Siis

kuinka?

paljon kaloreita on puurossa jossa on 1dl kaurahiutaleita ja 2dl vettä?

16

16856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ojalan opin mukaan

      Vedessä nolla (0) kaloria kauraryynien kalorimäärä,(n.355/100gr) joka on ilmoitettuna paketin tuoteselosteessa. Vaihtalee hieman valmistajasta riippuen. 1dl=n.50 gr. Elikkä kaloreita tulee n. 177. Helppo laskea eikö totta?

      • anorektikkkkko

        älä puhu sontaa, tässä kaurapuuron OIKEAT kalorit:

        - 2dl vettä = 0kcal
        - 1dl kaurahiutaleita = 115,5kcal

        eli yht. tuo 115,5kcal

        (kaurahiutaleiden laskeminen: 330kcal/100g -> 1dl hiutaleita painaa n.35g, jolloin lasketaan 0,35x330kcal)

        simppppple :>


      • Finelin mukaan
        anorektikkkkko kirjoitti:

        älä puhu sontaa, tässä kaurapuuron OIKEAT kalorit:

        - 2dl vettä = 0kcal
        - 1dl kaurahiutaleita = 115,5kcal

        eli yht. tuo 115,5kcal

        (kaurahiutaleiden laskeminen: 330kcal/100g -> 1dl hiutaleita painaa n.35g, jolloin lasketaan 0,35x330kcal)

        simppppple :>

        Kaurahiutaleet 355 kcal/100gr
        1dl/kaurahiutaleita = 40gr
        Vesi 1dl = 0kcal
        Laske siitä.


      • pakkauksesta
        Finelin mukaan kirjoitti:

        Kaurahiutaleet 355 kcal/100gr
        1dl/kaurahiutaleita = 40gr
        Vesi 1dl = 0kcal
        Laske siitä.

        ja keittiövaa'alla paino. Kantsii hommata sellainen, se on kätevä.


    • Kauraryyni

      1dl kaurahiutaleita on 142 kcal

    • veijo7309873w

      Ja kaloriteoria ei vieläkään toimi ihmisen kohdalla niinkuin useimmat luulee. Ravinnon käsittely kehossa on enemmän hormoonitoimintaa. Ihminen ei ole suljettu systeemi .

      • hormoonihiiri

      • Anonyymi

        Oi suuri tietäjä, kerro mikä energiaa käyttävä organismi, laite, järjestelmä, avaruuskappale tai ihan mikä muukaan joka käyttää energiaa, on "suljettu systeemi"?


    • Anonyymi

      Aloittaja kysyi PUURON kalorimäärää, ei kaurahiutaleiden. Hiutaleiden kalorimäärä on lähes kolme kertaa pienempi kuin valmiin, keitetyn puuron. Ja vedessähän niitä kaloreita ei ole.

      • Anonyymi

        "paljon kaloreita on puurossa jossa on 1dl kaurahiutaleita ja 2dl vettä?"
        Tässähän se seisoo, selvällä suomen kielellä: paljonko on kaloreita puurossa Jossa on 1dl kaurahiutaleita - siis niitä HIUTALEITA on se 1 dl. Mitään ei puhuta valmiin puuron painosta!
        Siis selvyyden vuoksi: henkilö mittaa YHDEN DESILITRAN kuivia kaurahiutaleita ja sekoittaa ne kahteen desiin vettä. Keittää siitä puuron.
        Yksi desilitra kaurahiutaleita ei mitenkään mystisesti muutu keitettäessä, siinä puurossa on edelleen se sama yksi desilitra. Menikö perille?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "paljon kaloreita on puurossa jossa on 1dl kaurahiutaleita ja 2dl vettä?"
        Tässähän se seisoo, selvällä suomen kielellä: paljonko on kaloreita puurossa Jossa on 1dl kaurahiutaleita - siis niitä HIUTALEITA on se 1 dl. Mitään ei puhuta valmiin puuron painosta!
        Siis selvyyden vuoksi: henkilö mittaa YHDEN DESILITRAN kuivia kaurahiutaleita ja sekoittaa ne kahteen desiin vettä. Keittää siitä puuron.
        Yksi desilitra kaurahiutaleita ei mitenkään mystisesti muutu keitettäessä, siinä puurossa on edelleen se sama yksi desilitra. Menikö perille?

        Jostain syystä Anonyymi koki niin kovaa ahdistusta, että ihan huutamalla väärinselitti sitä mitä AP armon vuonna 2008 kysyi aloitusviestissään.

        Vastaus on että: Finelin mukaan kaurahiutaleiden energiatiheys on 382kCal/100g ja veden energiatiheys on 0kCal/100g ja googlehaun peruteella 1dl kaurahiutaleita painaa 35g ja yleistiedon perusteella 2dl vettä painaa noin 200g joten puurossa jossa on 1dl kaurahiutaleita ja 2dl vettä on kaloreita seuraavasti: 382kCal/100g* 35g 0Kcal/100g*200g =134 kCal.

        Lisäsksi voidaan todeta että kyseinen kaurahiutalepuuroannos painaa enintään noin 235 g ja että k.o. kaurahiutalepuuron energiatiheys voidaan ilmoittaa esimerkiksi seuraavasti: 57 kCal/100g.

        Tämä aihe nousee kyllä toisinaan esiin kun selailee raaka-aineita ja niiden ainesosia, hyvin usein nimenomaan kuivatuotteiden kohdalla. Jos tietää tarvitsevansa vaikka jotain suojaravinnetta ja sorttaa listan ko sarakkeen perusteella niin esiin nousee raaka-aineita joissa on suuriakin pitoisuuksia, mutta sitten huomaakin että eipä ole terveellistä eikä mukavaa syödä suurta määrää vaikkapa leivinjauhetta fosforinpuutteeseen.


    • Anonyymi

      aika vähän kaloreita. Jotain muutakin pitää syödä että pysyy tiellä ja tolpillansa. Itsessänsä kaura, kaurapuuro on ykkösluokan ravintoa ja ruokaa. Proteiineja,hiiiihydraatteja, kuitua,beetaglukaania. Melkein ämpärillisen saa kaurapuuroa syödä että rupeaa lihoomaan. Kannattaa satsata se kaloreitten laskenta sokereihin ja rasvoihin.

      • Anonyymi

        Kaura, kaikissa muodoissaan, ei ole laihduttajalle millään tavalla erityisen hyödyllinen.

        Kaura kaikissa muodoissaan ei ole kenellekään mitään "superruokaa", siita saa vähän energiaa ja se on ihan OK laihdutuksen jälkeen (jos sen mausta pitää).

        Kaurassa on jonkin verran "kuituja". Mikä onkaan EU:n hyväksymä terveysväittämä "kuiduille"?


    • Anonyymi

      Puuro maistuu erittäin hyvin omenasoseen kera
      vesi 4dl
      suola 1mm
      kaurahiutale 1,25g=48g=150 kal
      omenasose 150g n150 kal
      yht 300 kal

      • Anonyymi

        miten 1,25 g on 48 g?eikö 1,25 g ole 1,25G?


    • Anonyymi

      Miten joku sivusto sai omena kaneli puurolle yli 300 kcal tsiii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      48
      3080
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      27
      2884
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2316
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1432
    5. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    6. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1296
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1073
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      979
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      922
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      802
    Aihe