ostamaan kanasalaatin! Olkootkin ilta, en pysty kiristämään pipoa enää! Salaatti on kuitenkin parempi vaihtoehto kuin karkkipussi. Yritän nyt laihduttaa niin, että syön kun on nälkä tai huvittaa, mutta syön pääasiassa salaatteja (joissa sitten jotain proteiinia lisukkeena). Enkä käytä edes salaatinkastikkeita! Luulisi näin laihtuvan! Hips hei! Ja tässä tulee samalla hyvä iltalenkki kun kävelen sinne mäkkäriin ja takaisin :) Ainakin 3km!
Tää lähtee nyt mäkkäriin
iltakurimus
13816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
jos otat "grilled" kanasalaatin, niin siinä on vaan 190kcal.. (ei majoneesia/leipäkuutioita).. eli todella vähän.. Ja se on niin maukas ja namnam.. ;b
ylimääräistä, jos kävelee sen matkan ns. normaalivauhtia. Matkalle kuluu vain 100kcal.
Jos alkaa lipsumaan voi heittää hyvästit laihtumiselle. Kahdessa päivässä se on jo 200kcal,... Silleenhän sitä juuri lihotaan, eli pikkuhiljaa.
Se on aina päivä pois laihtumisesta. Paino alkaa jumittamaan ja yhtä-äkkiä se homma ei enää kiinnostakkaan, kun ei tuloksia tule.
Itse laihdutin kerralla ja olen pysynyt siinä tavoitteessa. En näe muuta tietä oikein mahdollisena. Se menee jojoiluksi muuten.
190kcal on paljon kello 21.00 jälkeen minun mielestäni, jos muka laihduttaa.
> 190kcal on paljon kello 21.00 jälkeen minun mielestäni, jos muka laihduttaa.
Itse painotan syömiseni nimenomaan iltaan, ja klo 21 jälkeen tulee syötyä 200-300 kaloria useimpina iltoina.
Silti laihdun tehokkaasti, koska päivän kokonaiskalorimäärä jää alle kulutukseni.
Ei kelloon katsomalla laihdu. Sama se on mihin aikaan syö kun ei syö yli kulutuksen ja laihduttaessa syö alle kulutuksen.. Helppoa ku heinän syönti...
"Yritän nyt laihduttaa niin, että syön kun on nälkä tai huvittaa,"
Ei kun mäkkäriin illalla aina kun huvittaa ja kun on nälkä.
En väitä että aloittajan asenteella laihtuu; kommentoin ainoastaan tuota vastausta jossa annettiin ymmärtää että kaikki esim. klo 21 jälkeen tapahtuva syöminen on pahasta.
Tämän varsin yleisen harhakäsityksen ("laihduttaja ei voi syödä illalla") halusin oikaista.
Klo 21 jälkeen voi vetää vaikka 1000 kaloria, jos siihen asti ei koko päivänä ole syönyt mitään.
ei ole väliä syökö kalorit aamulla päivällä vai illalla - tärkeintä on että syö vähemmän kuin kuluttaa. itse syön yleensä vasta illalla n. klo 20 kunnon illallisen eli noin 500kcal ja bmi on hieman alipainon puolella. et revi siitä mummeli ;P
laihduttajalle sitä iltasyöntiä. Enkä kuntoilijalle varsinkaan. Siinä iltasyönnissä ei mene mikään oikein.
Ensiksikin jos laihduttamisesta puhutaan, on se paras tehdä muuttamalla elintapoja. Muu on jojolaihduttamista. Eli parasta on alkaa kuntoilemaan, koska silloin myös kunto nousee laihtumisen mukana. Kuntoilu taas onnistuu syömällä siten, kuin kuntoilijan pitää syödä. Ei missään nimessä esim. illalla vain.
Aamulla kunnon aamupala. Päivällä sellaiset ruuat ja välipalat, jotka tähtää illan kuntosuoritukseen. Samalla olet koko päivän oikeassa vireessä. Eli et ole väsynyt. Olet parhaassa vireessä, kun sitten treenaat illalla ja se sujuu helposti. Eli jaksat ja sitä ei tarvitse vääntää itkun kanssa ja lisäksi kaloreita kuluu. Kaloreita kuluu liikuttaessa sitä enemmän, mitä enemmän liikut ja mitä kovempi on teho.
