Aamupuhdistus?

Hanna020

Miten on kasvojen aamupuhdistuksen kanssa, Onko tämä välttämätöntä? Puhdistan illalla hyvin kasvoni, laitan kosteusvoiteen ja silmänympärysvoiteen. Aamulla kun herään naamaa kiristää jo valmiiksi (olen atoopikko). Tuntuu että mitä enemmän ihoani "rassaan" kasvojen alueelta, sitä ärtyneempi ja kuivempi se on. Sama koskee oli ihonhoitosarjani mikä hyvänsä, siksi en jaksa enää vaihdella tuotteita. Ei se mitään auta, rahaa palaa vain aivan törkeästi. Onko se siis kauhea "synti" ihonhoidossa jos päivää ei aloitakkaan puhdistamalla ihoa vaan lisää kiristävään naamaansa rasvaa mikä tuo helpotuksen?:)

11

1307

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maikki000

      Tuskinpa siitä mitään isompaa haittaa on jos aamulla suoraan voiteen levittää mutta millä tuotteella puhdistat kasvosi illalla?

    • jhfajöh

      Muakin kiinnostaisi millä puhdistat kasvosi illalla :)

      Eihän se aamupesu ole mikään välttämättömyys. Mitä ihmeen likaa ne kasvot muka yön aikana olis keränneet? Korkeintaan omaa rasvaansa, jota ei todellakaan kannata pestä pois.
      Ainoastaan mikäli käytät kovin paksua voidetta, siinä tapauksessa kasvojen pesu saattaa kannattaa. Mutta silloinkin mieluiten haalealla vedellä.
      Itsekään en enää pese kasvojani aamulla. Tuntuu että se on vain tätä nykyajan ylihygieenisuutta kun pitää ihoaan koko ajan olla puunaamassa.
      Mutta tosiaan jos käytät paskuja rasvoja muualla kehossa, niin silloin suositellaan ihan suihkua kerran päivässä.

      Jos et ole vielä öljyjä kokeillut, niin kannattaa. Vaikka jojobaöljyllä kasvot illalla.

      Niin ja jossain muuten neuvottiin, että kannattaa olla useampi rasva joita vaihdella.

      Jos nyt et ole kauhean ennakkoluuloinen, niin hanki mäntysuopaa ja pesaise sillä vaikka kädet ensi alkuun. Mäntysuovalla pestiin ennen surutta hiuksetkin ja äitini on kertonut ettei hänellä mattopesulla ikinä kädet kuivu.
      Juuri eilen oli Helsingin sanomissa artikkeli, jossa joku atoopikko oli löytänyt vastauksen mäntysuovasta ja Norjassa sitä suositellaan ilmeisesti ihan yleisesti atooppisen ihon hoitoon. Ei kuivata niin paljon kuin tavalliset saippuat.
      Kokeilemallahan se selviää :D

      • Hanna020

        Illalla puhdistan ensiksi cleansing fluidilla(ei puhdistusmaito vaan ohuempi, pehmoisempi puhdistusneste) jonka jälkeen pyyhin naaman kasvovedellä. Sitten 24h tunnin kasvovoidetta (ei paksua, muttei juokseevaakaan) ja tosiaan silmänympärysvoide. Jotakin öljyä joskus kokeilin, tukki huokoset ja alko tulla mustapäitä & finnejä. Atopian lisäksi kun kärsin myös epäpuhtaasta ihosta. Ja se tekeekin tästä lärvin hoitamisesta varsin haastavaa. Naamion (kosteuttavan, epäpuhtaalle iholle)laitan 2 x vkossa. Tämän lisäksi on käytävä kosmetologilla tasaisin väliajoin poistattamassa epäpuhtauksia:)


      • N33
        Hanna020 kirjoitti:

        Illalla puhdistan ensiksi cleansing fluidilla(ei puhdistusmaito vaan ohuempi, pehmoisempi puhdistusneste) jonka jälkeen pyyhin naaman kasvovedellä. Sitten 24h tunnin kasvovoidetta (ei paksua, muttei juokseevaakaan) ja tosiaan silmänympärysvoide. Jotakin öljyä joskus kokeilin, tukki huokoset ja alko tulla mustapäitä & finnejä. Atopian lisäksi kun kärsin myös epäpuhtaasta ihosta. Ja se tekeekin tästä lärvin hoitamisesta varsin haastavaa. Naamion (kosteuttavan, epäpuhtaalle iholle)laitan 2 x vkossa. Tämän lisäksi on käytävä kosmetologilla tasaisin väliajoin poistattamassa epäpuhtauksia:)

        ei kannata läträtä veden kanssa...raanavesi kuivattaa ihoa!
        Kasvot kannattaa mielummin pyyhkäistä aamulla pelkällä kasvovedelle ja laittaa sitten silmänympärys- ja päivävoiteet.
        Voisit vielä kokeilla käyttää naamioita tähän tyyliin t-alueelle otsa, nenä ja leuka missä todennäköisesti sitä epäpuhtautta??? puhdistavaa naamiota ja poskille jos ovat kuivat kosteuttavaa naamiota saman aikaisesti vaikuttamaan.


    • kai..

      puhdistavat aina kasvonsa ihan Humektanilla tai muulla perusvoiteella.

      • Humektania

        Esim minä teen niin. Humektanilla lähtee silmämeikit ja kaikki ihmeen hyvin. Ei jää iholle sellaista kummaa kalvoa, kuin jostain puhdistusmaidoista ja muista vastaavista. Suosittelen!


    • snj

      ei kannata joustaa ihonhoidossa, jos on epäpuhdas iho, mutta kokeile todella hellävaraisia tuotteita, ei mitään kuorivia, jotka sisältävät ihoa kuivattavia ainesosia, vaan kokeileppa L'oreal paris dermo-expertise - visible results cleansing milk, tästä tuotteesta itselläni on hyviä kokemuksia, sillä ei tarvitse puhdistaa ihoansa vedellä kun on levittänyt puhdistusemulsion vaan sen pyyhitään pois vanulapulla tai pumpulilla ja iholle jää kosteuttava kerros.

    • snj

      että ihoa ei kiristä lainkaan vaan se on ihanan kosteutettu.

      • atoopikko....

        Olen atoopikko ja en pese kasvojani enää vedellä ollenkaan. Käytän Aqualan L voidetta, jonka levitän kasvoilleni ja pyyhin vanulapuilla. Eipä oo enää korppuna naama.
        Puhdistuksen jälkeen laitan vielä kasvoille voiteet. Silmän ympäryställe Avene Skin recovery creamia ja muulle kasvojen alueelle Nivea visage sensitive balance day care voidetta.


      • okokok
        atoopikko.... kirjoitti:

        Olen atoopikko ja en pese kasvojani enää vedellä ollenkaan. Käytän Aqualan L voidetta, jonka levitän kasvoilleni ja pyyhin vanulapuilla. Eipä oo enää korppuna naama.
        Puhdistuksen jälkeen laitan vielä kasvoille voiteet. Silmän ympäryställe Avene Skin recovery creamia ja muulle kasvojen alueelle Nivea visage sensitive balance day care voidetta.

        Yön aikana iho toimii ja ottaa parhaiten vastaan kosteutta ym. hoitavia tuotteita tai seerumeja. Aamulla siis yön aikana ihon pinnalle kertyneet "sotkut" (vaikka et niitä silmin havaitse) on tärkeää puhdistaa pois. Jos peset kasvosi pelkällä vedellä, ihon ph muuttuu jolloin tuloksena voi olla kuivuutta, liiallista talineritystä eli epäpuhtauksia, jos et todellakaan jaksa puhdistaa, niin käytä edes kosteuttavaa kasvovettä joka normalisoi kasvojen ph:n. Atoopikoille on hyvä, riitoisa ja edullinen ja tehokas sarja MaryKayllä, nimeltään Basic-sarja.


    • riittää

      eli itsellä kans kuiva ja herkkä iho. iltaisin puhdistan kunnon aineilla mutta aamulla käytän vain alkoholitonta kasvovettä, mielestäni riittää vallan hyvin ja sen jälkeen kosteusvoide päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe