Eli olen 23-vuotias nuori nainen ja kaipailisin vinkkejä tyylin päivittämiseen. Koen, että nykyinen tyylini on "perustylsä" ja kaipaisin jotain uudistusta kenties aikuisempaan päin. Mulla siis on siniharmaat silmät ja luonnostaan keskivaaleat hieman yli olkapäiden ulottuvat kiharat hiukset(nyt kuitenkin pari astetta tummemmaksi värjätyt). Lisäksi oon aika lyhyt(158cm)ja hoikka(tod.näk.X-vartalo koska vyötärö hoikin kohta).
Tällä hetkellä käytän lähinnä suoria tai pillihousuja/farkkuja ja niiden kanssa hillittyjä matalia tai kiilakorkosaappaita.
Päällipaitoina käytän usein yksivärisiä huputtomia vetoketjullisia svetareita tai -neuleita.
Ne ovat helppokäyttöisiä kun niiden poisottaminen vaivatonta jos tulee kuuma tai päinvastoin. Poolopaitoja en tästä syystä kauheasti käytä ja muita vetoketjuttomia neuleitakin vähemmän. Olen enemmän käytännön ihminen.=)
Aluspaidat ovat melko ajattomia peruspitkiä tai 3/4hihaisia "t-paitatyylisiä", joissa yleensä pyöreä -tai venepääntie. Lämpimämmällä säällä aluspaidat ovat lyhyempi hihaisia tai hihattomia toppeja.
Talvella käytän kaupungilla polvipituista harmaata kaksirivistä vyöllistä villakangastakkia tai hieman lämpimämpää mustaa polvipituista karvahupullista canvaasitakkia kiilakorkosaappaiden tai matalien saappaiden kanssa. Vapaa-ajalla ulkoillessa käytän street-kenkien(vapaa-ajan kenkien)kanssa rentoja mustia college-housuja lyhyen luonnonvalkoisen vakosamettitakin kanssa, jossa karvahuppu.
Loppukeväästä loppukesään käytän rentoja väljiä puuvillahousuja,capreja(canvas,puuvilla tai farkkukankaisia) sekä polvipituista kellomaista hametta tai mekkoa. Tarvittaessa kylmemmällä säällä niiden kanssa lyhyt takki. Myös tunikoihin olen ihastunut ja käytän niitä housujen tai legginsienkanssa. Legginsejä käytän lähinnä kesäisin. Kesällä vaatteideni väritys on raikkaampaa kuin talvella. Talvella yleisimpiä värejä joita käytän on luonnonvalkoinen ja valkoinen, vaalean ja tummanruskea, beige, khaki, kameli, musta, harmaa, farkku, petroli, luumu ja tumman violetti. Kesällä lisäksi käytän korallia(vaaleanpunainen ja pinkki eivät sovi kasvojani vasten), sitruunankeltaista ja vaalean vihreää ja joskus vaaleansinistä yläosassa. Yleisestikin pukeutumisessani alaosa on useimmiten yksivärinen (paitsi kesäisin mekko tai hame voi olla kuviollisempi ja värikkäämpi). Yläosassa käytän enemmän värejä, mutta pyrin kuitenkin välttämään liian monien värien käyttöä/värien sekamelskaa samaan aikaan. Todennäköisesti tyylini on aika klassisen ajaton yksinkertaisine värityksineen, mutta tykkään kuitenkin seurata katumuotia hillityssä mittakaavassa ja ottaa sieltä vaikutteita. Printtipaitoja,huppareita ja tennareita en osaa käyttää.
Kesäkenkinä käytän yleensä matalia tai kiilakorkoisia ballerinoja, vapaa-ajan streetkenkiä tai umpinaisia pistokkaita(matalat tai kiilakorkoiset), jotka nopea sujauttaa jalkaan sekä joilla helppo kävellä(nilkkani eivät kestä piikkikorkoja). Koruja käytän hillitysti. Usein napit on korvissa, mutta kesäisin ja juhlissa on kiva käyttää roikkuviakin malleja. Kaulakoruja käytän harvoin.
Kovin räiskyviä ja "blingbling"-värejä kimalluksineen en vaatteissani osaa käyttää sillä koen että rauhallinen luonteeni ja olemukseni sotii niitä vastaan.=) Kuitenkin jotain naisellisuutta haluaisin tyyliini lisätä hillityllä tavalla, etten olisi niin "perustylsän" näköinen. Ehkä jollain pienillä yksityiskohdilla voisi piristää jotekin yleistä lookkia tai väreillä..? Toiveenani olisi, että yleisilmeeni olisi muodikas, mutta ikäiselleni uskottava eikä yliampuva.=)
tyylin uudistusta kaivataan..
-N23-
1
473
Vastaukset
- muodin orja
-Jos vatalosi on X-tyyppinen on suositeltavaa käyttää vöitä. Sopii X-vartalolle. Vöillä saa ihmeitä aikaan ja ne voivat piristää asua kummasti. Vöitä on niin monia erilaisia.
-Jos käytät vain vetoketjullisia niin mikset kokeilisi napitettavia neuleita. Napit ovat usein naisellisempia kuin vetoketjut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku665555Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti932882- 2742581
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362439Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä212140Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2611734Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai571313Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131193- 881155
- 901136