aikoinaan mielestäni jälkiehkäisypillerin ohjeselosteessa luki että saa käyttää vaan kolme kertaa vuodessa. silloin pillereitä oli kaksi kun niitä nyt on vain yksi. nyt en löytänyt tuoteselosteessa kohtaa jossa olisi mainittu että vaan kolmekertaa saisi käyttää..?? onko siis niin että enää ei ole rajoituksia? mitkä muuten voi olla haitat jos niitä käyttää useammmin? aiheuttavatko esim lapsettomuutta ym??
jälkiehkäisypilleri
pöllönä
11631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ainakin apteekissa ettei enempää kun yksi per kuukautiskierto.. mutta tuskin on hyväksi käyttää usein...ja tulee aika kalliiksikin.
yksi otto per kk-kierto ja korkeintaan kolmasti vuodessa. Eli rajoitukset ovat edelleenkin olemassa. No, yhdessä pillerissä on saman verran hormoneja kuin kuukauden satsissa e-pillereitä, eli siinä yksi syy siihen miksi käyttö on rajattua. Haittojako? No, oma hormonitoiminta menee sekaisin ja sen balansiin saanti voi olla sitten hyvinkin vaikeata, toki on muitakin haittavaikutuksia. Googlaamalla Norvelo-lääkkeestä löytyy lisää infoa, mm. tämä rajoituskin.
t. farm.
Miksi niitä jälkiehkäisypillereitä pitäisi edes saada napsia joka kuukausi?
Tajuan jotenkin sen, että kerran, ehkä jopa kaksi kertaa vuodessa tapahtuu jotain sellaista, että on pakko ottaa jälkiehkäisyä. Tällöinkin kyseessä on kyllä melko suoraan sanottuna suhteellisen ääliö muija.
Jos pitää harrastaa seksiä niin pidetään jumalauta sitten huoli kanssa siitä ehkäisystä ja eletään ku aikuiset. Vastuullisesti ja omia aivoja käyttäen. Ei kertakaikkiaan mene tajuntaan sellaset ihmiset jotka käy pari kertaa vuodessa abortissa ja ostaa kerran kuussa jälkiehkäisyä apteekista. Toivottavasti jokainen sellanen saa ens panokerralla HIV:in. :P
"Tajuan jotenkin sen, että kerran, ehkä jopa kaksi kertaa vuodessa tapahtuu jotain sellaista, että on pakko ottaa jälkiehkäisyä. Tällöinkin kyseessä on kyllä melko suoraan sanottuna suhteellisen ääliö muija. "
Millä tavalla se tekee muijasta ääliön, jos kumi menee rikki (ainoa ehkäisyvaihtoehto, koska hormonit eivät pitkäaikaiskäytössä sovi, ei myöskään kuparikierukka) ja joutuu "hätätilanteessa" riskien uhallakin ottamaan jälkiehkäisyn? Ja tarkoitan tällä nimenomaan näitä _korkeintaan_ kerran tai kaksi vuodessa huolellisuudesta huolimatta tapahtuvia vahinkoja, joista sinäkin tuossa lauseessa puhut.
joo oon samaa mieltä että jokaisen ihan oma asia että miksi niitä syö. tuskin kukaan huvikseen, mutta joskus on kieltämättä ollut tilanteita jolloin minäkin olen joutunut ottamaan pillerit. viime vuonna jouduin ottamaan useamman kerran kuin kolme vain sen takia että kumi meni rikki ja muut ehkäisykeinot eivät minullekkaan käy. Olisin kanssa kiinnostunut pitkäaikais haittavaikutuksista.
Patentex Oval:n, olisi varmempi e-teho kuin pelkällä kondomilla saa aikaiseksi.
Kerrotte ettei teille käy muu kuin kondomi, miksi ei P.O?
http://www.yliopistonapteekki.fi sieltä lisätietoa P.O:sta
Kokeiltu p.o.:ia. Tuntui pahalta. :( Ja lisäksi tulee liian kalliiksi näillä budjeteilla kun kumitkin pitää ostaa.
nyt tuossa uutisoivat vähän aikaa sitten...Eli jos ei ole tarkoitus hankkia perheenlisää niin satsaisin kyllä kunnon e-keinoon.
Jos ei halua hormoneja kehoonsa, voi hankia kuparikierukan, se asennetaan myöskin ei-synnyttäneille, olin itse nippa nappa 18 v kun itselleni eka kuparikierukka asennettiin.
Kondomin rikkimeneminen on aisia erikseen. Etenkin jos muut ehkäisykeinot ei itselleen sovi. Tottakai silloin on fiksua pohtia jälkiehkäisyä. Niitä vaan kohtaan niin paljon ammatissani, ettei vaan viitsitä pohtia mitään muuta kun se jälkiehkäisy on mukamas niin turvallinen homma.
ymmärrän jos tosiaan tarkoitat sitä, ettei ehkäisyä mietitä tarkemmin ja sitten ostetaan jatkuvasti jälkiehkäisyä. Tuo lauseesi vain kimmastutti, ja otin liikaa itseeni. Kun välillä tuntuu, ettei muuta mietikään kuin ehkäisyä ja sitä, että pitääkö lopettaa koko seksin harrastus, kun ottaa kaikki niin päähän tämän ehkäisytouhun ja ongelmien kanssa.
Joten en kanna kaunaa. :)
Lapset tulevat kalliiksi, se on totta.
Ehkäisyyn satsaaminen on siis ihan aiheellista, jos lapsi on katastrofi.
Omalla kohdalla nyt on vain niin, että lapsi ei olisi suorastaan aivan katastrofi, mutta ei paljon muutakaan. Kuparikierukka ei käy, kuten jo tuolla aiemmin kerroin. Tiedän että asennetaan myös synnyttämättömille, mutta kysymys ei ole siitä vaan muusta.
Meillä siis ehkäistään kondomeilla. Olen huomannut, että saan pientä oireilua kumista, joten välillä on pakko käyttää lateksittomiakin, ettei mene paikat läpi. Ja lateksittomat maksaa "ihan sikana" tavallisiin verrattuna. Ja kun oma talous on mitä on tällä hetkellä, niin ei kamalasti naurata..