Moi kaikki!
Mun suurin ongelmani on motivaation puute...
Aikaa häihin on enää aikalailla tasan puoli vuotta mutta minä onneton läskipää en saa itseäni niskasta kiinni!!!Tiedän kyllä periaatteessa kaiken laihdutuksesta mutta en pysty lopettamaan syömistä!Olenkohan jo sairas kun en pysty olemaan ajattelematta ruokaa?
Painoa minulla on niin paljon että ainakin 30 kiloa olisi pudotettavaa jotta olisin suhteellisen hoikissa mitoissa...
Miten paljon luulette että vielä voisi ehtiä tiputtamaan jos vaan saisin kunnolla aloitettua ?
BLAAHH!!!
Mun suurin ongelmani on motivaation puute...
Aikaa häihin on enää aikalailla tasan puoli vuotta mutta minä onneton läskipää en saa itseäni niskasta kiinni!!!Tiedän kyllä periaatteessa kaiken laihdutuksesta mutta en pysty lopettamaan syömistä!Olenkohan jo sairas kun en pysty olemaan ajattelematta ruokaa?
Painoa minulla on niin paljon että ainakin 30 kiloa olisi pudotettavaa jotta olisin suhteellisen hoikissa mitoissa...
Miten paljon luulette että vielä voisi ehtiä tiputtamaan jos vaan saisin kunnolla aloitettua ?
BLAAHH!!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
on ehkä nopein realistinen painonpudotusvauhti. Reilusti ylipainoisilta tosin lähtee yleensä aluksi muutama kilo nestettä, mutta niiden lisäksi 4 kiloa kuussa on ihan mahdollista, ja tarkoittaisi 24 kiloa puolessa vuodessa. Tuo tahti vaatii kyllä hyvää itsekuria, koska on syötävä vähän, liikuttava säännöllisesti ja pysyttävä koko ajan ruodussa. Itse olen nyt tiputtanut n. 8kg tammikuun alusta, eli tuota vauhtia. Olin 79 kg, nyt 71,4 ja pituutta 164 cm. Syön 1000 kcal päivässä, lenkkeilen 5-10 km päivässä kävellen ja käyn kolmessa rankassa jumpassa viikossa. Sinun ei ehkä tarvitse ihan näin paljon tehdä, koska massaa on ilmeisesti enemmän ja kulutat siksi enemmän, mutta tiukkaa se on silti. Kaikesta huolimatta tykkään tästä eikä ole ollut vaikeuksia. Viime viikon lopussa oli vähän energiton olo, mutta se meni ohi, ja koko muu aika on myös mennyt hyvin. Herkkujakaan ei tee mieli. Ihmettelen, miksi tämä on nyt niin helppoa, koska olin kyllä totaalisessa motivaation puutteessa melkein 2 vuotta, jona aikana lihoin enkä saanut aloitettua laihdutusta. Tiedän siis tunteen oikein hyvin. Nyt vaan löysin sen kipinän ja sen avulla mennään edelleen. Saavutetut tulokset motivoi kaikista eniten, joten tärkeintä on päästä alkuun. En tiedä pystyykö siinä kukaan auttamaan, jos kipinää ei löydy, itseäni ei ainakaan voinut. Se vain tuli sitten kun oli tullakseen, pienen vedonlyönnin avustuksella. Sullakin on kyllä hyvä kohde mihin mennessä laihtua, toivottavasti löydät kickin siitä. Tietysti jos motivaatio on huono, ei ehkä kannata alkaa maksimaalisen tiukalle laihikselle, koska se tod. näk. loppuu alkuunsa ja repsahdat. Jos teet sitä koko puoli vuotta, olet varmaankin entistä isompi häissä. Ehkä ois parempi laihduttaa hiljakseen, niin että laihis ei ole mitään kidutusta eikä ole nälkä. Voisit varmemmin päästä jonkinlaisiin tuloksiin, kuten esim. 10-15 kilon pudotukseen helposti ja mukavasti. Ainakin olisit hoikempi todennäköisemmin.
Tiputtamistahti on niin yksilöllinen juttu. Jos olet kerännyt paljon nestettä, etkä ole vielä pudottanut kiloakaan ja aloitat nyt täysin uudet elämäntavat, niin parissa kuukaudessa saattaa lähteä jopa yli 10 kiloa. Sitten tahti hidastuu ja painoa lähtee alle kilo viikossa, mikä onkin elimistölle kaikkein terveellisintä.
Veikkaan, että pystyt pudottamaan hyvinkin 15-20 kiloa häihinne mennessä. Jumitusvaiheita tulee varmasti, joten parempi vaan ottaa maltilla ja miettiä kokonaisuutta. Liian näännyksiin ei kannata itseään ajaa! Tuskin haluat itsekään olla riutunut morsian mustilla silmänalusilla... :)
Nythän sinulla on hyvää aikaa vielä aloittaa ja inspiroiva kohdekin: elämäsi juhlat! Mieti, kuinka mukavaa on näyttää hääkuvissa hiukan hoikemmalta ja kuinka pukukin istuu sitten paremmin päälläsi. Ja hääkuvanne sentään nököttää monen perheen hyllyllä vuosikymmenet...
Pyydä sulhastasi ottamaan sinusta kokovartalokuva, joka paljastaa ongelmakohtasi ja katso kuvaa aina, kun haluat lopettaa homman kesken. Ota peili ja mittanauha avuksesi vaakan rinnalle ja kuvauta itsesi taas parin kuukauden päästä, niin näet tulokset paremmin.
Pystyt siihen kyllä! Sisulla vaan eteenpäin! :)
Heippa! Kiitos molemmille vastauksistanne! Täytyy nyt vaan yrittää skarpata,jos 15 kiloakin saisin pois niin olisihan sekin jo melko hyvin!
Ei muuta kuin niskasta kiinni...on se totta että hääpäivänä todella haluaisi tuntea itsensä kauniiksi =)