YH-nainen kumppaniksi

Mitä kokemuksia suhteesta yhÄitiin ? Varsinkin jos ei itsellä kokemuksia lapsista. Miten paljon lapsi vie aikaa suhteelta ? Mies on ilmeisesti aina ikuinen kakkonen ?
474994
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 47

Vanhimmat

YH-äippä kelpaa vain kassien tyhjennykseen. Ei muuhun. Paitsi jos olet luuseri höynä. FAKTA.

Äänestä

Ensinnäkin minkä ikäisiä lapset ovat? Kuinka heidän asuminen on hoidettu eli onko oma isä ollenkaan kuvioissa vai onko ehkä viikko/viikko järjestely. Nämä vaikuttavat tosi paljon siihen mitä kysymykseen vastaan.

Olen deitannut yh-äitejä ja toisetn kanssa homma on mennyt karille lasten tai yh äidin tai x:än takia. Toisten kanssa pelkästään keskenäisestä yhteensopimattomuudesta.

Äänestä
  • Ymmärtääkseni osan ajasta isänsä luona. Mutta pitääkö vielä olla "lasten hyväksyntä" mahd. suhteelle ?

    Äänestä

  • ap kysyjä kirjoitti:

    Ymmärtääkseni osan ajasta isänsä luona. Mutta pitääkö vielä olla "lasten hyväksyntä" mahd. suhteelle ?

    Niin mitä alle kouluikäinen piltti oikeasti ymmärtää koko tilanteesta - tottakai heillä on tunteita ja myös osaavat niitä ilmaista. Mutta aikuisten välinen suhde on aina aikuisten välinen suhde - ei lapsila ole kysytty myöskään lupaa vanhempien eroon.

    Ole oma itsesi älä ala kasvattamaan toisen lapsia älä ole varaisä, sitä lapset eivät tavitse. Ole turvallinen aikunen.

    Sen verran neuvoisin vielä että sanoipa lasten äiti mitä tahansa niin älä ala seurustelemaan lasten kanssa ennekuin olet varma että haluat olla heidän äidin kanssa muutakin kuin irtosuhteessa.

    Äänestä

Omassa tuttavapiirissä olen ollut huomaavinani, että useimmiten "lapselliset" pariutuvat keskenään. Mutta tiedän joitain suhteita, jotka ovat kestäneet vaikka vain toisella on ollut lapsia. Sukupuolineutraalisti puhuen, sillä onhan miehilläkin lapsia. :)

Äänestä
  • Itse olen seurustellut parin yh-kanssa, olen sitä mieltä henk.koht, että 1 lapsi menee vielä, mutta jos alkaa olla enempi en lähtisi kelkkaan mukaan.
    Olin todella rakastunut tähän toiseen daamin, mutta ilmeisesti hän ei minuun sillä hän ei missään vaiheessa esitellyt minulle lastaan, vain silloin sain mennä hänen luokseen, kun lapsi oli isällään tai nukkumassa.
    Myös tapaamiset kestivät yleensä sen pari tuntia, kun vahdin sai hommattua. Myöhemmin paljastui, että hän palasi exän kanssa yhteen, että tämä riskitekijä on aina olemassa, kun yhteinen muksu on kiksautettu. Muutama kaveri on myös seurustellut yh- kanssa, mutta kokemukset olivat päin vastaisia kuin minulla, heti yritetiin vääntää isää lapsille, ota nyt tästä selvää, mutta jos tykkäät niin anna mennä!

    Äänestä

  • mies80... kirjoitti:

    Itse olen seurustellut parin yh-kanssa, olen sitä mieltä henk.koht, että 1 lapsi menee vielä, mutta jos alkaa olla enempi en lähtisi kelkkaan mukaan.
    Olin todella rakastunut tähän toiseen daamin, mutta ilmeisesti hän ei minuun sillä hän ei missään vaiheessa esitellyt minulle lastaan, vain silloin sain mennä hänen luokseen, kun lapsi oli isällään tai nukkumassa.
    Myös tapaamiset kestivät yleensä sen pari tuntia, kun vahdin sai hommattua. Myöhemmin paljastui, että hän palasi exän kanssa yhteen, että tämä riskitekijä on aina olemassa, kun yhteinen muksu on kiksautettu. Muutama kaveri on myös seurustellut yh- kanssa, mutta kokemukset olivat päin vastaisia kuin minulla, heti yritetiin vääntää isää lapsille, ota nyt tästä selvää, mutta jos tykkäät niin anna mennä!

