Itsekkin juuri vastikään sain kokea miltä tuntuu petetyksi joutuminen ja nyt olenkin silmät pyöreänä lukenut näitä suomi24.fi:n suhdepalstoja... Herranen aika ihmiset mikä teitä vaivaa? Onko tämä nykyajan itsenäisyyden ihannointi vienyt teiltä kaikilta järjen?
Varsinkin olin siitä kauhistunut että ennen kuvittelin meidän miespuolisten olevan pettäviä ja naisten suurelta osin kilttejä niin kyllä nyt on jossain jotain vikaa kun naiset käyttäytyvät päivä päivältä törkeämmin.
Eikö teillä ole minkäänlaista moraalia ja kunnioitusta toisia ihmisiä kohtaan, miehet ja naiset?
Varsinkin olin siitä kauhistunut että ennen kuvittelin meidän miespuolisten olevan pettäviä ja naisten suurelta osin kilttejä niin kyllä nyt on jossain jotain vikaa kun naiset käyttäytyvät päivä päivältä törkeämmin.
Eikö teillä ole minkäänlaista moraalia ja kunnioitusta toisia ihmisiä kohtaan, miehet ja naiset?
Vastaukset 11
Vanhimmat
sinäpä sen sanoit, moraali sanaa ei enää tunneta, vaan ihmiset käyttäytyvät enimmäkseen kuin hullut vailla järjen hitustakaan.
Kaikki pettävät ja se joka ei petä on luuseri.
Tässä viikko sitten tulin kotiin iltavuorosta ja tottakai jouduin menemään Hgin asemalle odottelemaan bussiani, niin kyllä se meno oli aikamoista .. Oikein inhotti. Maailmaa matkanneena ja eri kulttuureja nähden sekä muualla asunneena, niin moista en ole koskaan nähnyt. Mikä kumma tätä yhteiskuntaa vaivaa ??? Tämä on täydellisesti vain suomalainen ilmiö, eli missä se vika on, .. ja siellä mennä viuhtoivat helsingin yössä niin nuoret kuin vanhatkin ja kaikilla sama asenne ja mikä hauskinta, jokaisella pullo kädessä.
Hirveätä yleistystä ja kärjistämistä.
Itse olen saanut kokea vaikka mitä kyseistä p...aa viime aikoina ja vielä läheisteni taholta, pettämisiä, luottamuspulaa, juuri sitä kunnioituksen puutetta. Samaa ihmetellyt itsekin, maailma on mennyt niin käsittämättömäksi. Ns. kunnon arvot ei merkkaa enää mitään!
Joskus olen myös uskonut sanontaan paha saa aina palkkansa mutten enää; vaikuttaa olevan toisinpäin nykymaailmassa.
sitten johtuu, etten itse henkilökohtaisesti ole koskaan elämässäni (aika pitkä) joutunut kokemaan "vaikka mitä kyseistä p...aa"?
Jokainen valitsee itse läheiset ihmisensä ja mitä tarkemmin sen tekee, sitä vähemmän tulee pettymyksiä. Kunnon arvot ei merkkaa minulle läheskään niin paljon kuin kunnon ihmiset. Tuntemillani ihmisillä on monenkirjavia ja täysin vastakkaisiakin käsityksiä elämästä, moraalista ym., mutta heistä kaikista näkee, että he ovat aitoja.
Kunnon ihmisilläkin on omat (ja jaetut toisten) ongelmansa, mutta myös kykyä ratkaista ne. Arvostan tätä ominaisuutta enemmän kuin pelkkiä ns. kunnon arvoja.
...saattaa tulla tehtyä joskus virhearviointeja ihmisten suhteen. Joskus se arviointi saattaa kestää pitkänkin aikaa ja olet uskomuksessa että, kyllä, kaikki taitaa olla ok. Ja hetki siitä eteenpäin niin saat saavillisen paskaa päällesi.
Tuota, mitähän mahtaa tarkoittaa, että "tämä on täydellisesti vain suomalainen ilmiö"? Ettäkö missään muualla maailmassa ei harjoiteta alkuperäisen viestin kuvailemaa uskottomuutta?
Paljoa en ole matkustellut, ja moni vieras kulttuuri on vieraaksi myös jäänyt, mutta silti pikkaisen vaikea uskoa väitettäsi.
Olen samaa mieltä kuin "Samaa mieltä" eli kyllä on arvot menneet poskelleen. Missä on itsekunnioitus? Ihmiset luulevat, että on hienoa olla "itsenäinen" sinkku ja jakaa vapaasti itseään. Mitä itsenäisyyttä ja vapautta se on? Kyllä kai semmoinen käytös on pikemminkin muiden yhtä hölmöjen matkimista. Onneksi minulla ja muilla kaltaisíllani on vapaus elää elämänsä niin, että voi vilpittömästi kunnioittaa itseä ja lähimmäisiä.
Voi ihmetys..
Voin kertoa sinulle, että tunnen erittäin mukavia ihmisiä, miehiä sekä naisia, jotka ovat itsenäisiä parisuhteessaan. Silti heillä on moraalia ja he kunnioittavat tosiaan.
Erittäin moraaliset ihmiset kunnioittavat myös moraalittomana pitämiensä ihmisten moraalia. Se on heidän valintansa eikä kuulu muille.
kuka kunnioittaa moraalittomia ihmisiä, en minä ainakaan. Heitä kuitenkin aina on ja heitä puolesteleviakin näkyy aina olevan... Moraalittomat ja pettäjät eivät kuitenkaan malta olla yksin, niin kuin pitäisi. He tuhoavat mieluummin omalla moraalittomuudellaan muidenkin elämiä - vallankäyttöäkö?
Ei ole ollenkaan pahasta kunnioittaa myös ihmisiä, jotka sinun näkökulmastasi toimivat moraalittomasti. Kovin helposti ei kannata alkaa kuvitella, että oma tapa hahmottaa maailma olisi jostakin merkillisestä syystä parempi kuin jonkun toisen. Kannattaa tarkkailla ja oppia, emme ole kaikki samoista lähtökohdista leikkiin lähteneet.
näitä moraalittomuuden ymmärtäjiä riittää...