Treenin jälkeen normaalit palauttavat ruuat. Jaksat niiden avulla treenata seuraavanakin iltana, jne. Sen jälkeen ei illalla voi edes syödä, koska tulee liikaa kaloreita ja se on sitä mässäilyä sitten.
Mutta jokainen tekee miten haluaa, mutta ruoka on periaatteessa ihmisen polttoainetta. Polttoaine pitää tankata järkevinä ajan kohtina, muuten mm. kuntoilu ei suju ja on koko päivän väsynyt. Verensokerit on nollilla, jne. Laihduttaa voi laiskottelemallakin ja siihen tuo periaatteesi toimii, muttei pitkänjänteen elämäntapa remonttiin, koska kuntoilu menee mahdottomaksi. Tietty joku voi makeilla, että kuntoilukin sujuu, kun on koko päivän syömättä ja menee treeneihin illalla. Mättää sitten myöhään illalla vasta ruuat. Enpä usko ikinä sellaiseen kuntoiluun. Se on järjenvastaista, jos ihminen jaksaa ilman ruokaa tehdä urheilusuorituksia. Mihin sitä ruokaa sitten enää ihminen tarvitsisi? Se menee kuntosalilla lorvimiseksi tms., millä ei ole mitään tekemistä kuntoilun kanssa. Yö syönnillä menee lisäksi yö unetkin sanoisin ja se väsyttää vielä lisää ...
En keksi kuin huonoja asioita iltasyönnistä.
Olen täysin samaa mieltä.
Kyllä illallakin saa syödä jos se sisältyy päivän kalorimääriin, eikä ole ylimääräistä syömistä ; mutta riippuu siitä kuntoileeko vai ei. Jos kuntoilee, on sen jälkeen syötäväkin sopivasti, että elimistö saa polttoaineen jonka se kulutti kuntoilussa. mutta voi silti illaksikin jättää jotain, jos on tottunut siihen että illallakin on jotain saatava.
Mutta jos on paljon ylipainoa, esim. painaa yli 100 kiloa, ja ikääkin ehkä on enemmän kuin 25-30, eikä ole kuntoillut aikoihin, tai koskaan, niin pitää aloittaa pienellä liikunnalla, eikä hirveällä treenillä.
Jos haluaa laihtua ja ylipainoa on paljon on viisaampaa aloittaa ruokavaliosta ja liikunta hyvin pikkuhiljaa. Alussa se ei ole lainkaan välttämätöntä, ennenkuin saa painonsa jonkun verran laskemaan että liikunta alkaa sujua kevyemmin.
" Mutta jos on paljon ylipainoa, esim. painaa yli 100 kiloa, ja ikääkin ehkä on enemmän kuin 25-30, eikä ole kuntoillut aikoihin, tai koskaan, niin pitää aloittaa pienellä liikunnalla, eikä hirveällä treenillä.
Jos haluaa laihtua ja ylipainoa on paljon on viisaampaa aloittaa ruokavaliosta ja liikunta hyvin pikkuhiljaa. Alussa se ei ole lainkaan välttämätöntä, ennenkuin saa painonsa jonkun verran laskemaan että liikunta alkaa sujua kevyemmin. "
Juuri näin , liikunta ei ole pakollista , tekee kuitenkin gutaa kaikinpuolin . Kävely , varsinkin alussa , tekee gutaa .
Tekee toki hyvää, mutta korostan, ei ole pakollista. Varsinkin miehistä kuulee usein kun ne alkavat laihduttaa, että ne lähtee heti 10 km lenkille tai kuntosalille vetämään hirveät treenit, josta paikat kipeytyy ja sitten kyllästyy heti alkuunsa.
Mutta vaikka ihan vartin kävelyt on parempi kuin ei mitään ja pieni liikunta pistää aineenvaihdunnan liikkeelle.
Moni vitamiini ja muu hyödyllinen - esim. karotenoidit - vaatii rasvaa imeytyäkseen.