    Elämäni suurin rakkaus oli 3-v pojan äiti, mutta eronsa jälkeen ei sitten sitoutuminen kiinnostanutkaan vaan joka viikonloppuinen baarirumba, kakkoseksihan siinä jäin.

    Äänestä

  • Mutta jos pahaksi onnekseen menee ihastumaan yh-naiseen (loistava tyyppi). Vastaavanlaisia sinkkunaisia ei vaan ihan joka kadunkulmassa tule vastaan.

    Äänestä

  • alkup kysyjä kirjoitti:

    Mutta jos pahaksi onnekseen menee ihastumaan yh-naiseen (loistava tyyppi). Vastaavanlaisia sinkkunaisia ei vaan ihan joka kadunkulmassa tule vastaan.

    Ehkä kannattaa kokeilla? Sillä sen vaan tietää. Tiedän kyllä lapsettomia naisia ja miehiä, jotka ovat löytäneet onnen lapsellisen puoliskon kanssa.

    Äänestä

Sinusta. Minä minä minä -ihmiset tuntevat varmasti itsensä syrjityksi, olivat lapset omia tai vain toisen.

Minun pari seurustelua ovat kaatuneet kyllä naisen menneisyyden peikkoihin. Toiseen näistä ehdin itse jo aikalailla rakastumaan ja saman tien suhde olikin loppu. Tiesin kyllä että hänen eronsa oli ollut myrskyinen ja puolivahingossa sain selville etten ihan ensimmäinen ollut eron jälkeen vaan täsmälleen samanlaisia muutaman kuukauden suhteita oli ollut jo useampia.

Äänestä
  • Mulla on samanlaisia kokemuksia yh-äideistä. Tavallaan heidän epäluulo ja huonot kokemukset ovat esteenä suhteen syventymiseen. Uusi mies saa kokea nahoissaan vanhan tekemät väärydet.

    Juuri tälläisen seurustelumallin takia laiton aikaisempaan viestiin että lapsia ei pidä tavata ja tuoda yhtälöön ennenkuin on täyttä varmuutta siitä että suhde kestää - voitte vain kuvitella kuinka sekaisin peini lapsi on kun parin kuukauden välein ovesta astuu uusi mies johonka pitää tutustua.

    Äänestä

Lapset ovat ykkösiä aina.

Olivat ne omiasi tai jonkun muun. Lapset ovat aina ykkösiä.

Myös yh-nainen on kakkonen omassa järjestyksessään lapsilleen. Tässä suhteessa siis hänen kanssaan oleminen on tasaveroista. Yh-nainen ei ole se "ykkönen" lastensa kanssa - vaan ne lapset ja heidän tarpeensa ovat ainoa ykkönen kuviossa.

Samoin tulisi olla jos menet lapsettoman kanssa yhteen ja saat lapsia. Sekä sinä että kumppanisi olette kakkosia. Te heräätte keskellä yötä kun lapsi itkee, lapsi ei jousta - vaan vanhemmat joustavat. Lapsi ei kysele että "sopiiko tämä?".

Tämä tulisi tajuta. Liian moni haluaa olla vanhempanakin se lapsi josta huolehditaan. Liian moni menee parisuhteeseen passattavaksi, olemaan se "ykkönen". Kaikki nuo suhteet ovat huonoja ja ankeita väistämättä jollekulle osapuolelle.

Aikuinen on lapseen nähden kakkonen. AINA.

Lapsi vie aikaa suhteelta sen minkä vie. Älä anna Yh-naiselle lahjaksi kallista kaulaketjua. Anna hänelle lahjaksi Mannerheimin lastensuojeluliiton lapsenvahti 5 tunniksi. Saat naisen ehdottoman huomion tuoksi ajaksi takuuvarmasti.

YH-vanhempien tai muutenkin vanhempien kanssa suhteet kehitetään tietenkin normaalia pidemmällä aikajäntellä koska lapset ottavat omansa. Niin ne ottavat osansa takuuvarmasti sitoutumattomilta pareilta mutta jälkijunassa; silti problematiikka on täsmälleen sama (parisuhteen ylläpidon suhteen).

Asia ei ole vaikea itseasiassa. Se pitää vain tajuta. Kannattaa alkaa miettiminen siitä että mikä on vanhemman rooli tässä kuviossa, kuinka velvoittava se on.

Nainen joka tulee minun elämääni ei ole myöskään "ykkönen". Minun omat lapseni ovat ykkösiä. Ykkösiä minun itseni suhteen ja myös kumppanini. Se ei tarkoita etteikö aikaa ole tai sitä pystytä järjestämään... Mutta se tarkoittaa velvoitteen määrää ja laatua.

Äänestä
  • Miten noin fiksu mies kirjoittelee sinkut palstalla. Luulisi tuolla olevan vaikka kuinka monta ottajaa noin mukavalle miehelle. Toi oli kiva oivallus että ostaa lapsenvahtipalveluja, tulisi monelle yh:lle todella tarpeeseen. Joskus toi deittailu todella kaatuu siihen että mihinkä lapset laittaisi kun haluaisi tavata kivaa miestä. Ne lapset kuitenkin pitää hoitaa ensin ja sitten jos aikaa jää niin sit sitä voi antaa toiselle sukupuolelle. Jos et hoida lapsiasi niin sossutätit kyllä sit tekee sen jossain vaiheessa....

    Äänestä

  • yh myös kirjoitti:

    Miten noin fiksu mies kirjoittelee sinkut palstalla. Luulisi tuolla olevan vaikka kuinka monta ottajaa noin mukavalle miehelle. Toi oli kiva oivallus että ostaa lapsenvahtipalveluja, tulisi monelle yh:lle todella tarpeeseen. Joskus toi deittailu todella kaatuu siihen että mihinkä lapset laittaisi kun haluaisi tavata kivaa miestä. Ne lapset kuitenkin pitää hoitaa ensin ja sitten jos aikaa jää niin sit sitä voi antaa toiselle sukupuolelle. Jos et hoida lapsiasi niin sossutätit kyllä sit tekee sen jossain vaiheessa....

    eikä Kakkonen! Ei lasta saa vetää ykköseen eikä kakkoseen. Huomioikaa tämä YH-spedet!

    Äänestä

  • Känni-Roope kirjoitti:

    eikä Kakkonen! Ei lasta saa vetää ykköseen eikä kakkoseen. Huomioikaa tämä YH-spedet!

    känniroopen juttua, mutta yleensäkin nuo känniroopet on helvetin ärsyttäviä baareissa ja muualla, ovat omasta mielestään hauskoja läpänheittäjiä, mutta todellisuudessa ärsyttäviä paskanjauhajia.
    Vittu mikä huumori pläjäys taas känniroopelta, osaisi edes olla hiljaa.

    Äänestä

  • että Sinä olet viisas Mies. Miksi et ole minun mieheni ; )

    Äänestä

  • Tilanteesta, yksipuolisen, toki sanoissasi on totuuden siemen, mutta karkoitat niillä kyllä juuri ne lapsettomat miehet pois yrittämästä onneaan kiinnostavan naisen kanssa.

    Lapsi toki on tärkeä, mutta naisen elämässä on monia osuuksia ja hänelle tärkeää on myös toimiva ihmissuhde jotta jaksaisi ne lapsetkin hoitaa mallikelpoisesti. Uutta kumppania ei sovikkaan isäksi istuttaa, eikä vaatiakkaan häneltä sellaista vaan toimivat ihmis-suhteet on aina monipuoliset ja siihen kuuluu monenmoisia läheisiä.

    Liian yksitoikkoisella korostamisella "sinun eronneen isän kannalta ajatellen" tai uuden miehen vain itsensä kannalta ajatellen, äidin yrittäminen luovia lasten/uuden rakkaansa kera ei voi mikään kohdata. Kyllä ihmissuhteet voivat ihan luonnikkaitakin ja sujuviakin olla, ilman liiallisia sääntöjä. Ihmisiä me vain ollaan ja välillä erehtyväisiäkin.

    Äänestä

  • suomalaisnaisia sitten!? Viimeinen asia jonka minä haluan kuulla miehen suusta on että tulen olemaan aina kakkonen!Mies joka heittää naisen jo ennen suhteen alkua kellarikerrokseen kun omat lapset ovat siellä ykkösessä ei tiedä tasa-arvoisesta parisuhteesta mitään. Etsi itsellesi joku ikuisena kakkosena viihtyvä yh-äiti mutta älä vain tule sinkkupiireihin tuhlaamaan itsenäisten sinkku-naisten aikaa.

    Äänestä

  • ainakaan kirjoitti:

    suomalaisnaisia sitten!? Viimeinen asia jonka minä haluan kuulla miehen suusta on että tulen olemaan aina kakkonen!Mies joka heittää naisen jo ennen suhteen alkua kellarikerrokseen kun omat lapset ovat siellä ykkösessä ei tiedä tasa-arvoisesta parisuhteesta mitään. Etsi itsellesi joku ikuisena kakkosena viihtyvä yh-äiti mutta älä vain tule sinkkupiireihin tuhlaamaan itsenäisten sinkku-naisten aikaa.

    Se vaan on niin, että omat biologiset lapset on *aina* ylitse muiden asioiden. Piste.

    Sitä ei lapseton voi ymmärtää. Sen vuoksi se pitää edes tiedon tasolla olla päässä, muuten tulee epärealistisia odotuksia. Lapset vain on hoidettava kun niitä on hankkinut. Toisen aikuisen voi jättää omiin oloihinsa tarvittaessa, mutta lasta ei vain voi.

    Se ei ole ajan tuhlaamista jos tutustuu mielenkiintoiseen ihmiseen. Se on, jos ei ymmärrä reunaehtoja. Tasa-arvoisen suhteen määritelmä on kahden aikuisen välinen asia, ei niinkään jotain, joka olisi pois jommaltakummalta. Mietipä sitä.

    Äänestä

  • on ihmeissään kirjoitti:

    Se vaan on niin, että omat biologiset lapset on *aina* ylitse muiden asioiden. Piste.

    Sitä ei lapseton voi ymmärtää. Sen vuoksi se pitää edes tiedon tasolla olla päässä, muuten tulee epärealistisia odotuksia. Lapset vain on hoidettava kun niitä on hankkinut. Toisen aikuisen voi jättää omiin oloihinsa tarvittaessa, mutta lasta ei vain voi.

    Se ei ole ajan tuhlaamista jos tutustuu mielenkiintoiseen ihmiseen. Se on, jos ei ymmärrä reunaehtoja. Tasa-arvoisen suhteen määritelmä on kahden aikuisen välinen asia, ei niinkään jotain, joka olisi pois jommaltakummalta. Mietipä sitä.

    Itse näen asian taas niin että en halua olla "äitipuoli". En halua olla elämässäni "puolikas" mitään. Olen kokenut yhtä sun toista, ihmisten menetyksiä ja pettymyksiä ja katson olevani vahva ihminen. En tietenkään mikään supernainen vaan jopa ikääni katsoen melko tyttömäinen.
    Mutta mikä tulee yh-isän kanssa seurusteluun niin aion karttaa sellaista kokonaan jos vain pystyn. Tunteille ei tietenkään voi mitään. Jos elämääni tulisi lapsi miehen kautta, siis toisen naisen synnyttämä, minä en olisi lapselle se tärkein huoltaja ja minä kun HALUAN olla se joka kantaa vastuun, kasvattaa ja viettää aikaa lapsen kanssa. Eli suhteessa yh-isän kanssa olisin kakkonen miehelle ja lapselle. Se ei minulle sovi. En halua olla pätkätyöläinen kun voin saada koko viran ja kaiken sen mitä se antaa. Iloineen ja suruineen.
    Minusta tämä ei ole itsekästä. Tunnen itseni sen verran hyvin että tiedän haluavani olla se joka todellakin kantaa vastuuta suhteesta ja lapsesta eikä ole lapsen elämässä se "puolikas". Ja turha sanoa että kyllä äitipuoli kantaa myös vastuuta. Jotkut naiset ehkä pystyvät olemaan nokat vastakkain lapsen oikean äidin kanssa mitä kasvatustapoihin tulee. Minä en. Mitä voi äitipuoli, iskän tyttöystävä, tehdä kiistatilanteessa lapsen oikean äidin kanssa? Ei mitään! Tämän takia on hyvä että yh:t pariutuvat keskenään ja ihmiset joille kerta on ensimmäinen keskittyvät toisiinsa. Suhde on paras aloittaa kaksistaan ja ehkä joskus siitä suhteesta versoaa kolmas.

    Äänestä

kakkonen, kolmonen, tai nelonen, riippuen paljonko lapsia on. Siinä vaiheessa on syytä miettiä tarkkaan mihin soppaan lusikkansa laittaa. Kummallista kyllä, yh vaatii yleensä että hänen on oltava ykkönen toiselle osapuolelle. Olisi parempi, että lapselliset etsivät kaltaisiaan ja lapsettomat samoin.

Äänestä
  • Oot oikeassa että mies tulee vasta lasten jälkeen mutta niinhän se meneekin.
    Jos nainen joutuisi avioliitossa valitsemaan niin siinäkin mies jäisi lasten jälkeen.

    Tuossa oon samaa mieltä että yh-äiti vaatii mieheltä ykkössijaa vaikka miehellekin omat lapset on etusijalla että tosi kummallista.

    Kun pelinsäännöt ja marssijärjestykset sopii keskenään etukäteen niin minä ainakin ottaisin mieluummin yh-äidin kuin lapsettoman sinkkunaisen.

    Äänestä

  • kokenut mies. kirjoitti:

    Oot oikeassa että mies tulee vasta lasten jälkeen mutta niinhän se meneekin.
    Jos nainen joutuisi avioliitossa valitsemaan niin siinäkin mies jäisi lasten jälkeen.

    Tuossa oon samaa mieltä että yh-äiti vaatii mieheltä ykkössijaa vaikka miehellekin omat lapset on etusijalla että tosi kummallista.

    Kun pelinsäännöt ja marssijärjestykset sopii keskenään etukäteen niin minä ainakin ottaisin mieluummin yh-äidin kuin lapsettoman sinkkunaisen.

    Niin...yh-äitinä tykkään eniten yh-iskistä. Ne ymmärtää lasten päälle :). Tietenkin yhteiselon sovittaminen vaatii enemmän...eihän sitä voi äkkiseltään vaikkapa muuttaa toisen luokse...suhde vaatii joustavuutta, ymmärrystä ja suunnittelua.

    Äänestä

  • parhaita kirjoitti:

    Niin...yh-äitinä tykkään eniten yh-iskistä. Ne ymmärtää lasten päälle :). Tietenkin yhteiselon sovittaminen vaatii enemmän...eihän sitä voi äkkiseltään vaikkapa muuttaa toisen luokse...suhde vaatii joustavuutta, ymmärrystä ja suunnittelua.

    äkkiseltään toisen luo, harvalla on 450m2 talo, jossa vapaana 2-6 huonetta. Vaikeeta, vaikeeta....

    Äänestä

  • Lapsettomana miehenä etsin vain lapsetonta naista, jonka kanssa voi sitten aikanaan perustaa perheen, jos siltä tuntuu. Kyllä sillä on merkitystä, että voi aloittaa suhteen/perhe-elämän puhtaalta pöydältä, jossa molemmat tuntevat olevansa samassa tilanteessa, eikä toiselta vaadita mahdottomia.

    YHn tapauksessa lapseton tulee aina olemaan ulkopuolinen, jolla on vain velvollisuuksia. Ja kuka haluaa suhteeseen, jossa eksät ja niiden suku pyörii kuvioissa ? Sopassa on helposti liian monta hämmentäjää, joten kiitos ei...

    Äänestä

Seurustella niiden kanssa ei kuitenkaan kannatta, sillä silloin sotkeutuisi niiden sotkuiseen elämään. lapsiin ja niiden isiin.

Itselläni on neljä YH:ta vakihoitoina ja heiltä kaikilta saan sellaista seksiä, että en ole moista ikinä parisuhteessa kokenut. Uskon kuitenkin että se riemu loppuisi heti jos ryhtyisin parisuhteeseen yhden kanssa näistä. Lisäksi täytyy muistaa että neljä naista on aina parempi kuin yksi

Äänestä
  • Työntö-Lasse and I approve this message!

    Äänestä

  • YH:n ainoa pääoma on seksuaalinen pääoma. YH:n kannatta yrittää pistää sängyssä parastaan, jotta mies jäisi koukkuun. Seksi on yh:n ainoa keino yrittää sitoa mies.

    Moni YH yrittää myös vanhanaikaista eli tulla raskaaksi ja siten "ottaa miehen". Olen varuillasi panojesi kanssa.

    Äänestä

  • vanha kettunen kirjoitti:

    YH:n ainoa pääoma on seksuaalinen pääoma. YH:n kannatta yrittää pistää sängyssä parastaan, jotta mies jäisi koukkuun. Seksi on yh:n ainoa keino yrittää sitoa mies.

    Moni YH yrittää myös vanhanaikaista eli tulla raskaaksi ja siten "ottaa miehen". Olen varuillasi panojesi kanssa.

    Iloinen, huumorintajuinen, viehättävä, älykäs jne voi kuvata myös yh:ta. Ja toki lapsi on siinä mielessä "rasite", ettei voi mennä minne tahansa, mutta samalla tavalla se on rasite, vaikka hankkisi omiakin lapsia. Se on otettava vaan rikkautena.

    Äänestä

  • neljä paskasäkkiä

    Äänestä

  • yhden naisen mies kirjoitti:

    neljä paskasäkkiä

    ihmisiä. Luuletko olevasi muita parempi?

    Äänestä

  • nimitellä muita kirjoitti:

    ihmisiä. Luuletko olevasi muita parempi?

    YH ei olisi YH, jos olisi alun alkaen ottanut kunnollisen miehen

    Äänestä

  • kunnollinen mies kirjoitti:

    YH ei olisi YH, jos olisi alun alkaen ottanut kunnollisen miehen

    Elämä olisi hirveää tuollaisen miehen kanssa. Parempi yksin.

    Äänestä

  • kunnollinen mies kirjoitti:

    YH ei olisi YH, jos olisi alun alkaen ottanut kunnollisen miehen

    en minäkään olisi yh jos olisin tiennyt vuonna 1988 että mieheni tulee jättämään minut ja lapsemme toisen naisen vuoksi vuonna 2005. Jälkiviisaus on sitten ihanaa, eikö?

    Äänestä

Hämmästyttää tämä yksipuoleinen kirjoittelu yh-äideistä. Maailman historia ei tunne kuin yhden neitseellisen sikiämisen ja sekin on uskon asia johon en tässä ota kantaa. Eikö kaikilla näillä yh-äitien lapsilla ole isä jossain???? Tätä keskustelua ei koskaan käydä näillä palstoilla siten että pohdittaisiin ja väiteltäisiin siitä kannattaako näiden yh-äitien lasten isien kanssa alkaa seurustelemaan ja mitä haittoja siitä on suhteelle. Isät ottakaa enemmän vastuuta lapsistanne joita olette tänne maailmaan tehneet niin heidän yh-äitinsäkin voivat elää täysipainoista elämää ihmissuhteineen kaikkineen...

Äänestä
  • Nythän ap on lapseton sinkku joka on halunut toisetn mielipiteitä yh-naisen suhteen. Olen pahoillani että yh-äidit saavat aina samanlaista kirjoittelua aikaiseksi.

    Toisaalta jos nämä äidit velvoittaisivat isää hoitamaan lapsia esim 50/50 periaatteella niin mikä ettei yh-äitikin voisi olla kuin muut sinkut ainakin osan aikaa. Puhut ilmeisesti omakohtaisesta kokemuksesta isästä joka on "kadonnut" lasten elämästä.

    Mulla suurin osa kokemuksista ollut sellaisia naisia jotka omivat lapset ja isä ei heitä saa ja tapaamisetkin tehdään vaikeiksi - näin myös oma tilanne. Ja silloin on turha ruikuttaa että lapset estävät uuden kumppanin löytämisen.

    Äänestä

Kelaa, elätät toisen siittämää pentua?

Äänestä
  • Muita syitä ?

    Äänestä

Älä missään nimessä harkitse mitään vakavampaa sellaisen tapauksen kanssa. Älä ole tyhmä, kyllä siihen joku syy on miksi se edellinen mieskin on lähtenyt kävelemään, se paljastuu sitten kun olet tutustunut tapaukseen paremmin, ja sitten tahdot lähteä sinäkin.

Äänestä
  • Kaikki tuntemani ns.YH-äidit, ovat kunnon naisia, joiden miehet ovat jääneet kiinni pettämisestä... Onkos se sitten lapsien tai äidin vika, jos isukki ei ole kasvanut aikuiseksi?

    Äänestä

  • mustavalkoisesta ajattelust... kirjoitti:

    Kaikki tuntemani ns.YH-äidit, ovat kunnon naisia, joiden miehet ovat jääneet kiinni pettämisestä... Onkos se sitten lapsien tai äidin vika, jos isukki ei ole kasvanut aikuiseksi?

    Lasketaan yks plus yks:

    Mies pettää -> Saa tauteja. Nussii yh-äitiä josta muksukin -> menet yh äidin kanssa yhteen -> saat taudin.

    EI KIITOS!

    Äänestä

  • hyhhyh. kirjoitti:

    Lasketaan yks plus yks:

    Mies pettää -> Saa tauteja. Nussii yh-äitiä josta muksukin -> menet yh äidin kanssa yhteen -> saat taudin.

    EI KIITOS!

    Voi hemmetti, mitä tekstiä. Olen ollut yh-äiti, nykyään yhteishuoltajuus lapseni isän kanssa, hyvää hyvyyttäni. Ja voin kertoa, että olin sitten yh tai yhteishuoltaja, niin en nussi sen enempää miesten kanssa nyt kuin yksinhuoltajanakaan, enkä ole sen tautisempi, päin vastoin. Olen saanut kerran sukupuolitaudin ja senkin silloiselta mieheltäni, siis lapseni isältä. Kumpi on siis pahempi? Pettävä mies vai yh? Minä kai siksi kun en suostunut katsomaan munallaan ajattelevaa miestä, enkä alistunut huonolle kohtelulle. Ja se en ollut minä joka miehen ajoi pettämään vaan ihan miehen omassa päässä oleva kypsymättömyys olla MIES ja ISÄ! Kun pitää elämässä olla seikkailua. Pannaan oma akka paksuksi ja sitten mennään kavereiden kanssa ryyppäämään ja panemaan muita naisia, niitä sinkkuja...

    Mies pettää -> Saa tauteja. Nussii yh-äitiä josta muksukin -> menet yh äidin kanssa yhteen -> saat taudin -> nussit omaasi ja tartutat taudin vaikkei ole yh-äiti

    tai kuten on käynyt

    Mies pettää -> saa taudin -> Nussii omaa akkaa ja oma akka ei saakaan tautia -> Ukolla vaan tauti ja siinä ei selittelyt auta

    EI KIITOS!

    Äänestä

hyvää kyytiä saa yh mammoilta.sysmästä sain sain taudinkin kaupanpääle.yh eli yhteishyvä.kaikki niitä polkee paremman puutteessa

Äänestä
  • voi kuule... uskomattomat on ennakkoluulot jos tosiaan kuvittelette että yh antaa kaikille :DD
    Hehah... ennemmin se taitaa olla niin, että mies nussii kaikkea kaks jalkasta kananpojista tikapuihin, (en yleistä, mutta harvemmin oon kuullut että mies kieltäytyisi seksistä...), mut yh:t osaa ajatella vähän jollain muullakin kun alapäällään.... daidai... millonkohan mä oon muuten harrastanut seksiä viimeks.. onhan tästä jo useampi viikko aikaa, vaikka kyllä niitä "antajia" olis ollu.. mä kun vaan en sänkyyn ihan kenen hyvänsä kanssa mene.
    Mieheltä olisi jo suoritus sinällään, jos pääsisi edes mun sänkyyn nukkumaan.

    Että se siitä "yh:lta saa aina" teoriasta...

    Äänestä

En itse lähtisi tuohon. Ylipäänsä en välitä lapsista, joten itselle YHous = iso turn off. En jaksaisi katsella vierestä hankalia huoltajuuskiistoja tai kiukuttelevia penskoja. Enkä varsinkaan haluaisi joutua riitatilanteeseen jossa kantani murskataan sanomalla "sä et oo isä!". Ja tosiaan sitten vielä se että kakkoseksi jää aina niille lapsille, kalenteri ym. ohjelma suunnitellaan sitten aina niiden mukaan.
Joo ei kiitos...

Äänestä

En alkaisi YH-äidin kanssa millekkään valitettavasti juuri siitä syystä että ne lapset on naiselle "ykkönen" kuten kuuluukin olla (ja toivottavasti ovatkin).

Itsekkäästi haluan että olen kakkonen sen oman naiseni kanssa kun ne yhteiset lapset ovat ykkösiä.Yh-äidin lapset kun nyt vaan eivät ole omia lapsia vaikka kuinka ymmärrät ja koitat ajatuksella tosiasioita muuttaa.

YH-äidille se arvojärjestys kuitenkin on "1.Lapset 2. Äiti itse 3. Sijaismies"

Äänestä

Ihan tavalliset naiset he ovat....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kokemuksianne kirjoitti:

Mitä kokemuksia suhteesta yhÄitiin ? Varsinkin jos ei itsellä kokemuksia lapsista. Miten paljon lapsi vie aikaa suhteelta ? Mies on ilmeisesti aina ikuinen kakkonen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu