Miksei Risto Asikaista ruveta boikotoimaan?Se teki taas euroviisuehdokasbiisin joka on selvä plagiaatti!Mä kuulin(kun kerskuivat eräällä julkisella paikalla)että niillä oli studiossa referenssilevynä Within Teptationin levy kun ne teki sitä Katraa ja silti mediassa kiistettiin moiset syytökset kyseisen bändin kopioimisesta!Miksei alalla työskentelevät boikotoi sen tekemisiä kun ei tavalliset kaduntallajat sitä osaa tehdä?
Asikainen kopioi taas!
Boikottiin!!!!
3379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mistäs se on plagiaatti?
Jennan biisi menee yks'yhteen osaltaan tuo Flirtaten kappaleen kanssa. Mitä plagioinnilla tarkoitetaan ellei sitä että on otettu osia jo tunnetusta kappaleesta. vai onko siinä joku %-määrä joka ei saa ylittyä?
Aikas monissa pop-kappaleissa on tiettyjä sointukulkuja, joita käytetään "yleisesti" ja jotka kaikki muusikot tuntevat. Oletko edes varma, että tuo tietty osa, josta puhut, on vain tästä Flirtaten kappaleesta tuttu? Lainailu tai pikemminkin kliseet ovat olennainen osa populäärimusiikkia.
Suomessa on jostain syystä menty tämän plagioinnin suhteen mahottomuuksiin, ikään kuin idea maan/rahan/yms. omistamisesta voitaisiin ulottaa myös kulttuuriin/tieteisiin/taiteisiin. Onneksi "henkinen pääoma" on vielä jossain määrin moisista rajoitteista vapaata.