17 avointa hakemusta sekä nettihakumuksia kesätöihin. Milloin yleensä työpaikoilta rupeavat soittamaan ja kutsumaan haastatteluihin? Maalis-huhtikuussa? Nyt jo pieni paniikki että saankohan mä kesätöitä ollenkaan kun ei ole vielä kuulumut yhdestäkään paikasta mitään. Joko teitä on kutsuttu haastatteluihi tai joko on kesätyöpaikka tiedos?
mä olen
lähetellyt yhteensä
7894
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vastaukset olen yleensä työhakemukseeni saanut jopa seuraavana päivänä, mutta jos kahteen viikkon ei ole mitään kuulunut, niin tuskin kuuluukaan.
Uskoisin että vaikuttaa hyvin paljon se mihin olet hakenut. Itse tiedän aika paljon meille (kohtuullisen pieni yritys) kesätyöpaikan hakijoista, ihan vuosien ajalta. Työpaikat laitettu jo hakuun mutta haku aika on tämän kuun loppun. Hakemuksia otetaan koko ajan vastaan ja toinen omistajista lomalla vielä tämän viikon. Hakemuksia aletaan käsittelemään vasta viikon kuluttua.
Onnea kesätyön hakuun!!
kauppoihin töihin. Alkaa vaan jo hieman huolestuttaa että entäs jos en saakkaan mistään kesätöitä. Miten helppoa on edes päästä kauppaan töihin jos ei ole oikeastaan aikaisempaa työkokemusta kuin kahden viikon työharjoittelusta? ja kassa kokemusta ei lainkaan.
Luulisin et kassalle vaikea päästä jos alaikäinen. Ei voi myydä tupakka tai alkoholi tuotteita.
ole kun täysi-ikäinen olen, mutta aiempaa kassa kokemusta mulla ei sitten ole lainkaan.
Jos ei siis aiempaa kokemusta ole yhtään kaupan alan töistä niin on vaikeaa. Tietenkin suhteet ja oma aktiivisuus vaikuttavat paljon. Sinuna kehottaisin kyllä soittamaan tai ottamaan muuten lähempää kontaktia työpaikkoihin. Uskon, että pelkillä hakemuksilla yms. pärjäävät vain ne joilla on suhteita tai jonkinlaista työkokemusta.
Eli siis rohkeasti osoittamaan, että olet aktiivinen ja todella sovit ihmisläheiseen työhön :)
Kannattaa hakea henkilöstövuokrausfirmoihin ,esim Opteam tai Staffpoint. Molemmat kouluttavat henkilöstöä kassalle, kunhan vain on täysi-ikäinen. :) Varmasti pääsee paremmin näiden kautta töihin kuin ilman kokemusta suoraan kaupasta kysymällä. Onnea kesätyönhakuun!