpaa toiselle on vastaavasti toiselle täysin riittämätöntä.
Tämä on yksi ikuisuus aihe, sillä kuka on niin taitava ja osaava , että kyeten ’annostelemaan’ kohtaamalleen ihmisille juuri hänen tarvitsemansa määrän, laadun, henkisen vain fyysisen, tunnepitoisen vai järkiperäisen, puhumattakaan mitkä ovat omat toiveet saman asian suhteen ja koettaa sovittaa ne yhteen saumattomasti.
Olemme siis sekä antajia että ottajia – jokainen, ja tämä tuppaa unohtumaan, kun omat tarpeet puolin ja toisin ovat etusijalla, olemmehan vain ihmisiä, olematta toistemme toiveitten ajatustenlukijoita.

Vastaus ”elämää edessä ja takanakin”:lle

Olet mielestäni hyvin kuunnellut itseäsi toteuttaen tyydytystä vaille jääneitä puoliasi niin fyysisellä kuin henkisellä tasolla.
Olen samaa mieltä kanssasi siitä, että pitäisi pidättäytyä arvostelemasta muiden tapaa elää, sillä kukaan meistä ei tiedä riittävästi kenenkään elämästä ja syistä mitkä ovat johtaneet tiettyihin käyttäytymismalleihin. Niihin on oma syntyhistoriansa.

Vastaus ”onhan aikoihin eletty”:lle

Mainitsemasi sanat ’herrasmies’, ’horot’, ’pelurit’, ’söpöjöpöt’ ja ’misut’ ovat hekin kaikki tuntevia, ajattelevia ja haavoittuvaisia ihmisiä, vaikka sinusta se saattaisikin tuntua käsittämättömältä.
Käyttämäsi sanat ovat määritelmiä, joiden sisältö on harmaata aluetta, sillä harvoilla on tismalleen sama sisältö niille kuin sinulla.
Vastauksestasi viestittyy (huom. vain minun tulkintani) pettymys (minkä hyvin peität ironiaan), jonka toivoisin sinun itsesi kannalta sinun työstävän, ettet jää siihen kiinni.
Kirjoitat terveistä aivoista ja periaatteista, mitkä ovat sinun omaa arvomaailmaasi ja eivät sellaisenaan suoraan verrannolliset toisten arvoihin ja siksi ne eivät ole yleisesti päteviä.
Meillä jokaiselle on jäsentynyt oma arvomaailmamme. Jutun juju on siinä, että löydät itsellesi vastaparin, kuka jakaa sinun arvosi joutumatta kanssasi törmäyskurssille.
Siihen toivotan sinulle onnea:)

Vastaus ”seksiä ilman seksiä”:lle

Mielenkiintoisen toiminta tavan ole mielessäsi kehittänyt:)
Mitenkähän se toimii käytännössä?
Puhua seksistä saunaan mennen ilman, että se johtaisi itse aktiin, olisi kuin pitkää esileikkiä;D
Oletan melkoisen suurella todennäköisyydellä, että siinä olisi miehellä itsehillinnän kanssa tekemistä, että hän saisi pidettyä itsensä kurissa ja vain tyytyisi syömään sinua silmillään:)
Itselleni, jos mies olisi minulle mieleinen, pitäisin tilannetta jopa piinaavana, vaikka sopimuksesta pitäisinkin ikenet irvessä kiinni.
Jos mies tuosta tilanteesta luikkii karkuun, käy hän ehkä vain oloansa ’helpottamassa’ ja tullessaan takaisin uusin tarmokkain ja päättäväisin mielin ’kyllä minä tämän kestän’ ja jatkaen esileikkiänne,
sillä edellytyksellä, että hän on todella sinusta kiinnostunut.

Tulethan kertomaan, miten tuo toiminut:)))
Odotan vilpittömästi kiinnostuneena:)

Vastaus ”ihan totta!:lle

Ehkä kuitenkin olisi kannattanut lukea ihan loppuun asti.
Ehket kuitenkaan olisikaan ollut samaa mieltä:)

Olet valinnut itsellesi toimivan tavan elää, kunhan muistat myös ilmoittaa miehille, että millä asenteella olet liikkeellä, siten he saavat myös mahdollisuuden valita mihin ovat päätänsä laittamassa, ettet tule loukanneeksi heitä tarpeettomasti.


Itse suhtaudun houritteluun samalla tavalla kuin kehuinkin, sillä eihän täällä kirjoittelevat ihmiset tunne minua ihmisenä, olen vain anonyymikirjoittaja:)

Suoraan minulle eikä kiertoteitä, ole tullut korviini, että minua olisi miehet huolitelleet, siitä ovat naiset (tosin hyvin harvoin) pitäneet huolen tavalla tai toisella niin live-elämässä kuin täällä netissä ;D

Äänestä
  • realistinen :/oletkohan harrastanut seksiä, naimista naimisen ilosta jo vuosia?pystyt noin kylmästi sen esineellistämään :( ja jokaiselle vastauksen, olettamuksesi kirjoittamaan, selvännäkijähän vallan olet?!ja mitäpä siinä, jos sulle naiskentelu passaa,kelpaat kelle vaan anna palaa, tosi outoo.

    Äänestä

Voi sinun juttuja, turhan päiväistä jorinaa!

Äänestä
  • Tosi hieno juttu, en ymmärrä miksi naisella ja miehellä on eroa halujensa suhteen..
    Minä tarvitsen seksiä säännöllisesti, olen parisuhteessa..mutta jos puutteessa olisin, hommaisin itselleni rakastajan..Turha jeesustelu tässä asiassa pois, eletään nykypäivää..nautitaan elämästä, se on lyhyt.
    Toki rakastajani pitää olla mies johon tunnen vetoa..kemiaa..puhdas ja siisti..kaikkea hyvää nautiskelijoille.

    Äänestä

  • aikuinen nainen¤ kirjoitti:

    Tosi hieno juttu, en ymmärrä miksi naisella ja miehellä on eroa halujensa suhteen..
    Minä tarvitsen seksiä säännöllisesti, olen parisuhteessa..mutta jos puutteessa olisin, hommaisin itselleni rakastajan..Turha jeesustelu tässä asiassa pois, eletään nykypäivää..nautitaan elämästä, se on lyhyt.
    Toki rakastajani pitää olla mies johon tunnen vetoa..kemiaa..puhdas ja siisti..kaikkea hyvää nautiskelijoille.

    on eroja halujensa suhteen. Naisella ja naisella on eroja halujensa suhteen. Miehellä ja miehellä on eroja halujensa suhteen. Siksi juuri me olemme yksilöitä.

    Äänestä

"Kun oma seksuaalinen tarpeeni tulee ylivoimaisen vaativaksi, saatan tehdä poikkeuksen, sillä en aliarvioi sen voimaa itsessäni, mutta kannan siihen suostuessani vastuun itse.......minkä myös miehelle aivan suoraan sanon......Ne muutamat kerrat kun näin olen toiminut, on minulla ollut vaikeuksia saada miehiä kimpustani pois....."

Jos kuvittelet sanoillasi mitätöiväsi viestin, jonka annat antamisellasi, et tajua ja hallitse ollenkaan sitä alkuvoimaa, joka seksuaalisuuteen sisältyy ja jota itsekin kehuit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


realistinen nainen kirjoitti:

Laitoin yksinkertaisesti seksi sanan otsikoksi, kun sitä viimeiset aloitukset käsittelevät.

Hyvin monet naiset ovat loukkaantuneita, kun he kokevat, että miehet heiltä haluavat vain seksiä.
Heitän nyt ilmaan muutaman kysymyksen.

Miten te naiset, ketkä olette tuohtuneet tapaamienne miesten seksihaluista,
reagoisitte, jos mies ei haluaisikaan teitä esim. edes seksiin?

Olisiko parempi, ettei mies mitenkään näyttäisi sen suuntaista kiinnostustaan?

Millaiselta teistä tuntuisi olla täysin ei-haluttava?

Entäs teidän omat seksihalunne?

Eikö teille tule mieleennekään, kun tapaatte miehen, kuka viehättää teitä,
että millaista mahdollinen seksi olisi hänen kanssaan?


Seksi on yksi monista olennaisista tekijöistä miehen ja naisen välisessä kanssakäymissä.
Nyt eletään 2000-lukua, jolloin ollaan avoimempia näyttämään joskus muinoin piilossa olleet tekijät kuten esim. seksuaalisuus.

Jos puhutaan yleisellä tasolla, niin miesten seksuaalinen käyttäytyminen johtuu myös siitä, että naiset ovat mahdollistaneet sen, suostumalla nopeaan seksuaaliseen kontaktiin.
Tämä ei ole syyllistämistä vaan totesin tosiasian.

Ne naiset, ketkä ovat niin ovat toimineen, ovat tehneet sen vapaasta tahdostaan.
Kuten on vapaa tahto myös niillä naisilla, jotka eivät halua kiirehtiä seksiin.

Vaikka miehet vaatisivat seksiin mahdollisimman pian, on naisella aina viimekädessä
oikeus ja vapaus kieltäytyä.

Jos kieltäytymisen seuraamuksena mies häipyy, oletteko miettineet, ehkei syy häipymiseen ole pelkästään seksistä kieltäytyminen vaan se miten se kieltäytyminen tehdään?
Miehet saattavat ymmärtää kieltäytymisen syyksi seksihaluttomuuden, josta he ovat kärsineet esim. ex-liitoissaan ja he väistävät.

Tietyt naiset odottavat, että heitä piiritetään, viekoitellaan ja suitsutetaan suuria tunteita ennen kuin he ovat suostuvaisia seksiin, mutta…
Jos mies näin toimii ja lopputulos on yhteinen seksi ja mies häipyy kuvioista, saa hän huijari-leiman.
Kuinka monella miehellä voi olla todellisia syviä tunteita naista kohtaan lyhyen tuttavuuden jälkeen?
Onko naisillakaan sen suuntaisia tunteita samantein?
Harvoin ihastuminen tapahtuu hetkessä puhumattakaan rakastumisesta. Se on teinien käyttäytymismallia, ei aikuisten.

On totta sekin, että miehet, ketkä ovat oppineet samaan helppoa seksiä, he jäävät siihen kiinni ja jatkavat valitsemallaan tiellä, vaihtaen naista kuin sukkiaan.

Uskon, että tuonkin käyttäytymismallin takana on muutakin kuin halu helppoon seksiin.
Siellä voi olla esim. syviä pettymyksiä naisten kanssa ja mies suojaa tunnepuoltaan ja valitsee vain seksin.

Seksuaalisuus on yksi perustarpeistamme niin naisilla kuin miehillä.
Väitetään jopa karkeasti, että muut elämää ylläpitävät voimat ovat valjastettu siihen, että ihminen kykenee seksiin.

En kuitenkaan yllytä ketään toimimaan vastoin omia periaatteitaan.
Mihin yllytän, on se, ettei asetettaisi omia odotuksia epärealistiseksi.

En ole yhdenillanjuttujen suurkuluttaja, mutten myöskään syytä miestä siitä, jos
kiinnostus hiipuisi kieltäytymiseni takia.
Annan miehen mennä ja toivotan hyvää etsintää.
Pidän itselläni oikeuden valita ja kannan myös valinnastani vastuun ja sen seuraamuksista ilman,
että syyttäisin siitä miestä.

Koko tämä nettideittailu vaatii todellista kärsivällisyyttä, tarkkavaisuutta, avoimin mielin asennoitumista, omien odotustensa kartoittamista, ja ennen kaikkea valmiutta pettymyksiin,joita vääjäämättä tulee eteen.

Kun oma seksuaalinen tarpeeni tulee ylivoimaisen vaativaksi, saatan tehdä poikkeuksen, sillä
en aliarvioi sen voimaa itsessäni, mutta kannan siihen suostuessani vastuun itse.
En poikkeusta tehdessäni ole mieheen ihastunut vaan toteutan omaa tarvettani, minkä
myös miehelle aivan suoraan sanon.

Ne muutamat kerrat kun näin olen toiminut, on minulla ollut vaikeuksia saada miehiä kimpustani pois (he eivät muuten ole olleet sellaisia miehiä, joiden kanssa olisin pysyvään suhteeseen halunnut).
Mikä tukisi sitä väittämää, että miehen kiinnostuksen ylläpitämiseen, on seksi.
(mitä väittämää en näin pienellä otannalla vielä allekirjoita)
Mutta...iso mutta, tätäkään ei pidä yleistää kenenkään kohdalla, ei miesten eikä naisten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu