Siivoan työkseni, mm. kerrostaloja noin 7h päivässä. Tarvitseeko sen lisäksi harrastaa vielä jotakin muuta, lenkkeilyä tms vai riitääkö liikunnaksi laihduttajalle? 10 kg pitäisi saada kesään mennessä poistumaan, mitat nyt 161/67. Päivän mittaan syön ruisleipää, rasvatonta jukurttia, hedelmiä, kahvia, yhden lämpimän aterian. Olisiko antaa hyviä neuvoja asiaan liittyen? esim. mitä kannattaisi syödä.
Ja vielä hölmö kysymys, tulossa kosteat juhlat, onko olut lihottavampaa kuin jos joisi väkeviä light-limpparin kanssa?
Hyötyliikunta
2
333
Vastaukset
- energiaa
Riippuu tietysti monesta asiasta, mutta pyöritettynä kulutat noina 7 työtuntina 1200 kcal. Jos vain makoilet ja löhöilet loput 17 tuntia, niin perusaineenvaihduntaan menee pyöreästi 1100 kcal.
Eli kulutuksesi päivän aikana olisi noin 2300 kcal. Jos haluat pudottaa painoa 10 kg 1.6. mennessä, tulisi tasasen taulukon mukaan painoa pudottaa 110 g päivässä mikä vastaa noin 850 kcal energiavajetta.
Eli voit syödä päivässä 2300 kcal - 850 kcal = 1450 kcal. Jos lisäät päiväohjelmaan (suosittelen) liikuntaa, niin tämän kulutuksen verran luonnollisesti voit lisätä myös syömistä!
Lisää aiheesta päiväkirjassani:
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys_show.fcgi?category=97&conference=601&posting=22000000033127143- vielä_
Keppanapullossa on 140 kcal ja koskenkorvapaukussa 70 kcal. Kevytlimoissahan ei niitä kaloreita ole! Joten oliskos se sitten juotava noita "teräviä"?
Itse käytän noiden ruokien kalorimäärien laskemisessa netistä löytyvää kalorilaskuria:
http://www.kalorilaskuri.fi/paasivu.php#osa
Huom. peruspalvelun käyttö tuossa on ilmaista.
Kalorien laskeminen saattaa tuntua vaivalloiselta, mutta se kannattaa kyllä. Luulin pari vuotta sitten, etten juurikaan syö hirveästi, mutta kun kirjasin syömiset ylös ja laskin kalorit, niin söin jopa yli 5000 kcal päivässä! Ei se sitten ihme ollut, että äijä alko muistuttamaan kävelevää lihapullaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640