elävältä lampaalta ilman kivun lievitystä jottei hyönteiset pesisi...jestas mitä kaikkea sitä eläinparoille tehdään ihmisen ahneuden tähden!!! Ruotsissa sentään asiasta nousi kohu ja kyseistä villaa on alettu boikotida...suomessa sen sijaan kuulemma hyväksytään kyseinen menetelmä? IHANKO TOTTA!?!? Kuka sen täällä hyväksyy? Kuluttajat tuskin jos tietäisivät ja hyvä että nyt tietää...ei muuta kun laajempaan tietoisuuteen vain kaikki eläinrääkkäykset niin johan niihin aletaan puuttua...ongelma on nimenomaan se ettei tavallinen tallero useinkaan tiedä mistä hänen villapaitansa on peräisin!!
http://www.mtv3.fi/uutiset/45min/jaksot.shtml?619429
http://www.mtv3.fi/uutiset/45min/jaksot.shtml?619429
Vastaukset 5
Vanhimmat
Väilittömästi kaikki ne villatuotteet poikottiin, myös SUOMESTA!
On järjetöntä meininkiä, muka sivistyneiltä ihmisiltä.
Minäkin oon aina pitäny Australialaisia maailman parhaimmistoon kuuluvina, mutta nyt POMPSAHTI.
Vaikka itsekin metsästän, niin tuo on LIIKAA.
SAATANA eläviä eläimiä rääkätään IHAN TURHAAN.
Vittu, kun tästä koneesta, ei saa riittävän suuria KIRJAIMIA aikaan.
Maailman kokoinen HALOO tuosta idioottien touhusta ON NOSTETTAVA. -JA ÄKKIÄ, SITTENKIN!
Merinovillan osto loppui sitten tähän.
Todella kamalaa ja julmaa eläinten kidutusta tuolla. Mielestäni pitäisi saada -heti- loppumaan, toivottavasti kansainvälinen painostus lopettaa pian koko touhun. Tai jotain. Kuinka nykyään voi olla tällaista enää?
En tule koskaan ostamaan kyseistä villa lajiketta, tämä on ihan liikaa.
Kyllä loppui minultakin merino-villan käyttö ja osto. Pitäähän sitä jokin inhimillisyys olla meillä ihmisillä, ettei eläimiä saa satuttaa eikä kiduttaa.
laitan boikottiin, ei mitään lammastuotteitä pääsiäiseksi. On se p.....e kumma, miten sivistysmaissakin rääkätään eläimiä ja kaikki yritetään kuluttajalta salata. Kovat rangaistukset vain avuttomien eläinraukkojen rääkkääjille, kyllä pistää vihaksi!