kiinteytymistä, ei kilojen tiputusta!

Olen melko lyhyt 157 ja painoin 53kg eli normaalipainoinen olin. Aloitin kuntoilun ja yritin päästä eroon suvun 'renkaasta' navan ympärillä, eli juuri keskivartalon senteistä. Mitoiltani olen ihan normaali, mutta kesäksi haluaisin bikinivatsan, mikä on ilmeiseti mahdotonta. Olen myös syönyt terveellisesti ja sen ansiosta laihtunut 2kg, mikä ei ole hyvä suunta. Miten pääsisin eroon vatsasta ilman kilojen karisemista?
1307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tärkeää on tällä hetkellä kohdallasi, että syöt tarpeeksi, eli et yli etkä ali sen, mikä on laskennallinen kulutuksesi. Väkisin saatat hieman laihtua, mutta se ei välttämättä ole mitään hälyttävää laihtumista, vaan koska lihakset kiinteytyvät urheilusta tai kävelystä tai mitä lihaskuntoharjoitteita teetkään ylläpitääksesi kuntoasi. Tarkkaile etenkin proteiinin saantiasi, jonka varmistat syömällä esim. raejuustoa, maitotuotteita, kananmunan valkuaista, kevyt juustoa tms. Tärkeää on nyt myös se, että syöt oikean määrän nykyiseen tilanteeseesi nähden, eli jos harrastat enemmän liikuntaa kuin ennen, niin lisäät energiansaantiasi päivää kohden myös, sillä jos esim. juokset 5 km enemmän nykyään ja käyt salilla tai jumpassa, sinun pitää ikään kuin syödä se määrä takaisin, mutta terveellisesti! Kun tiedät oman energian saantisi, keskityt oikeisiin ravintoaineisiin, niin paino pysyy balanssissa.

Muista kuitenkin, että painon pudotus ei aina ole pelkkää sitä itseään, vaan ensinnä kilot koostuvat esim. nesteistä, jotka poistuvat kehosta.

Aerobinen liikunta on kaikkien a ja o, jos halutaan keskittyä lihaskuntoon. Toki salitreeniäkin yhdistämällä pääset tavoitteeseen, mutta aika pienillä konsteilla pääset irti renkaastasi. Täsmäliikkeitä! Kehon kiinteytystä on vaikeaa yksilöidä, ja kroppa kiinteytyy melko 'tasaisesti' eli senttejä tulee lähtemään vyötäröltä, lantiolta ja taatusti reisiltäkin, vaikka ei siihen ihan pyrkisikään. Salilla pääset muokkaamaan hyvin kehoa, oikeilla vastuksilla, sarjoilla ja yhdistävillä liikkeillä saat lihaksista kimmoisat ja rasva palaa ja tilalle tulee tasainen iho, jonka alla on paljon tehokkaita muskeleita!

Onnea treeneihin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miiah kirjoitti:

Olen melko lyhyt 157 ja painoin 53kg eli normaalipainoinen olin. Aloitin kuntoilun ja yritin päästä eroon suvun 'renkaasta' navan ympärillä, eli juuri keskivartalon senteistä. Mitoiltani olen ihan normaali, mutta kesäksi haluaisin bikinivatsan, mikä on ilmeiseti mahdotonta. Olen myös syönyt terveellisesti ja sen ansiosta laihtunut 2kg, mikä ei ole hyvä suunta. Miten pääsisin eroon vatsasta ilman kilojen karisemista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu