Saisin vuorotteluvapaan paikan ensi lukuvuodeksi. Siis vakinainen ope menee vuorotteluvapaalle ja minä ilmeisesti vuorottelen hänen kanssaan.
Aivan uusi juttu mulle. Jäi kysymättä (enkä enää saa kiinni) että mitä tämä nyt oikein tarkoittaa. Teemmekö vuoroviikoin töitä, vai? Joka toinen päivä vai minä yhden kuukauden, hän toisen? Voiko sen itse päättää millaiseksi vain?
Aivan uusi juttu mulle. Jäi kysymättä (enkä enää saa kiinni) että mitä tämä nyt oikein tarkoittaa. Teemmekö vuoroviikoin töitä, vai? Joka toinen päivä vai minä yhden kuukauden, hän toisen? Voiko sen itse päättää millaiseksi vain?
Vastaukset 5
Vanhimmat
siis sinä tuuraat tätä vakinaista opettajaa yhden vuoden jos vuoden ajasta olette puhuneet. Muutoin se voi olla mikä tahansa yli 90pv kestävä aika, enintään vuosi. Työ on sinulle kokopäivä työtä ja joka viikko kuussa.
Ok, mä luulin että työssä vuorotellaan nimensä mukaisesti, tyyliin minä teen tämän kurssin ja vakiope toisen. Otan siis hänen töistään osan.
sinä oikeasti noin tyhmä vai oliko tämä huono provo...
Vuorottelu sovitaan hyvinkin erilaisin järjestelyin työpaikkakohtaisesti. Kaikki nuo esittämäsi vaihtoehdot ovat mielestäni mahdollisia. Yleensä kuitenkin niin, että, se joka on poissa päivän, on koko päivän poissa. Yleensä vuorottelujaksot ovat pitempiä. Tyyliin 3 viikkoa toinen ja 3 viikkoa toinen, tai 3 kk toinen ja 3 kk toinen.
Monet pitävät kuitenkin esim. kokonaisen vuoden kerrallaan "lomaa", jolloin vuorottelija on tapauksessani ikään kuin vain tavallinen sijainen.
Ensilukemalta tekstistäsi tuli sellainen olo, että varsinainen opettaja on koko lukuvuoden poissa, jolloin sinä sijaistat kaikki hänen työnsä.
Outoa, ettei haastattelussa kerrottu tarkemmin. Kysy asiaa koululta. Täytyyhän sinun kuitenkin jossain vaiheessa saada lukujärjestys kaikesta opettamastasi, joten voit aivan hyvin nyt jo tiedustella, milloin lukujärjestyksen saadaan, tai tiedetäänkö nyt jo jotain alustavaa niistä.
Nämä viestit ovat jo vanhoja, mutta pakko vastata. Vuorotteluvapaalla ei mene työt vuorotellen, vaan se on nimeltään osa-aikalisä. Vuorotteluvapaan aikana sijaisuus on yhtäjaksoinen ja pitempi. Tässä edellinen ja ilmeisesti myös aloittaja on sekoittanut nämä kaksi asiaa keskenään,inhimillistä, jos ei ole perehtynyt asiaan aiemmin. Katsokaa www.mol.fi, siellä on oikeaa tietoa.