Älä mene töihin Nokialle, Saloon , huono palkkaa,raskas seisova työ ja usein 1pv/viikko saat lomautus, ei rahaa riitä maksaa asuntoa. Ja vukraasunnot Salossa ovat yhtä kallita kun Helsingissä ja Vantaalla
Ei Nokialle
deltaromeo
6609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
lomautus? Olet siis ollut vuokratyöntekijänä? Oma vikasi. Kertoo siitä että et ole vakituiseksi kelvannut. Johtuukohan tuosta Suomen kielen taidostasi? Ei siellä paljon vaadita, mutta siitä ei sentään kai vielä ole lipsuttu.
Viestisi sensuroidaan!! Täällä suomi24:ssa ei hyväksytä Nokiaa kritisoivia kirjoituksia.
Aika epätoivoinen pitää olla jos mokialle saloon töihin menee. Vuokramies ei ole siellä firmalle p*skankaan arvoinen. Sopparissa on työaika 0-40 h/vko, ei kun aherrat hommasi valmiiksi nopeasti, sinut lomautetaan loppuviikoksi.
Tuolit on viety osastoilta pois, jottei duunari istu ja pääse laiskistumaan.
Tosiaan, varokaa kirjoittelua. Mokian lakiosasto lukee näitä palstoja. Varmasti tulee ylläpidolle vihainen uhkauskirje tuotaa pikaa. Luottamusmiehet, metalliliitto ja työsuojelupiiri jo tehokkaasti vaiennettu.
Niin, eihän muilla muuta tekemistä, kun kirjoitit sitä ..nokian sensuurista, että ne jopa täällä suomi24 ovat ,kun agentit KGB .Kun meikälaiset lomautetaan, niin sensuuri saa siitä palkkaa kun valvoo haukkumista. Ja muuten jopa liitto ei tee mitään meidän hyväkseen...lähettävät vain monta vaalilappua ...mistä hyvästä edes katsosisin niitä.
Maksoin jäsenmaksua aivan kun "preriaan", ja sai Nokialta jatkuvia lomautuksia..Liito ei auta yhtää mitään. Haukusinko siis? mietikkää itse jopa.
Olin Nokialla (salossa) töissä n.3kk, ja ainakin mä jopa melkein tykkäsin siitä hommasta. Oli kivat työkaverit, ei liian stressaavaaa ja ainakin mä sain parasta palkkaa mitä mistään tähän mennessä. Tosin en oo mikään yksinhuoltajaäiti vaan lukion jälkeistä välivuotta viettävä, joten mulle ehkä riittää vähempi mut todellakaan en sitä palkkaa ekana mollaa...ainut pitkä miinus tulee työmatkoista (asun Turussa) ja työajoista (5-vuorotyötä). Vaikka ei se vuorotyökään niin paha ollu ku sitä ei kauheen kauaa kuitenkaan tehny. Yövuorot oli itseasias ihan mielenkiintoisia :D
Et tiedä kaikkia. Alusta kun tulit Nokialle, niin kaikki oli ok, kun minullakin ja saisit tehdä jopa joustoa viikonloppuna ja oli palkka todella hyvää. Mutta kun ei ole enää joustoa, eikä tilauksia, niin lomautetaan viikossa 2 kertaa, niin ei silloinhan saa rahaa mriittävästi. Sulle vain sattunut niin ja oli sulla hyvää tuuri. nyt on eri juttu. Otetiin vakituisia paljon ja töitä ei riitä, lomautetaan paljon..Uskon jos kokeilisit nyt mennä sinne, niin lähtisit pois 2 tai 3 viikon päästä, sulla ei jäisi käteen mitään ja et pystysi elättää perheesi,kun saisit vain vuokrarahaa ja muihin ei riitäisi. Mene siis nyt kokeilemaan ja varmasti muutat mielipitesi.