Asikainen kopioi taas!

Miksei Risto Asikaista ruveta boikotoimaan?Se teki taas euroviisuehdokasbiisin joka on selvä plagiaatti!Mä kuulin(kun kerskuivat eräällä julkisella paikalla)että niillä oli studiossa referenssilevynä Within Teptationin levy kun ne teki sitä Katraa ja silti mediassa kiistettiin moiset syytökset kyseisen bändin kopioimisesta!Miksei alalla työskentelevät boikotoi sen tekemisiä kun ei tavalliset kaduntallajat sitä osaa tehdä?
3379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mistäs se on plagiaatti?

Äänestä
  • Jennan biisi menee yks'yhteen osaltaan tuo Flirtaten kappaleen kanssa. Mitä plagioinnilla tarkoitetaan ellei sitä että on otettu osia jo tunnetusta kappaleesta. vai onko siinä joku %-määrä joka ei saa ylittyä?

    Äänestä

  • jennan kirjoitti:

    Jennan biisi menee yks'yhteen osaltaan tuo Flirtaten kappaleen kanssa. Mitä plagioinnilla tarkoitetaan ellei sitä että on otettu osia jo tunnetusta kappaleesta. vai onko siinä joku %-määrä joka ei saa ylittyä?

    Aikas monissa pop-kappaleissa on tiettyjä sointukulkuja, joita käytetään "yleisesti" ja jotka kaikki muusikot tuntevat. Oletko edes varma, että tuo tietty osa, josta puhut, on vain tästä Flirtaten kappaleesta tuttu? Lainailu tai pikemminkin kliseet ovat olennainen osa populäärimusiikkia.

    Suomessa on jostain syystä menty tämän plagioinnin suhteen mahottomuuksiin, ikään kuin idea maan/rahan/yms. omistamisesta voitaisiin ulottaa myös kulttuuriin/tieteisiin/taiteisiin. Onneksi "henkinen pääoma" on vielä jossain määrin moisista rajoitteista vapaata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Boikottiin!!!! kirjoitti:

Miksei Risto Asikaista ruveta boikotoimaan?Se teki taas euroviisuehdokasbiisin joka on selvä plagiaatti!Mä kuulin(kun kerskuivat eräällä julkisella paikalla)että niillä oli studiossa referenssilevynä Within Teptationin levy kun ne teki sitä Katraa ja silti mediassa kiistettiin moiset syytökset kyseisen bändin kopioimisesta!Miksei alalla työskentelevät boikotoi sen tekemisiä kun ei tavalliset kaduntallajat sitä osaa tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu