Venytyskorusta

Olisin kiinostunut ottamaan venytyskorun, koskaan ennen ei oo ollu.. Mikä olis hyvä alotuspaksuus korussa?
6522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Itsellä on venytys jo hyvässä vauhdissa. 4mm tuli viimeviikolla täyteen. Jos sinulla on 1.2mm reikä(normaali korvakorun reikä) niin suosittelen aloittamaan lävistyskorulla, joko 1.6mm tai 2mm. Ja siitä sitten n. 1mm kuussa aina isommaksi. Se on suositeltava tahti jos haluaa vielä palauttaakkin korvansa entisen näköiseksi. Ja venytyksen aikana korva ei saisi repeytyä kertaakaan, joten maltillista venyttämistä. Kyllä se takaisin sitten itsensä maksaa kun reikä on siisti ja palautuukin nätisti.

Äänestä
  • eivät ne aivan täysin normaaleiksi palaudu... kyllä siihen aina jälki jää, poikakaverilla oli 8mm venytykset mutta otti pois kun intti kutsui, nyt siihen on jäänyt semmotteinen 3mm reikä eikä se siitä tunnu pienenmmäksi menevän... itsellä on 6mm koska on halua mitään himosuuria, katsotaan sitten joskus jos otan pois että kuinka käy, taitaa käydä aika huonosti sillä venytystahti oli milli viikossa... :D
    ketjun aloittajalle viellä kannattaa tarkasti miettiä haluatko todella alkaa venyttämään korvaasi/korviasi, koska joskus sen palautumisen kanssa voi olla vähän niin ja näin, jotkut sanovat että 6-8mm ja jotkut että 10mm on se raja jonka jälkeen reikä ei enää palaudu aivan normaaliksi.

    Äänestä

täältä löytyy sarja venytykseen, kannattaa kysyä myös pienempää kokoa aluksi, sieltä voi löytyä. Kirurgiterästä materiaalina kannattaa varoa siinä on paljon nikkeliä ja se aiheuttaa nikkeiallergian.

Äänestä

No itse aloitin ihan 4 millisellä venytyspuikolla eikä sen pistämiseen korvaan menny ku jotain 5 minuuttia eikä revenny. Venytin jopa 8 milliin saakka mut sit päätin ottaa pois, ja pistin 5 millisen spiraalin ja hyvin on voinu.

Äänestä

joo ite alotin toiseen korvaan tolla 1.6mm. oli hiukka ongelmia, ku oli ollu akuheen pieni koru siinä korvassa.toinen korva oli huomattavasti helpompi kun olin pitäny jonkun aikaa sitä alkuperästä alotuskorvista siinä(jooka nyt on vähän isompi). nyt toinen on tossa 8mm. ainakin 10mm vielä aattelin, toinen 4mm. talvella vaa vähän inhottaa toi ku korvaa pitää rasvata ni usein.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iita33 kirjoitti:

Olisin kiinostunut ottamaan venytyskorun, koskaan ennen ei oo ollu.. Mikä olis hyvä alotuspaksuus korussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu