kyllä suomessa työtä riittää

tammi ja helmikuussa lähetetty noin 20 paikkaan työnhakuilmoitus ja yhdestä tuli vastaus että paikka on täytetty. Ja se vastaus oli lähetetty 16 hakijalle täällä Pirkanmaalla. Eli yksi joka pääsi töihin voi kertoa että kyllä suomessa aina töitä löytyy kun vain viitsii sitä etsiä. Ei löydy tekijöitä firmoihin kun pitää ulkomailta rupea niitä rahtaamaan. Työvoimapula suomessa on populismia. Eläkeikää nostettava 70 ikävuoteen?.
Ne joilla ei ole varsinaista työtä työpaikassaan jossa olevat, niin näillä on aikaa esitellä tyhmiä tulevaisuuden visioita suomesta.
4488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

asialle, kuin lähetellä hakemuksia?
Jos aktiivisesti haluaa töitä, niitä kyllä löytyy.
Eikä myöskään kannata aluksi olla liian nirso työn suhteen. Ota vastaan työ kuin työ, siitä on aina parempi ponnistaa eteenpäin!
Minä ainakin aikoinani olen tehny sijaisuuksia ja kaiken maailman hanttihommia ja nyt olis kyllä varaa valita minne menis!
Työnantajat kyselevä perään!
Todellakin olen sitä mieltä, että töitä tekevälle riittää!
Kaikki vaihtoehdot kannattaa ottaa vakavasti ja luoda niitä suhteita! Ne voivat kantaa pitkälle!

Äänestä
  • Aikoinaan kun valmistuin, yksi työnantaja sanoi, että hän ei ota sinua, sillä jos lähdet hanttihommiin niistä on vaikea päästä pois. No menin toiseen paikkaan, enpä ole päässyt koskaan sen jälkeen täysin osaamistani vastaavaan työpaikkaan. Olen ottanut vastaan mitä on tullut, työnantajien silmissä epätoivoinen tapaus eikä ole enää toivoakaan päästä eteenpäin. Toisaalta ei enää reilu 40v. enää pääse noihin hanttihommiinkaan, sitä on aina joku tekosyy olla ottamatta, vaikka olen hyväkuntoinen ja terve. Ärsyttää hyvän tuurin besserwisserit, sillä usein on kyse tuurista ja oikeassa paikassa oikeaan aikaan olosta. Joskus nuorena kävi niin, mutta nykyään sekään ei enää auta. Sain sairasloman sijaisuuden, kun satuin kysymään juuri sieltä mistä tarvittiin. Nyt ei tällaista akkaa haluta mihinkään, kun ei ole kunnon työkokemusta. Kun on vielä "tekosyynä" hentorakenteisuus ja kädentaitojen puute, että ihan mihin tahansa ei pysty.

    Niitä töitä ei todellakaan riitä kaikille, sillä kukaan ei pysty kaikkeen. Toivoisin, että te tietäjät joutuisitte samaan tilanteeseen, niin paljon pahaa mieltä saatte aikaan. Kun käy koulua, kurssia, ilmaistyötä, harjoittelee eikä kelpaa mihinkään ja sitten tule joku kusipäinen besserwisser kertomaan että et tee tarpeeksi. Tiedätkö, että nuo puheet saavat ihmisen joka harkitsemaan itsensä tappamista, niin pahalta se tuntuu.

    Äänestä

työtä riittää mutta palkkaa ei eikä ihmismäisiä työoloja.

Äänestä

Se saako töitä, riippuu varmaan:

- Kuinka paljon alallasi on töitä?
- Mikä on työkokemuksesi?
- Mikä on koulutuksesi?

Itse en tunne ketään, joka olisi tosissaan etsinyt töitä, muttei mitään paikkaa olisi saanut. Opiskeluaikanani pistin _kesätyöpaikkoihin_ noin 100 hakemusta vuodesta riippuen, jolloin pystyi aina valitsemaan parhaan paikan.

Monet asiat ovat kyllä tuurista kiinni...että on oikeassa paikassa oikeaan aikaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokaiselle.............. kirjoitti:

tammi ja helmikuussa lähetetty noin 20 paikkaan työnhakuilmoitus ja yhdestä tuli vastaus että paikka on täytetty. Ja se vastaus oli lähetetty 16 hakijalle täällä Pirkanmaalla. Eli yksi joka pääsi töihin voi kertoa että kyllä suomessa aina töitä löytyy kun vain viitsii sitä etsiä. Ei löydy tekijöitä firmoihin kun pitää ulkomailta rupea niitä rahtaamaan. Työvoimapula suomessa on populismia. Eläkeikää nostettava 70 ikävuoteen?.
Ne joilla ei ole varsinaista työtä työpaikassaan jossa olevat, niin näillä on aikaa esitellä tyhmiä tulevaisuuden visioita suomesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu